Doğum Parası Ödemesi Ne Kadar?

Bir önceki yazımızda çalışan anneye doğum parası ödemesi yapılıp yapılmadığı ve yapılıyorsa da hangi şartlarda çalışan anneye doğum parası verildiğini açıklamıştık. Bu yazımızda ise doğum raporu ve doğum parası kavramlarını açıklayıp doğum parası ödemesi ne kadar yapılıyor sorularını cevaplandıracağız.


 

Doğum Raporu(Analık Raporları) Nedir?

Analık raporu, gebeliğin 32. haftası itibariyle ilgili doktor tarafından oluşturulan rapor sürecidir. Doğum raporları normal şartlarda 32. ve 40. hafta(doğum haftası) içinde, doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere iki parça halinde düzenlenir. Doğum rapor parası almak isteyen sigortalı kadın, 32. hafta itibariyle doktora gittiğinde, ilgili doktor tarafından 32. hafta doğum öncesi raporu düzenlenir. Doğum gerçekleştiğinde de 40.hafta olarak adlandırılan doğum sonrası rapor düzenlenir. Eğer ki 32. hafta itibariyle doktora giden gebe kadın, hemen doğum öncesi iznine ayrılmak yerine çalışmak istediğini doktora bildirirse, doktorun da uygun görmesi halinde en geç 37.haftaya kadar çalışabilir(aktarma) raporu alabilir.

 

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası alma şartları ile ilgili daha önceki yazımızda da açıkladığımız üzere, SGK mevzuatında yer alan şartları taşıyan sigortalı kadına, doğum öncesi(8 hafta) ve doğum sonrası(8 hafta) olmak üzere toplamda 16 hafta yani 112 günlük doğum parası ödemesi yapılır.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Başvuru Süresi Ne Kadardır?

 

Doğum Parası Ödemesi Ne Kadar?

Doğum parası konusunda çalışan annelerin en çok merak ettiği husus, doğum sonrası ne kadar doğum parası ödemesi alacağı yer almaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere doğum rapor parası alma şartlarını sağlayan kadın sigortalıya 112 günlük doğum raporu ödemesi yapılmaktadır. Bahse konu 112 günlük ödemenin kaç paraya denk geldiği ise sigortalı adına yatırılan sigorta prim tutarı üzerinden hesaplanır. Yani sigortalı kadının doğum öncesi izne ayrıldığı tarihten önceki son 3 aylık sigorta primleri üzerinden günlük kazanç hesaplanır ve bu şekilde 112 günlük doğum raporu ödemesi tutarı belirlenir.

Yukarıdaki örnek hizmet dökümü üzerinden hareket ettiğimizde, ekim ayında doğum öncesi raporu alan sigortalı kadının doğum rapor parası hesaplanırken, eylül-ağustos-temmuz aylarına ait prim tutarları dikkate alınır. Kolay bir şekilde doğum parası hesaplama işlemi yapmak için aşağıdaki rapor parası hesaplama programımızı kullanabilirsiniz.

Not: 2018 itibariyle en düşük analık rapor parası ödemesi yaklaşık 5.050 tl civarındadır. Bu ödeme, primleri asgari ücret seviyesinden gösterilen kişiler için geçerlidir. Kişinin sigorta primleri ne kadar yüksek olursa alacağı analık rapor parası ödemesi de o kadar yüksek olacaktır.

Rapor Parası Hesaplama

rapor parası hesaplama
rapor parası sorgulama
2 Comments

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Sitede Tüm İçerikler Yasal Koruma Altındadır. İzin alınmadan ve kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.