Covid-19(Koronavirüs) Raporu Maaştan Kesilir Mi?

Bu yazıda covid-19 yani koronavirüs kapsamında iş göremezlik raporu alanların maaş kesintileri hakkında bilgiler yer almaktadır. Covid-19 iş göremezlik raporu nedir? Covid-19 raporu maaştan kesilir mi? Covid-19 şüphelisi, temaslısı ya da gözlem kapsamında düzenlenen raporlarda işveren tarafından maaş kesintisi yapılır mı? Covid-19 rapor parası ödenir mi? Detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

 

BU YAZIDA NELER VAR?


Covid-19 İş Göremezlik Raporu Nedir?

Covid-19 iş göremezlik raporu, koronavirüse yakalanan kişiler için hekimler tarafından düzenlenen istirahat belgesidir. Bu raporun verilmesindeki amaç, koronavirüse yakalanan kişilerin(Özellikle çalışanların) virüsü başkalarına bulaştırmasını önlemek adına karantina altında kalmasını sağlamaktır. Genelde 14 gün olarak düzenlenen bu raporlar karantina durumuna göre değişik sürelerde de verilebilmektedir. Koronavirüs bulaşmış kişilere verilen raporların teşhiş kısmında Covid-19 yazmaktadır. Fakat bazı iş göremezlik raporlarının teşhis kısmında; “Şüpheli hastalıklar ve durumlar için gözlem” yazmaktadır. Bu raporlar da Covid-19 temaslı iş göremezlik raporu olarak adlandırılmaktadır. Bu kişilerin virüse yakalanıp yakalanmadıkları kesin olmadığı için önlem amaçlı rapor verilmekte ve istirahat etmeleri, kendilerini karantinaya almaları amaçlanmaktadır. 

 

Covid-19 Raporu Maaştan Kesilir Mi?

Covid-19 raporu maaştan kesilir mi sorusu birçok işçi ve çalışan tarafından soruluyor. Bu konuyu tüm çalışanların anlayacağı şekilde basitçe anlatacağız. Sağlık Bakanlığı tarafından çıkartılan talimat gereği tüm hekimler, Covid-19 hastalığına yakalanan ya da temaslı, şüpheli durumda olan kişilere covid-19 iş göremezlik raporu düzenleyebilmektedir. Özellikle 4a(sgk-ssk) kapsamında çalışan işçiler, kendilerine verilen bu raporlardan dolayı maaşlarında kesinti yapılıp yapılmayacağı merak etmektedirler. Mevzuata göre işe gitmeyen çalışanlara, işveren tarafından gitmedikleri gün kadar yevmiye/maaş kesintisi yapılabilmektedir. Bunun önünde kanuni bir engel bulunmamaktadır. Dolayısıyla covid-19 iş göremezlik raporu alanlarda ya da covid-19 temaslı iş göremezlik raporu alanlarda maaş kesintisi yapılabilmektedir. Fakat SGK mevzuatında yer alan iş göremezlik ödemesi uygulaması sayesinde, rapor parası alma şartlarını sağlayan işçilere iş göremezlik rapor parası ödenmektedir. Rapor ücreti her ne kadar maaş kesintisinin tamamını karşılamasa da önemli bir kısmını geri alabilmektesiniz. Özellikle Covid-19 temaslı iş göremezlik raporu düzenlenen kişiler; “zorunlu olarak karantinaya alındıkları ve bu konuda kendilerinin kusuru olmadıklarını” ve bu nedenle maaşlarından kesinti yapılmaması gerektiğini söylemektedirler. Fakat her ne sebeple olursa olsun ilgili doktorlar gerek görmesi halinde şüpheli kişiler için de rapor düzenlemek zorundadır. Bu nedenle evde karantinada olup işe gidemeyen kişilerin işverenleri, maaş kesintisi de yapmaktadır. Bu durumda ancak işverenler iyiniyetli davranıp işçilerin maaşlarından kesinti yapmayabilir. 


Okudunuz Mu?  Rapor Parası Sorgulama E-Devlet Ekranında Çıkan Uyarılar

 

Covid-19 Rapor Parası Ne Kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere covid-19 iş göremezlik raporu alan işçilere de rapor parası ödenmektedir. Covid-19 rapor parası hesaplama işlemi normal rapor ödemeleri ile aynı şekildedir. Yani Covid-19 raporu alan bir kişinin rapor parası hesaplanırken; ilk 2 gün kesilir ve kalan günler, günlük brüt ücretin üçte ikisi dikkate alınarak hesaplama işlemi yapılır. Covid-19 rapor parası ne kadar ödenir diye merak ediyorsanız aşağıdaki bağlantıya tıklayarak rapor parası hesaplama miktarlarını öğrenebilirsiniz.

https://www.raporparasisorgulama.com/rapor-parasi-hesaplama/

 

Covid-19 Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Covid-19 kapsamında alınan raporların diğer iş göremezlik raporlarıyla hiçbir farkı yoktur. Yani gerek rapor parası yönünden, gerek ödemenin yatırılma süresi ve ödemenin alındığı yer bakımından aynıdır. Dolayısıyla covid-19 rapor parası ne zaman yatar sorusuna ortalama 7-10 gün içinde ödeme yapılacağını ve ödemelerin yine PTT üzerinden gönderileceğini söyleyebiliriz. Eğer covid-19 kapsamında iş göremezlik raporu aldıysanız ve rapor parası konusunda merak ettikleriniz varsa konu altından yorum yaparak sorularınızı gönderebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Kimler Alabilir, Nereye Başvuru Yapılır? başlıklı makalemizde kısa çalışma ödeneği hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir