Doğum Parası Nedir, Kimler Alır, Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Bu yazımızda; SGK tarafından verilen doğum raporu ödemesi nedir ve nasıl alınır? Doğum öncesi aktarma raporu nedir? Doğum parası alma şartları nelerdir, doğum parası başvurusu nereye yapılır, doğum parası hesaplama 2021 işlemleri nasıl yapılır, doğum parası nereye ve ne zaman yatar gibi sıkça sorulan soruların cevapları yer almaktadır. Diğer doğum yardımları hakkında bilgi almak için aşağıdaki bağlantıların üstüne tıklayın;

SGK süt parası hakkında bilgiler

Aile Bakanlığı doğum yardımı hakkında bilgiler

SYDV ikiz çocuk parası hakkında bilgiler

 

Doğum Raporu Nedir ve Nasıl Alınır?

Doğum parası olarak bilinen ödeme, SGK mevzuatında analık rapor ödemesi olarak geçmektedir. Çalışan anneye doğum parası; 4a kapsamında sigortalı olarak çalışan ya da 4b kapsamında bağkurlu(zorunlu) olan anneye yapılan bir ödemedir. 4c(emekli sandığı) kapsamında çalışan memurlara ise SGK tarafından doğum parası ödemesi yapılmaz. Doğum raporu alma konusunda birçok sigortalı işlemlere nereden başlayacağını bilmemektedir. Eğer doğum parası alma şartlarını taşıyorsanız ve doğum raporu almak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey, gebeliğin 32. haftasında doktorunuza gitmektir. Doktorunuz size doğum öncesi analık raporu düzenleyecektir. Doğum gerçekleştikten sonra da doğum sonrası analık raporu düzenlenip işlemler tamamlanacaktır.

 

Doğum Öncesi Aktarma Raporu Nedir?

Doğum parası ya da analık rapor ödemesi almak isteyen sigortalıların kafasını en çok karıştıran hususlardan biri de doğum öncesi aktarma raporu konusudur. Doğum öncesi aktarma raporunu kısa ve anlaşılır şekilde izah edelim. Yukarıda da belirttiğimiz üzere doğum parası almak için kesinlikle 32.haftada hekiminize gitmeniz gerekir. Hekiminiz size muhakkak ki “doğum iznine ayrılmak mı yoksa çalışmak mı istiyorsunuz” şeklinde soru yöneltecektir. Eğer ki kendinizi iyi hissediyorsanız ve çalışmak istiyorsanız, gebeliğin 37. haftasına kadar çalışabilme hakkınız bulunmaktadır. İşte bu kanuni izin hakkınızın başladığı 32.hafta ile çalışmak istediğiniz 37.haftaya kadar ki geçen süre için düzenlenen 5 haftalık rapora, doğum öncesi aktarma raporu denmektedir. Aktarma raporunun özelliklerini ve avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;


→ Aktarma raporu boyunca geçen süre, otomatik olarak doğum sonrası analık raporuna eklenmektedir. Yani aktarma raporu ile herhangi bir gün kaybı olmamaktadır.

→ Aktarma raporunun en önemli avantajı, doğum parası almak için gerekli olan 90 günlük prim günü şartını sağlamayanlar içindir. Eğer ki gebeliğin 32.haftasında 90 günlük prim günü şartını az bir farkla kaçırıyorsanız aktarma raporu alıp 37. haftaya kadarki çalışmanız ile eksik günlerinizi tamamlama şansı elde edebilirsiniz. Nitekim doğum öncesi aktarma raporu alıp 37. haftaya kadar çalışabilirseniz, doğum öncesi analık raporu 37. hafta itibariyle düzenleneceği için, doğum parası ödemesinde bu tarihe kadarki prim günlerinizin tamamı dikkate alınır. Bu şekilde 90 günlük prim şartını da tamamlamış olabilirsiniz.

Doğum parası hakkında bilgiler

Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir, Kimler Doğum Parası Alabilir?

Doğum parası alma şartları 2021 itibariyle aşağıdaki gibidir. Hastalık rapor parası alma şartları ile benzerlik gösteren ve sigortalı olarak çalışan anneye ödenen doğum(analık) parası alma şartlarını detaylıca inceleyebilirsiniz;

→ Analık rapor parası sadece 4/a(işçi) ve 4b(bağkur) kapsamındaki sigortalılara verilmektedir. Yani 4c(emekli sandığı, memur) kapsamındakilere ödeme yapılmaz.

→ Doğum parası yani analık rapor parası sadece anneye verilir. Ek olarak analık rapor parasının alınabilmesi için doğum öncesi izne ayrılış tarihi itibariyle aktif olarak çalışıyor olmak ve doğum sonrası raporları dahil olmak üzere tüm rapor dönemi boyunca iş akdinin devam ediyor olması gerekir.

→ Doğum öncesi analık raporunun alındığı tarih itibariyle geriye dönük son 1 yıl içinde, sigortalı adına en az 90 gün sgk prim günü yatırılmış olmak.

→ Bağkur kapsamında sigortalı olanlar için geçen ay ve içinde olduğu ay haricinde bağkur prim borcu olmamak.

→ Aktarma raporu(varsa) ile birlikte doğum öncesi ve doğum sonrası raporlarının ilgili hekim tarafından doğru bir şekilde online sisteme yüklenmiş olması.

→ Sistemde yer doğum öncesi ve doğum sonrası analık raporlarının ilgili işveren tarafından sistem üzerinden onaylanmış olması.

Not: İşçi rapor onaylama işlemlerini genellikle iş yerlerinin muhasebe işlemlerini yürüten kişiler yapmaktadır. Doğum parası sadece sigortalı olarak çalışan ve analık rapor ödemesi ile ilgili diğer şartları taşıyan annelere verilir.

Okudunuz Mu?  Çalışan Babaya Süt Parası Ödenir Mi?

 

Doğum Parası Başvurusu Nereye Yapılır ve Başvuru Süresi Nedir?

Analık raporu ödemesi başvuru yeri Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Analık raporları ödemesi almak isteyen sigortalılar, primlerinin yatırıldığı işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi ile işlemlerini yürütecektir. Doğum parası için bizzat veya dilekçe ile başvuruya gerek olmayıp tüm işlemler online sistem üzerinden yürütülmektedir. Siz sadece ilgili SGK’da yer alan rapor parası ödeme birimi yetkili memurlarından, yüz yüze ya da telefon yoluyla analık raporunuzun akıbeti hakkında bilgi alabilirsiniz. Rapor ödemesi alabilmek için gerekli başvuru süresi 5 yıldır. Haliyle doğum parası başvurusu süresi de 5 yıl olup, sistem üzerinden analık raporları girilmiş olan sigortalı, 5 yıl içinde doğum parası alabilmek için başvuruda bulunabilir.

 

Doğum Parası Hesaplama 2021 İtibariyle Nasıl Yapılır?

Doğum izni normal şartlarda, doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık bir süreci kapsar. Doğum parası da bu sürelerin toplamında oluşmaktadır ve çalışan annelere toplamda 112 günlük doğum parası veya analık rapor ödemesi yapılmaktadır. Daha önceki yazılarımızda rapor parası nasıl hesaplanır, rapor parası hesaplama nasıl yapılır konularından bahsetmiştik. Doğum parası hesaplama da benzer şekilde yapılmaktadır. Doğum öncesi raporunuzun başlangıç tarihinden geriye dönük son 3 ay içindeki sigorta prime esas kazancınız(hizmet dökümünde P.E.K. olarak geçen kısımdır) üzerinden doğum parası hesaplama işlemi yapılır. Son 3 aylık prim kazancınız üzerinden günlük kazanç hesaplanır. Günlük kazancın üçte ikisi tespit edilip 112 gün ile çarpıldığında, doğum parası tutarı ortaya çıkar.

Örnek; Asgari ücretle çalışan ve sigorta primleri de aşağıdaki gibi yatırılan Ayşe Hanım, 2019 mayıs ayında doğum öncesi rapor alıp doğum iznine ayrılmıştır. Sigortalı Ayşe hanım SGK’dan ne kadar doğum parası alır?

2019 Şubat:

Gün: 30, Kazanç: 2558 TL

2019 Mart:

Gün: 30, Kazanç: 2558 TL

2019 Nisan:

Gün: 30, Kazanç: 2558 TL

 

ÇÖZÜM

İlk olarak sigortalının günlük kazancını tespit ederiz.

Yukarıda verilen son üç aya ait toplam prim kazancını toplam gün sayısına böleceğiz.

(2558 + 2558+2558) / (30+30+30) = 85,27 TL

Sigortalının günlük kazancı 85,27 TL’dir.

 

İkinci ve son olarak da toplam ödenecek tutarı hesaplarız.

Günlük Kazancın Üçte İkisi ile raporlu gün sayısını çarparız.

(85,27 TL x 2/3) x (112 gün) = 6.367 TL analık iş göremezlik ödemesi yapılır.

 

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Ödeme Yeri ve Ödeme Zamanı Değişti!

Görüldüğü üzere asgari ücretle çalışan sigortalı anneye, doğum yapması halinde yaklaşık 6.367 tl doğum parası yani analık iş göremezlik ödemesi yapılmaktadır. Fakat bu rakam 2019 yılına ait olup 2021 yılında en düşük 2019 doğum parası ödemesi, asgari ücret zammıyla birlikte yükselmiştir. Buna göre 2021 sgk analık rapor parası en düşük 8.780 tl olmuştur. Gerek haber sitelerinde gerekse de internette yer alan “doğum yapan annelere 5000-6000 tl ödeme” başlıklı haberlerde bahsedilen ödeme budur. Yani her anneye değil, SGK mevzuatında yer alan şartlar dahilinde çalışan anneye doğum parası ödemesi yapılmaktadır.

 

Doğum Parası Nereye ve Ne Zaman Yatar?

SGK rapor parası ödemeleri 21 temmuz 2017 itibariyle PTT şubelerinden yapılmaya başlanmıştır. Yani doğum parasını da PTT’den T.C. kimlik numaranızla alabilirsiniz. Fakat daha önceden SGK’da banka hesap tanımlaması yaptırdıysanız ya da yeni bir banka hesap tanımlaması yaptıracaksanız, doğum paranızı ilgili banka hesabınızdan almaya devam edebilirsiniz. Analık raporu ile ilgili tüm işlemleri tamamladıktan sonra doğum parası ne zaman yatar? Analık rapor parası, hastalık rapor ödemesinde olduğu gibi tüm işlemlerin eksiksiz yerine getirilmesi halinde ortalama 10 gün içinde ödenir.

 

Doğum Parası Doğumdan Önce mi Sonra mı Alınır?

Sigortalıların en çok merak ettiği noktalardan birisi de analık raporu ödemelerinin doğumdan önce mi sonra mı alınacağıdır. Yazımızın içinde de belirttiğimiz üzere doğum raporları, doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere iki rapor halinde düzenlenir. Analık rapor ödemeleri de genel itibariyle doğum sonrası rapor bittikten sonra topluca ödenir ve bu şekilde olması sigortalı açısından da en sağlıklısıdır. Fakat ihtiyaç olması halinde ilk etapta doğum öncesi raporunuzu işvereninize onaylatıp ödemesini alabilirsiniz. Doğum öncesi ve doğum sonrası analık raporlarına ait gün sayıları, doğum gerçekleştikten sonra kesinleştiği için doğumdan önce doğum parası alınamaz.

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Hangi Bankaya Yatar? başlıklı makalemizde Rapor Parası Hangi Bankaya Yatar hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

6 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir