Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu Nedir?

Analık rapor parası ödemelerinde bazı kavramlar gerek sigortalılar gerekse de rapor onaylama işlemi yapan işveren yetkilileri tarafından karıştırılmaktadır. Bunların başında da doğum öncesi çalışabilir raporu gelmektedir. Aktarma raporu olarak da bilinen bu rapor, esasında ödeme yapılması gereken bir belge olmayıp sadece düzenleyici bir işlemdir.

 

BU YAZIDA NELER VAR?


Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu Nedir?

Doğum öncesi çalışabilir raporu, sigortalı olarak çalışan kadının 32.hafta dediğimiz doğum öncesi rapor başlama döneminde doktora gitmesi sonucunda, doktorun da uygun görmesi halinde verilen bir belgedir. 32. haftada doktora görünen sigortalıya, doktor tarafından “çalışmak isteyip istemediği” sorulur. Çalışmaya devam etmek isteyen ve gebelik açısından da buna engel bir durumu olmayan sigortalı kadına, doktor tarafından 37. haftaya kadar çalışabilir raporu düzenlenir. Buradaki 37. hafta kavramı, kanunda düzenlenmiş azami çalışma haftasıdır. Yani hamilelik dönemindeki çalışan sigortalı kadına en fazla 37. haftaya kadar çalışabilme izni verilir. Özetle doğum öncesi sürecinin başlangıcı olan 32.hafta ile azami 37.haftaya kadar olan çalışabilirlik durumunu gösteren belgeye/rapora doğum öncesi çalışabilir raporu ya da diğer adıyla analık çalışabilir raporu denilmektedir.

 

Doğum Öncesi Çalışabilir Raporunun Avantajları

Analık çalışabilir raporu, bazı gerekçeler nedeniyle avantajlı görülmekte ve değerlendirilmektedir. Peki doğum öncesi çalışabilir raporunun avantajları nelerdir? Öncelikle sigortalı kadının kendini iyi hissedip ve gebelik durumunun da buna el vermesi halinde çalışmaya(37.haftaya kadar) devam etmesi, maaşını bir süre daha kesintisiz(özel sektör için) şekilde almasını sağlayacaktır. Nitekim analık rapor parası ödemesi maaştan daha düşük olacaktır. Analık çalışabilir raporunun en önemli avantajı ise kuşkusuz ki 32.haftadan çalışmaya devam edebildiği haftaya kadar ki sürenin doğum sonrası rapor süresine eklenmesidir. Bu yüzden aktarma raporu olarak da adlandırılmaktadır. Örnek üzerinden açıklayacak olursak 37. haftaya kadar çalışan bir kadının 32.haftadan bu yana çalıştığı 5 haftalık süre, 8 haftalık doğum sonrası süresine eklenir. Bu şekilde sigortalı kadın; hem 112 günlük ödeme hakkını korumaya devam eder hem de doğum sonrası iznini daha fazla arttırmış olur.


Okudunuz Mu?  Yeni Doğan Çocuk Parası, Doğum Yardımı Nereden Alınır?

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Çekilmezse Ne Olur? Rapor Parasını Tekrar Alabilir miyiz? başlıklı makalemizde Rapor Parası Çekilmezse Ne Olur hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir