Doğum Parası Doğumdan Önce Alınır Mı?Daha önceki yazılarımızda, SGK tarafından belirtilen şartları taşıması halinde çalışan anneye doğum parası ödemesi yapıldığını belirtmiştik. Doğum parası alma şartlarını taşıyan sigortalıların bu ödemeye ilişkin cevabını merak ettiği sorulardan birisi de doğum parası doğumdan önce alınır mı olarak karşımıza çıkıyor. Peki doğum parası önce mi sonra mı alınır, doğum parası doğumdan ne kadar sonra alınıyor?

 Doğum Parası Doğumdan Önce Alınır Mı?

Doğum parası doğumdan önce alınır mı sorusunu cevaplamadan önce, halk arasında doğum parası olarak ifade edilen ödemenin esasen hangi ödemeleri kapsadığını açıklayalım. Doğum parası kavramı genel bir tanımlama olup SGK mevzuatında analık rapor parası ve emzirme ödemesi adı altında geçen ödemeler için kullanılmaktadır. Süt parası olarak bilinen emzirme ödemesi, çocuğun doğum anında yaşaması şartıyla(canlı doğum) verilmektedir. Yani doğum gerçekleşmeden bu ödemenin alınabilmesi mümkün değildir.

Analık raporu ise doğum öncesi(32.hafta) ve doğum sonrası(40.hafta) analık raporları olmak üzere iki parça halinde düzenlenmektedir. Analık rapor parası emzirme(süt) ödemesinden biraz daha farklı olup canlı veya ölü fark etmeksizin doğumun gerçekleşmesi şartıyla verilmektedir. Yani doğum gerçekleştiği takdirde doğum öncesi rapor parası, gerekli rapor onaylama işlemlerinin yapılması halinde ödenebilmektedir. Doğum sonrası rapor ise süresi bitmeden ödenmemektedir. Normal hastalık raporlarında olduğu gibi analık raporlarında da rapor süresi bitmeden ödeme yapılamaz. Özetle, doğum parası doğumdan önce alınamaz.

Rapor paranızı hesaplamak için tıklayın → Rapor Parası Hesaplama

Doğum Parası Doğumdan Ne Kadar Sonra Alınıyor?

Doğum parası doğumdan ne kadar sonra alınıyor sorusuna doğum parası adı altındaki iki ödeme kalemi için ayrı ayrı cevap vermek gerekir.Okudunuz Mu?  2019 Rapor Parası Hesaplama Asgari Tutarı Değişti!

Emzirme Ödemesi: Süt parası olarak adlandırılan bu ödeme, süt parası şartlarının sağlanması halinde, canlı gerçekleşen doğumdan sonra çocuğun nüfusa kaydının yapılması şartıyla hemen alınabilir.

Analık rapor parası: Bu ödemenin alınabilmesi için de canlı veya ölü fark etmeksizin doğumun gerçekleşmesi gerekir. Doğum gerçekleştikten sonra gerekli rapor onaylama işlemlerinin yapılmasıyla birlikte doğum öncesi rapor parası ödenebilir. Doğum sonrası raporun ödenebilmesi için ise rapor süresinin bitmesi gerekir.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Doğum Parası Ne Zaman Yatar? başlıklı makalemizde doğum parası ne zaman yatar hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası
rapor parası hesaplama

rapor parası sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir