Analık Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

Analık rapor girişi konusunda bazı muhasebeciler tarafından kafa karışıklığı yaşanmakta ve bunun akabinde hatalı işlemler yapılabilmektedir. Bu konudaki olası eksik/hatalı işlemlerin en aza indirilebilmesi ve işçi rapor girişi / rapor onaylama işlemi yapan muhasebe görevlilerinin daha doğru işlemler yapabilmesi adına analık rapor girişi nasıl yapılır sorusunu cevaplandıracağız

 

BU YAZIDA NELER VAR?


Analık Rapor Girişi

Analık rapor girişi ve rapor onaylama işlemi, diğer hastalık iş göremezlik rapor onaylama işlemlerinden biraz daha farklılık göstermektedir. Bunun sebebi de analık iş göremezlik raporunun üç rapor halinde düzenlenebiliyor olmasıdır. Bunlar;

→ doğum öncesi çalışabilir raporu(aktarma raporu),

→ doğum öncesi raporu ve


→ doğum sonrası raporu şeklindedir.

Muhasebecilerin analık rapor onaylama işlemlerinde en çok takıldıkları nokta, aktarma raporudur. Yani çalışan annenin kendini iyi hissetmesi ve buna istinaden kanuni olarak hakkı olan 37. haftaya kadar çalışabilir raporu olarak aldığı belge, muhasebeciler tarafından iş göremezlik raporu olarak algılanmaktadır. Halbuki çalışabilir raporu veya diğer adıyla aktarma raporu dediğimiz belge esasında bir istirahat anlamına gelmemektedir. Aksine sigortalı çalışan annenin kendini iyi hissetmesi ve çalışmaya devam etmek istediğini belirtmesi üzerine, hekimin de bunu uygun görmesi durumunda verilen bir belgedir.

 

Analık Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

Analık rapor girişi doğum öncesi ve doğum sonrası raporlar için yapılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere rapor onaylama ekranında yer alan doğum öncesi çalışabilir raporu için herhangi bir işlem yapılmayacaktır. Muhasebe görevlileri tarafından analık rapor onaylama işlemlerinin başlatılması için doğumun gerçekleşmesi ve doğum öncesi / doğum sonrası raporların, rapor ekranına düşmesi beklenmelidir.

İşçi rapor girişi nasıl yapılır? Okumak için TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu Nedir? başlıklı makalemizde doğum öncesi çalışabilir raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

  1. Yararlı içeriğiniz için minnettarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir