2 Günlük Rapor Bildirimi Zorunlu Mu?

Daha önce kaleme aldığımız işçi rapor girişi nasıl yapılır konulu yazımızda, işverenlerin SGK rapor onaylama ve işçi rapor girişi işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatmıştık. Bugünkü yazımızda da işçi rapor girişiyle bağlantılı bir konu olan 2 günlük rapor bildirimi hakkında bilgi vereceğiz.

 

BU YAZIDA NELER VAR?


2 Günlük Raporlar

2 günlük raporlar en sık alınan raporların başında gelmektedir. Dolayısıyla 2 günlük rapor parası sorgulaması, 2 günlük rapor onayı gibi işlemler sıkça araştırılmaktadır. SGK mevzuatına göre 2 günlük rapor parası için ödeme yapılmamaktadır. Bununla ilgili olarak şu yazımızı okuyabilirsiniz; TIKLAYIN

İşçi Rapor Girişi Nasıl Yapılır, TIKLAYIN

2 Günlük Rapor Bildirimi Yapılır Mı?

Peki 2 günlük rapor bildirimi yapılır mı? SGK mevzuatına göre işçi rapor girişi ya da rapor onaylama işlemi yapmayan işverenlere İPC(İdari Para Cezası) uygulanmaktadır. Fakat bir işverene rapor onaylama işlemini yapmadığı veya geç yaptığı nedeniyle idari para cezası uygulayabilmek için o o raporun SGK tarafından ödenmesi gerekmektedir. Yazımızın içinde de belirttiğimiz üzere 2 gün ve daha kısa süreli raporlara SGK tarafından herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Bunun sonucu olarak da işverenler tarafından 2 günlük rapor bildirimi(onaylama) yapılması zorunlu olmayıp herhangi bir cezai işlem uygulanmayacaktır.

İşçi, Raporunu İşverene Vermezse Ne Olur? TIKLAYIN

Her ne kadar 2 gün ve daha kısa süreli rapor bildirimi zorunlu olmasa da işverenlerin, rapor onaylama işlemini yaptıkları vizite giriş sistemini düzenli periyotlarla(ayda 2 kez) kontrol etmesi ve sistemde yer alan raporları kontrol edip işlemlerini yapması en sağlıklı yol olacaktır.


Rapor Parası Hesaplama için TIKLAYIN

 

Bir önceki yazımız olan İşkur'dan Annelere 400 liralık Çocuk Bakım Desteği Verilecek başlıklı makalemizde işkur Çocuk Bakım Desteği hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir