Doğum Parası Ne Zaman Yatar?Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere SGK mevzuatında yer alan şartları taşıyıp sigortalı olarak çalışan anneye, SGK tarafından doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemeler analık rapor parası ve emzirme(süt) parası adı altında yapılıp PTT aracılığıyla T.C. numarası üzerinden sigortalıya ödenmektedir. Peki SGK tarafından verilen doğum parası ne zaman yatar?

 Doğum Parası Ne Zaman Yatar?

Doğum parası ne zaman yatar, doğum parası sorgulama ve doğum parası hesaplama nasıl yapılır gibi soruların cevapları sigortalalılarca sürekli araştırılmaktadır. Özellikle doğum parası ne zaman yatar sorusu çalışan anneler tarafından çok merak edilmektedir. Doğum parası adı altında yapılan ödemeleri ve ödeme zamanlarını tek tek inceleyelim.

Çalışan Babaya Süt Parası Verilir Mi? Okumak için TIKLAYIN

 

Süt(emzirme) Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası olarak anılan fakat esasında emzirme ödemesi adı altında yapılan bu ödeme, doğumun gerçekleşmesi ve doğum raporunun doktor tarafından sisteme girilmesi halinde direkt ödenebilmektedir. Yani süt parası şartlarını sağlayan anne ya da babaya, doğum raporunun sisteme girilmesi halinde herhangi bir başvuru veya onaya gerek kalmaksızın SGK tarafından emzirme ödemesi yapılmaktadır.Doğum Parası Ödemesi Ne Kadar? Okumak için TIKLAYIN

 

Analık Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Analık rapor parası ödemeleri temelde iki parça halinde yapılmaktadır. Nitekim analık iş göremezlik raporları doğum öncesi(32.hafta) ve doğum sonrası(40.hafta) şeklinde iki parça halinde düzenlenmektedir. Doğum parası ne zaman yatar sorusunu cevaplandırabilmek için öncelikle doğum öncesi ve doğum sonrası analık iş göremezlik raporlarının düzgün bir şekilde sisteme girilmesi gerekir. Doğum raporları sisteme girildikten sonra raporların süresinin bitmesi beklenir. İşe başlama tarihi başladıktan sonra çalışılan işyeri tarafından analık rapor girişi(rapor onaylama) işlemlerinin yapılması ile birlikte SGK tarafından ortalama 7-10 gün içinde ödeme işlemleri tamamlanır.

Doğum Parası Nereden Alınır? Okumak için TIKLAYIN

 

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Rapor Parası Alma Günleri Nedir?

Doğum Parası Erken Alınabilir Mi?

Doğum parası ödemelerinde bir diğer merak edilen husus da analık rapor parası erken alınabilir mi konusudur. Yukarıda da belirttiğimiz üzere analık iş göremezlik raporları iki parça halinde düzenlenmektedir ve genel itibariyle tüm raporlar bittikten sonra toplu bir şekilde 112 günlük analık rapor parası ödenmektedir. Fakat sigortalının istemesi halinde doğum öncesi analık raporu, rapor süresi bittikten ve işveren tarafından onaylandıktan sonra ödenebilmektedir. Sonrasında ise yine süresi dolan doğum sonrası analık raporu ödenmektedir. Bunun haricinde çok acil ödemeye ihtiyaç duyulması hallerinde işveren tarafından ilgili raporlara kısmı onay verilmesi halinde de onay verilen rapor süresi kadar ödeme yapılabilmektedir. Fakat en sağlıklı olan yöntem, toplu bir şekilde tek bir seferde analık rapor parası ödemesinin alınmasıdır.

Doğum parasıyla ilgili aklınıza takılan sorular ve cevaplar, okumak için TIKLAYIN

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu Nedir? başlıklı makalemizde doğum öncesi çalışabilir raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası
rapor parası hesaplama

rapor parası sorgulama

2 Comments

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir