Bağkur Doğum Parası Hesaplama 2021

Bu yazıda; doğum parası hesaplama bağkur, bağkur doğum parası hesaplama 2021, bağkurlu doğum parası ne kadar 2021, bağkurlu doğum parası hesaplama 2021 gibi konulara dair bilgiler yer almaktadır.

Bilindiği üzere sigortalı çalışan annelere doğum parası, belirli şartları sağlamaları halinde SGK tarafından ödenmektedir. SGK doğum parası alma şartları incelendiğinde şu bilgiler karşımıza çıkmaktadır;

  • çalışan anne 4a(ssk) ya da 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olmalı,
  • doğum öncesi izne ayrılmadan önce son 1 yıl içinde en az 90 günlük sigorta primi olmalı ve
  • hali hazırda aktif olarak sigortası devam etmelidir.

Eğer ki çalışan anne bu şartları sağlarsa, SGK memurları gerekli kontrolleri yaparak analık rapor parası ödemesi işlemlerini başlatır.


Bağkurlu, 4b’li doğum parası

Bağkur Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Bağkur doğum parası şartları incelendiğinde, normal 4a(ssk) kapsamındaki işçilerle benzer olduğunu söyleyebiliriz.


  • Aktif sigortalı olmak,
  • doğum öncesi izne ayrılma tarihi itibariyle geriye dönük son bir yılda en az 90 gün primi bulunmak ve
  • doğum raporları bitene kadar aktif sigortalılığı devam ediyor olmak gerekiyor.

4b’li doğum parası ödemesinde en çok dikkat edilmesi gereken husus, prim borçlarıyla ilgilidir. Nitekim 4b’li doğum parası alabilmek için geriye dönük herhangi bir sigorta prim borcu bulunmaması gerekir. Eğer ki bağkur ya da gss prim borcu varsa bağkur doğum parası ödemesini alamayabilirsiniz.

 

Bağkur Doğum Parası Hesaplama 2021

Bağkurlu doğum parası ne kadar, bağkur doğum parası hesaplama nasıl yapılır gibi sorular sıkça soruluyor. Bağkurlu olanların Rapor parası hesaplama işlemi diğer çalışanlarla aynı şekildedir. Yani rapor tarihinden önceki son 3 ay dikkate alınarak günlük kazanç hesaplanır. Sonra tespit edilen günlük kazancın üçte ikisi ile 112 günlük doğum izin süresi çarpılıp toplam ödeme miktarına ulaşılır. Sigorta primlerini asgari ücret düzeyinde yatıran bir sigortalı kadının 4b’li doğum parası nasıl hesaplanır, örnekle gösterelim;

Örnek: Sigortalı Ayşe hanım, 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olup Nisan ayında doğum öncesi izne ayrılmıştır. Doğum iznine ayrılmadan önceki son üç aya ait sigorta hizmet dökümünde, sigorta prim günü ve kazancı aşağıdaki gibi olan Ayşe hanıma, bağkurlu doğum parası ne kadar ödenecektir?

Ocak Ayı

Prim Günü: 30

Prim Kazancı: 3577,50 TL

Şubat Ayı

Prim Günü: 30

Prim Kazancı: 3577,50 TL

Mart Ayı

Prim Günü: 30

Prim Kazancı: 3577,50 TL

↓↓↓↓↓↓↓

Yukarıdaki prim günü ve kazancı dikkate alınarak günlük kazancı tespit edelim. Günlük kazanç; toplam kazancın toplam gün sayısına bölünmesiyle bulunur. Yani:

Prime esas kazanç toplamı / Prim gün sayısı = Günlük kazanç

[3577,50+3577,50+3577,50] / [30+30+30] = 119,25 TL

↓↓↓↓↓↓↓

Son aşamada ise günlük kazancın üçte ikisi ile kanuni izin süresi olan 112 günü çarparız.

[119,25 x 2/3] x 112 = 8904 TL

Bağkur Doğum Parası için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bağkur doğum parası için gerekli evraklar, 4b kapsamında sigortalı olan annelerin merak ettiği konuların başında yer almaktadır. SGK mevzuatına göre analık rapor parası ödemesi için dilekçeye gerek yoktur. Fakat 4b’li doğum parası işlemlerinde işveren rapor onayı mümkün olmadığından, sigortalılardan çalışmazlık bildirimi dilekçesi alınır. Bu dilekçeyi, “Analık rapor tarihleri içerisinde çalışmadığımı beyan eder, analık rapor parasının tarafıma ödenmesini arz ederim.” şeklinde doldurarak ilgili SGK müdürlüğü rapor ödeme birimine verebilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Neden Yatmadı, Ne Zaman Ödenir?

Bir önceki yazımız olan Emanete Alınan Rapor Parası İçin Dilekçe Örneği başlıklı makalemizde Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği ve rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir