Doğum İzni Parası Nereden Alınır?

Yazımız Güncellendi→

Doğum izni parası olarak bilinen ödeme esasında analık rapor parası olarak adlandırılmaktadır. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere analık rapor parası ödemeleri SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından yapılmaktadır. Peki doğum izni parası nereden ve nasıl alınır ve doğum parası alma şartları nelerdir, detaylara bakalım.

 


Doğum İzni Parası Nedir?

Doğum izni parası, sigortalı olarak çalışıyorken doğum yapan annelere; doğum öncesi ve doğum sonrası raporları olmak üzere toplamda 112 gün üzerinden yapılan ödemedir.

 

Doğum İzni Parası Kimler Alabilir?

Doğum izni parası olarak bilinen fakat mevzuatta analık rapor parası olarak geçen bu ödeme, her çalışan anneye verilmemektedir. Analık rapor parası alabilmek için aşağıda yer alan doğum parası alma şartları sağlanmalıdır;

→ 32. hafta olarak adlandırılan doğum öncesi analık raporu düzenlendiği sırada sigortalı olarak çalışıyor olmak.

→ Doğum öncesi izne ayrıldığı gün itibariyle geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmak.

→ Bağkur kapsamındaki sigortalılar için geçen ay ve içinde olduğu ay haricinde bağkur prim borcu bulunmamak.

→ Doğum raporları süresi boyunca iş akdi veya sigortalılığı devam ediyor olmak.

→ 4a(işçi) ya da 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olmak.(4c kapsamındaki memurlara analık rapor parası ödenmez.)

 

Doğum İzni Parası Nereden Alınır?

Doğum izni parası dediğimiz analık rapor parası ödemeleri SGK tarafından yapılmaktadır. Peki doğum izni parası nereden alınır? Normal rapor parası ödemelerinde olduğu gibi analık rapor parası ödemeleri de otomatik olarak PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Fakat daha önceden SGK sisteminde kayıtlı banka hesap tanımlamanız varsa ilgili ödeme banka hesabınıza gönderilir. Eğer ki SGK’da kayıtlı banka hesabınız yoksa ve ödemelerinizin banka hesabınıza gönderilmesini istiyorsanız, SGK müdürlüklerine gidip banka hesap tanımlaması yaptırabilirsiniz.

Banka Hesap Tanımlaması Nasıl Yapılır, okumak için TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Neden Az Yatıyor? başlıklı makalemizde rapor parası neden az yatar hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir