Rapor Parası Sorgulama
2 Günlük Rapor Maaştan Kesilir mi?
Yazar: - 10 Ocak 2018
24
0

İş göremezlik rapor parası ödemeleri bilindiği üzere SGK tarafından rapor parası şartlarını taşıyan işçilere yapılmaktadır. Hastalık başta olmak üzere iş kazası, meslek hastalığı gibi nedenlerle sağlık hizmet sunucularından iş göremezlik raporu alan sigortalılara, adlarına yatırılan brüt prim kazancı üzerinden yapılan rapor parası hesaplaması sonucu elde edilen ödemeyi hak etmektedir. Sigortalılar tarafından en sık alınan hastalık raporları genel itibariyle bir hafta da 10 gün şeklinde olmaktadır. Bunun yanı sıra hafif rahatsızlığı bulunanlara ise genelde 2 günlük rapor yazılmaktadır. Peki 2 günlük iş göremezlik rapor parası ödenir mi ve iki günlük rapor maaştan kesilir mi?

 

BU YAZIDA NELER VAR?

2 Günlük Rapor Parası Kesilir mi?

2 günlük rapor parası konusu, İş göremezlik rapor parası ödemelerinde en çok merak edilen hususlardan birisidir. 2 gün rapor parası maaştan kesilir mi, 2 günlük rapora ödeme yapılır mı, 2 günlük rapor ücretini kim öder gibi sorular, çalışanlar tarafından sıkça dile getirilmektedir. Daha önce yazdığımız rapor parası kesintisi konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere rapor parası hesaplama işlemi, raporların ilk iki gününü dikkate almadan üçüncü gününden hesaplanarak yapılmaktadır. Yani 2 gün ve daha kısa süreli iş göremezlik raporu için SGK tarafından ödeme yapılmamaktadır. 2 günlük rapor maaştan kesilir mi sorusuna gelecek olursak bunun tamamen sigortalının çalıştığı işyerinin inisiyatifine(karar verme yetkisi) bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Buna ek olarak özel sektör işyerlerinin tamamına yakını 2 günlük rapor parasını maaştan kesmektedir.

 

2 Günlük Rapor Kesintisi Yasal mı?

2 günlük rapor kesintisi konulu yazımızda da detaylıca belirttiğimiz üzere 2 gün rapor kesintisi işyerinin yetkisi dahilinde olup bu kesintiyi yapmasını engelleyen herhangi bir kanuni dayanak bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2020 Rapor Parası Hesaplama, Ne Kadar Alırım? başlıklı makalemizde 2018 rapor parası hesaplama ve rapor parası hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ