Rapor Parası Sorgulama
Rapor Parası Banka Hesap Tanımlaması Nedir, Avantajları Nelerdir?
Yazar: - 21 Eylül 2017
50
5

Rapor parası ödemesi konusunda sigortalıların merak ettiği konular arasında “rapor parasını banka hesabımdan alabilir miyim” sorusu da yer alıyor. Peki rapor parası ödemeleri sigortalıların banka hesabına gönderilebilir mi, SGK tarafından rapor parası banka hesabı tanımlama yapılabilir mi, bu soruları yanıtlamaya çalışacağız.

 

Rapor Parası Banka Hesabı Tanımlama Nedir?

Rapor parası banka hesabı tanımlama işlemi, sigortalıların SGK ödemelerini kolayca alabilmesini sağlayan bir yöntemdir. Normal şartlarda SGK tarafından yapılan rapor ödemeleri, standart olarak PTT’ye gönderilir. Kişiler de TC kimlik numarası ile bu ödemeyi çekmektedir. Eğer ki rapor parasını banka hesabınızdan almak istiyorsanız rapor parası banka hesabı tanımlama  işlemini yaptırmalısınız. Bu işlemi ilgili SGK müdürlüklerindeki muhasebe servislerine başvurarak kolayca yapabilirsiniz. Bu sayede tüm SGK ödemelerinizi kayıtlı banka hesabınız üzerinden alabilirsiniz.

Rapor parası banka hesabı tanımlama nasıl yapıl yapılır?

Rapor Parası Banka Hesabı Tanımlama Nasıl Yapılır?

Rapor parası banka hesabı tanımlama işlemini, bağlı olduğunuz SGK’nın muhasebe birimini arayarak ya da bu birimlere bizzat giderek ilgili sistem üzerinden yaptırabilirsiniz. Basit bir dilekçe ile SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalar arasında yer alan banka hesabınızı, SGK sistemini kaydettirebilirsiniz. Bu sayede tüm SGK ödemeleriniz banka hesabınıza yatırılır. Tüm bunlara ek olarak internetten e-devlet Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama sistemine girip banka hesabınızı sisteme kaydedebilirsiniz.

 

Rapor Parası Banka Hesabı Tanımlama Yapılabilen Bankalar?

Rapor parası banka hesabı tanımlama işlemi, sadece anlaşmalı bankalar üzerinden yapılmaktadır. SGK’nın bu konuda anlaşmalı olduğu bankalar listesi ise aşağıdaki gibi olup bu bankalarda hesabınız yoksa rapor ücretinizi sadece PTT üzerinden alabilirsiniz.

Ziraat Bankası

HalkBank

Vakıfbank

Garanti Bankası

ŞekerBank

Akbank

Burgan Bank

 

Okudunuz Mu?  İş Göremezlik Raporu Alan İşçiden Maaş Kesintisi Yapılır mı?

Rapor Parası Banka Hesabı Tanımlama Avantajları Nelerdir?

  • Rapor parasını erken alma konulu yazımızda belirttiğimiz üzere rapor parası banka hesabı tanımlama ile SGK rapor parası ödemelerinizi en hızlı şekilde alabilirsiniz.
  • Rapor parası emanete alınması gibi bir durumla karşılaşmazsınız. Banka hesabınıza yapılan ödemeleri istediğiniz zaman çekebilirsiniz.
  • Rapor paranızı hafta sonu da alabilme imkanınız olur. T.C. kimlik no üzerinden yapılan ödemelerde rapor parası yatmış olsa dahi hafta sonuna denk geldiğinde ödeme alamazsınız fakat banka hesabınıza yatan ödemeleri hafta sonu da alabilirsiniz.
  • Banka hesap tanımlaması yaptırdığınız bankaya ait bankamatik kartınız var ise bankaya hiç girmeden ATM üzerinden paranızı çekebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Rapor Parasını Erken Almak Mümkün Mü? başlıklı makalemizde Rapor parasını erken almak hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 5 Yorum Var)
BİR YORUM YAZ