Rapor Parası Sorgulama
Çalışan Babaya Süt Parası Ödenir Mi?
Yazar: - 02 Şubat 2018
8
1

Çalışan anneye doğum parası adı altında analık rapor parası ve süt parası ödemesi yapıldığını daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Peki doğum yapan annenin çalışmaması durumunda çalışan babaya süt parası ödenir mi, çalışan baba süt parası alabilir mi?

 

BU YAZIDA NELER VAR?

Çalışan Babaya Süt Parası

Çalışan babaya süt parası ödemesi, belli şartların sağlanması halinde SGK tarafından yapılabilmektedir. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere süt parası ödemesinde öncellik anneye aittir. Yani süt parası alma şartlarını sağlıyorsa öncelikle anneye ödeme yapılır. Fakat anne çalışmıyorsa ve emzirme ödeneği alma şartlarını sağlamıyorsa bu durumda baba üzerinden kontrol yapılır. Eğer ki baba, süt parası alma şartlarını sağlıyorsa süt parası babaya ödenir. Çalışan babaya süt parası ödenebilmesi için gerekli şartlar nelerdir, inceleyelim.

 

Çalışan Babaya Süt Parası Ödeme Şartları

Çalışan babaya süt parası ödeme şartları arasında en önemlisi, doğum yapan annenin kesinlikle çalışmıyor olmasıdır. Annenin çalışmıyor olması durumunda çalışan babaya süt parası verilebilmesi için de şu şartların sağlanması gerekir;

→ 4a(işçi) ya da 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olması(Not:Doğum yapan anne 4c emekli sandığı(devlet memuru) kapsamında çalışıyor ise ne anne ne de baba hiçbir şekilde süt parası ödemesi alamaz. Nitekim SGK tarafından verilen rapor parası, süt parası gibi ödemeler sadece 4a(işçi) ve 4b(bağkur) kapsamındaki sigortalılar için geçerlidir.)

→ Çocuğun doğum tarihinden itibaren geriye dönük son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta primi bulunmak

→ Bağkur kapsamında sigortalılık var ise içinde bulunulan ay dışında geriye dönük en fazla 1 aylık prim borcu bulunmak

 

2019 yılında süt parası ne kadar oldu? Okumak için TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu Nedir? başlıklı makalemizde doğum öncesi çalışabilir raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
BİR YORUM YAZ