Çalışan Anneye Doğum Parası Nasıl Alınır?

Yazımız Güncellendi→

SGK rapor parası ödemeleri içinde doğum raporu parası ödemesi önemli bir yer tutmaktadır. Belirli şartları sağlaması halinde çalışan anneye doğum parası ödemesi yapan SGK’dan doğum parası nasıl alınır, doğum parası şartları nelerdir, inceleyelim.


çalışan anneye doğum parası

Doğum Raporu Nasıl Alınır?

Çalışan anneye doğum parası ödemesi yapan SGK’dan doğum raporu parası alabilmek için öncelikle doğum raporu almak gerekir. Peki doğum raporu nasıl alınır? Analık raporu olarak adlandırılan doğum raporu; doğum öncesi raporu(32.hafta) ve doğum sonrası raporu(40.hafta) olarak iki rapor şeklinde düzenlenir. Normal şartlarda doğum raporu; doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 hafta, yani toplam 112 günü kapsar. Fakat annenin çalışmak istemesi halinde 37.haftaya kadar çalışabilir raporu da düzenlenebilir. Her ne kadar 37.haftaya kadar çalışabilir raporu düzenlenmiş olsa da doğum öncesi rapordaki 32. ve 37. haftalar arasında kalan süre, doğum sonrası raporuna otomatik olarak aktarılır ve böylece 112 günlük doğum raporu ödemesinde bir kayıp yaşanmaz. Doğum parası nasıl alınır diye sorulacak olursa gebeliğin 32.haftasında ilgili doktora gidip doğum öncesi raporunuzun düzenlenmesini istemeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde süreç başlamış olup doğumun gerçekleşmesiyle doğum sonrası rapor düzenlenerek doğum raporu işlemleri tamamlanacaktır.

 

Çalışan Anneye Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çalışan anneye doğum parası nasıl alınır, hangi işlemlerin yapılması gerekir, açıklayalım. SGK tarafından ödenen doğum raporu ücreti, yalnızca çalışan annelere verilmekte birlikte her çalışan anneye doğum parası ödemesi yapılmamaktadır. Çalışan anneye doğum parası ödemesi yapılabilmesi için SGK mevzuatında yer alan doğum parası şartlarının sağlanmış olması gerekir.

Çalışan Anneye Doğum parası şartları:

# Doğum öncesi raporun alındığı gün itibariyle aktif olarak sigortalı çalışıyor olmak ve rapor dönemi boyunca iş akdi devam ediyor olmak

# Doğum öncesi raporun alındığı gün itibariyle geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün uzun vadeli sigorta primi bulunmak

Okudunuz Mu?  Bağkur Doğum Parası Hesaplama 2019 İşlemleri

# 4a(sigorta) ya da zorunlu 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olmak şeklinde sıralanabilir.

+++ 4c(emekli sandığı) kapsamında çalışan anneye doğum parası ödemesi yapılmamaktadır.

 

Doğum raporu ile ilgili olarak sıkça karşılaşılan doğum öncesi aktarma raporu konusuna da ilerleyen günlerdeki yazılarımızda değineceğiz.

Bir önceki yazımız olan Doğum Parası Ödemesi Ne Kadar? başlıklı makalemizde doğum parası hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

7 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir