Rapor Parası SorgulamaBağkur Doğum Parası Hesaplama 2019 İşlemleri
Yazar: - 10 Nisan 2019
491
0

Bu yazıda; doğum parası hesaplama bağkur, bağkurda doğum parası hesaplama 2019, bağkurlu doğum parası ne kadar 2019, bağkurlu doğum parası hesaplama 2019 gibi konulara dair bilgiler yer almaktadır. Eğer ki bağkur kapsamında sigortalı iseniz bu yazımızı okuyarak bağkur doğum parası kapsamında alacağınız ücreti tahmini olarak hesaplayabilirsiniz.

Bilindiği üzere sigortalı çalışan annelere doğum parası, belirli şartları sağlamaları halinde SGK tarafından ödenmektedir. SGK doğum parası alma şartları incelendiğinde şu bilgiler karşımıza çıkmaktadır; çalışan anne 4a(ssk) ya da 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olmalı, doğum öncesi izne ayrılmadan önce son 1 yıl içinde en az 90 günlük sigorta primi olmalı ve hali hazırda aktif olarak sigortası devam etmelidir. Eğer ki çalışan anne bu şartları sağlarsa, SGK tarafından gerekli kontroller yapılarak analık rapor parası ödemesi işlemleri başlatılır.

Bağkurlu, 4b’li doğum parası

Bağkur Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Bağkur doğum parası şartları incelendiğinde, normal 4a(ssk) kapsamındaki işçilerle benzer olduğunu söyleyebiliriz. Yine aktif olarak sigortalı olmak, doğum öncesi izne ayrılma tarihi itibariyle geriye dönük son bir yıl içinde en az 90 gün sigorta günü bulunmak ve doğum raporları bitene kadar aktif sigortalılığı devam ediyor olmak gerekmektedir. 4b’li doğum parası ödemesinde en çok dikkat edilmesi gereken husus, prim borçlarıyla ilgilidir. Nitekim 4b’li doğum parası alabilmek için geriye dönük herhangi bir sigorta prim borcu bulunmaması gerekir. Eğer ki bağkur ya da gss prim borcu varsa bağkur doğum parası ödemesini alamayabilirsiniz.

 

Bağkur Doğum Parası için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bağkur doğum parası için gerekli evraklar, 4b kapsamında sigortalı olan annelerin merak ettiği konuların başında yer almaktadır. SGK mevzuatına göre analık rapor parası ödeme işlemleri, herhangi bir talep dilekçesine gerek olmadan yapılmaktadır. Fakat 4b’li doğum parası işlemlerinde işveren rapor onayı mümkün olmadığından, sigortalılardan çalışmazlık bildirimi dilekçesi alınabilmektedir. Bu dilekçeyi, “Analık rapor tarihleri içerisinde çalışmadığımı beyan eder, analık rapor parasının tarafıma ödenmesini arz ederim.” şeklinde doldurarak ilgili SGK müdürlüğü rapor ödeme birimine verebilirsiniz.

Okudunuz Mu?  2 Günlük Rapor Maaştan Kesilir mi?

 

Bağkur Doğum Parası Hesaplama 2019

Bağkurlu doğum parası ne kadar, bağkurlu doğum parası hesaplama nasıl yapılır gibi sorular sıkça soruluyor.Rapor parası hesaplama bağkur kapsamında da aynı sistemle hesaplanmaktadır. Yani rapor tarihinden önceki son 3 aya ait toplam prim kazancı ve gün sayısı dikkate alınarak günlük kazanç hesaplanır. Sonrasında ise tespit edilen günlük kazancın üçte ikisi ile 112 güne denk gelen doğum izin süresi çarpılıp toplam ödeme miktarına ulaşılır. Sigorta primlerini asgari ücret düzeyinde yatıran bir sigortalı kadının 4b’li doğum parası nasıl hesaplanır, örnekle gösterelim;

Örnek: Sigortalı Ayşe hanım, 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olup Nisan ayında doğum öncesi izne ayrılmıştır. Doğum iznine ayrılmadan önceki son üç aya ait sigorta hizmet dökümünde, sigorta prim günü ve kazancı aşağıdaki gibi olan Ayşe hanıma, bağkurlu doğum parası ne kadar ödenecektir?

Ocak Ayı

Prim Günü: 30

Prim Kazancı: 2558 TL

Şubat Ayı

Prim Günü:30

Prim Kazancı: 2558

Mart Ayı

Prim Günü:30

Prim Kazancı: 2558

↓↓↓↓↓↓↓

Yukarıdaki prim günü ve kazancı dikkate alınarak günlük kazancı tespit edelim. Günlük kazanç; toplam kazancın toplam gün sayısına bölünmesiyle bulunur. Yani:

Prime esas kazanç toplamı / Prim gün sayısı = Günlük kazanç

[2558+2558+2558] / [30+30+30] = 85,27 TL

↓↓↓↓↓↓↓

Son aşamada ise yukarıda tespit edilen günlük kazancın üçte ikisi ile kanuni izin süresi olan 112 gün çarpılır.

[85,27 x 2/3] x 112 = 6.367 TL

Sonuç olarak örnekte belirttiğimiz Ayşe hanıma, 4b’li doğum parası olarak SGK tarafından 6.367 tl analık rapor parası ödenir.

 

Doğum parası hesaplama bağkur işlemleri, yukarıda görüldüğü gayet kolay ve anlaşılır şekildedir. Yine de bağkurlu doğum parası hesaplama hakkında bilmek istediklerinizi ve aklınıza takılan konuları, altta yer alan yorum/soru gönder bölümünden bizlere sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Emanete Alınan Rapor Parası İçin Dilekçe Örneği başlıklı makalemizde Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği ve rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ