Doğum Parası Nereden Alınır?Doğum parası olarak adlandırılan ödeme, adından da anlaşılacağı üzere doğum yapan anneler veya eşleri için yapılan ödemedir. Doğum parası alma şartları, doğum parasını veren kuruma göre değişiklik göstermektedir. Bu yazımızda da doğum parası nereden alınır, doğum parası veren kurumlar nelerdir ve bu kurumlardan doğum parası alma şartları nelerdir, sorularını inceleyeceğiz.

 Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum parası ödemesi, iki kurum tarafından yapılmaktadır. Bunlardan biri SGK(sosyal güvenlik kurumu) diğeri ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. SGK’nın yaptığı doğum parası ödemeleri; emzirme(süt) parası ve analık(doğum) iş göremezlik parası olarak yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yaptığı doğum parası ödemesi ise doğum yardımı adı altında yapılmaktadır. Peki bu kurumlardan doğum parası alabilmek için hangi şartları sağlamak gerekir, bunları inceleyelim:

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Parası Alma Şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Doğum Yardımı ödemesi, 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Yani Aile Bakanlığı doğum parası ödemesi, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için geçerlidir. Peki Aile Bakanlığı Doğum Parası diğer şartlar nelerdir, bakalım;

→ Aile Bakanlığı doğum parası sadece anneye verilmektedir. Dolayısıyla doğum yapan annenin sağ ve Türk vatandaşı olması gerekir. Yurt dışında yaşayıp mavi kart sahibi olan vatandaşlara da diğer şartları sağlamaları halinde doğum yardımı ödemesi yapılabilmektedir.

→ Yukarıda da belirttiğimiz üzere Aile Bakanlığı doğum yardımı sadece 15/05/2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için yapılmaktadır.

Aile Bakanlığı doğum parası başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Sorgulama Hakkında Tüm Bilgiler

Birçok sigortalı, doğum parası başvurusu nereye yapılır konusunda karışıklık yaşıyor ve çoğunlukla bu başvurular SGK’ya yapılıyor. Halbuki yukarıda bahsettiğimiz doğum yardımı adı altındaki ödeme Aile Bakanlığı tarafından yapılmaktadır ve başvurular da Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır.

 

Aile Bakanlığı doğum yardımı ne kadar?

Aile Bakanlığı doğum parası ödemesi; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL olmak üzere her doğum için bir defaya mahsus ödenir. Doğum yardımı ödemesinin yürürlüğe girdiği tarih olan 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş çocuğu veya çocukları olanlar için doğum yardımı ödemesi yapılmamaktadır. Fakat 15/05/2015 tarihinden sonra doğan çocuk için kaçıncı çocuk kapsamından ödeme yapılacağı belirlenirken herhangi bir tarihe bakılmaksızın yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğu dikkate alınarak ödeme yapılır.

 

SGK Doğum Parası Alma Şartları

Doğum parası ödeyen kurumlardan biri de Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. SGK doğum parası ödemeleri, Aile Bakanlığı doğum yardımı ödemesine göre çok daha fazla şartlar içermektedir. Öncelikle SGK’nın yaptığı doğum parası ödemelerinden kısaca bahsedelim.

SGK’da doğumla ilgili olarak iki adet ödeme yapılmaktadır. Bunlar emzirme ya da süt parası ödemesi ile analık(doğum) raporu ödemesidir. Bu ödemeler için hangi şartları sağlamanız gerektiğini şu yazılarımızdan öğrenebilirsiniz;

Emzirme Ödemesi Şartları nedir, okumak için TIKLAYIN

Analık İş göremezlik Rapor Ödemesi Şartları nedir, okumak için TIKLAYIN

 

SGK emzirme(süt) parası başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Emzirme(süt) parası ödemesi alabilmek için başvuru şartı aranmamaktadır. Yani emzirme raporunun online rapor sistemine, hekim tarafından düzgün bir şekilde girilmesi ve sigortalının süt parası alma şartları sağlaması halinde bu ödeme SGK tarafından direkt yapılmaktadır.

Okudunuz Mu?  Süt Parası ile Çocuk Parası Aynı mı?

 

Analık İş göremezlik rapor parası başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Analık rapor parası alma şartlarını sağlayan annelere; ilgili doğum öncesi ve doğum sonrası analık raporlarının hekim tarafından düzgün bir şekilde sisteme yüklenmesi ve bu raporların bitişinden sonra sigortalının işvereni tarafından işçi rapor girişi ve rapor onaylama işleminin yapılması sonrasında, SGK tarafından 112 günlük analık rapor parası ödemesi yapılmaktadır.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Ne Zaman Alabilirim? başlıklı makalemizde Rapor parası ne zaman alabilirim hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası
rapor parası hesaplama

rapor parası sorgulama

2 Comments

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir