Doğum Parası İle İlgili Tüm Sorular ve Cevaplar

Yazımız Güncellendi→

İnternette çokça araştırılan doğum parası ile ilgili soruları ve kavramları sizler için bir araya getirdik. Şunu da belirtmek gerekir ki burada bahsettiğimiz doğum parası, doğum öncesi ve doğum sonrası analık raporları ödemesini ifade etmektedir. İşte SGK doğum parası ile ilgili en fazla arama yapılan konular…

 


Doğum Parası Nedir?

Doğum parası, SGK mevzuatında yer alan şartlar dahilinde, çalışan anneye verilen SGK rapor parası ödemesidir.

 

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Ödenir mi?

SGK mevzuatında, çalışan anneye doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Çalışmayan annelere SGK doğum parası veya diğer adıyla analık raporu ödemesi yapılmamaktadır.

 

Doğum Parası Başvuru Nasıl Yapılır?

SGK Doğum Parası alabilmek için doğum parası başvuru işlemine gerek yoktur. Nitekim herhangi bir başvuru şartı aranmamaktadır. Doğum raporlarının düzenlenmesinden ödeme işlemlerinin tamamlanmasına kadar ki tüm işlemler online sistem üzerinden yapılmaktadır. Yapmanız gereken tek şey, online sistem üzerinden yürüyen süreci, eksiksiz ve doğru bir şekilde yürüyüp yürümediği konusunda takip etmektir.

 

Doğum Parası Ne Zaman Ödenir?

Doğum parası ne zaman ödenir sorusunun net bir cevabı olmamakla birlikte, doğum raporlarının eksiksiz bir şekilde sisteme yüklenmesi ve işveren tarafından işçi rapor girişi(rapor onaylama) yapılması halinde doğum raporu ödemesi en kısa sürede(1 hafta) yapılır.

Okudunuz Mu?  Analık Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

 

Çalışan Anneye Doğum Parası Ödenir mi?

Çalışan anneye doğum parası ödemesi ile ilgili yazımızı okumak için TIKLAYIN

 

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Doğum parası şartları konusunda ilgili yazımızı okumak için TIKLAYIN

 

Doğum Parası Nasıl Alınır?

SGK mevzuatında yer alan şartları taşıyan sigortalı anne, doğum raporu parası alabilmektedir. Doğum parası nasıl alınır konulu yazımızı okumak için TIKLAYIN

 

Doğum Parası Ne Kadar?

SGK Doğum parası ne kadar alırım diye merak ediyorsanız, doğum parası hesaplama ile ilgili yazımızı okumak için TIKLAYIN

 

Çalışmayan Eş İçin Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çalışmayan eş için doğum(analık) parası ödemesi yapılmaz. Ancak belli şartların sağlanması halinde çalışmayan eş için SGK emzirme ödemesi yani süt parası ödemesi yapılabilmektedir. Süt parası ödemesi ile ilgili yazımızı okumak için TIKLAYIN

 

Doğum İzni Parası Nedir?

Doğum izni parası olarak adlandırılan ödeme, SGK doğum(analık) rapor parası ile aynı şeydir.

 

Çalışmayan Kadına Rapor Parası Ödenir mi?

SGK mevzuatında, çalışan anneye doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Çalışmayan kadına doğum parası veya diğer adıyla analık raporu ödemesi yapılmamaktadır.

 

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar?

Birçok sigortalı, doğum parası için gerekli evraklar konusunda araştırma yapıyor. Fakat diğer yazılarımızda da belirttiğimiz üzere sgk doğum parası ödeme işlemleri tamamen online sistem üzerinden yapılmaktadır. Yani herhangi bir teknik problem olmadığı müddetçe sigortalının başvurusu aranmaz, herhangi bir evrak talep edilmez. Sistem üzerinde yer alan doğum raporları, SGK mevzuatına uygun şartları taşıması halinde direkt ödenir.

 

Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Doğum parası ödeme süreci de rapor parası ödemesindeki gibi olup, raporların online ortamda düzgün bir şekilde girilmesi ve işveren işçi rapor girişi sonrasında yaklaşık 1 hafta içerisinde ödeme işlemleri başlatılır.

 

Doğum Parası İçin Nereye Başvurulur?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere doğum parası ödemesi için herhangi bir başvuru şartı aranmayıp tüm işlemler online sistemler üzerinden yapılmaktadır. Doğum parası ödemesini de sigorta primlerinizin yatırıldığı ve bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır.

Okudunuz Mu?  İşten Ayrılan Sigortalıya Rapor Parası Ödenir Mi?

 

Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

SGK tarafından ödemesi yapılan doğum parası nasıl hesaplanır, doğum parası hesaplama işlemi nasıl yapılır, konuyla ilgili daha önceki yazımızı okumak için TIKLAYIN

 

Doğum Parası Almak İçin Ne Kadar Sigortalı Olmak Gerekir?

Sigortalı çalışan kadınların en çok merak ettiği sorular arasında bu konu da yer almaktadır. Peki doğum parası almak için ne kadar sigortalı olmak gerekir? Doğum rapor parası alabilmek için doğum öncesi izne ayrılma tarihi itibariyle geriye dönük son bir yıl içinde en az 90 gün uzun vadeli sigorta primi yatırılmış olması gerekmektedir. Doğum parası alma şartları ile ilgili yazımızı okumak için TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Faydalanma Hakkı Var mı? başlıklı makalemizde Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Faydalanma Hakkı Var mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

6 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA
  1. Benim iş yerim iki aylık hamile iken sigortamı yaptı daha öncesinden giriş yok analık parası alabilirmiyim doğuma kadar çalışmayı düşünüyorum

    1. Merhabalar; iki aylık hamile iken sigorta girişiniz yapıldıysa ve doğum öncesi izine ayrılana kadar toplam 90 gün priminiz yatırılırsa analık rapor ödemesi almayı hak edersiniz. Fakat şunu da bilmeniz gerekiyor ki doğum öncesi ve doğum sonrası raporlarınız boyunca işten çıkışınız verilmemeli. Aksi takdirde analık rapor paranızın tamamını alamayabilirsiniz. Aklınıza takılan nokta varsa tekrar sorabilirsiniz.

  2. merhabalar ben şuan 28 haftalık hamileyim ücretli öğretmenlik yapıyorum okul bittiğinde 30 haftalık oluyorum ve okuldan hemen iki gün sonra yeni bir işe girip çalışmak istiorum yeni başlayacağım isimdede 37. haftama kadar çalışabilir raporu alıp çalışmak istiorum benim öğrenmek istediğim 30. haftamda iş değişikliği yapmam yani tekrardan yeni bir işe sigorta girişimin olması doğum öncesi ve doğum sonrası parami almama engel olurmu..

    1. Merhabalar, analık rapor parası almak için aynı işyerinde çalışıyor olma şartı bulunmamaktadır. Burada önemli olan husus, doğum öncesi izne ayrıldığınız tarih itibariyle aktif olarak bir işyerinde çalışıyor olmanız ve doğum öncesi izne ayrıldığınız gün itibariyle geriye dönük son bir yıl içinde en az 90 günlük uzun vadeli sgk priminizin olmasıdır. Yani bu dediklerimizi sağlıyorsanız ödeme alabilirsiniz. Buna ek olarak şunu da belirtelim ki doğum sonrası rapor süreniz boyunca çalıştığınız işyerindeki iş akdinizi devam ettirin. Yani çıkışınız verilmesin. Aksi takdirde rapor ödemenizi kısmi alırsınız. Çünkü 2017 yılı sonlarına doğru çıkan yasa gereği işten çıktıktan sonra en fazla işten çıktıktan sonraki 9 güne kadar ödeme yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir