Doğum Parası Ödemesi Ne Kadar?Bir önceki yazımızda çalışan anneye doğum parası ödemesi yapılıp yapılmadığı ve yapılıyorsa da hangi şartlarda çalışan anneye doğum parası verildiğini açıklamıştık. Bu yazımızda ise doğum raporu ve doğum parası kavramlarını açıklayıp doğum parası ödemesi ne kadar yapılıyor sorularını cevaplandıracağız.

 İçindekiler

Doğum Raporu(Analık Raporları) Nedir?

Analık raporu, gebeliğin 32. haftası itibariyle ilgili doktor tarafından oluşturulan rapor sürecidir. Doğum raporları normal şartlarda 32. ve 40. hafta(doğum haftası) içinde, doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere iki parça halinde düzenlenir. Doğum rapor parası almak isteyen sigortalı kadın, 32. hafta itibariyle doktora gittiğinde, ilgili doktor tarafından 32. hafta doğum öncesi raporu düzenlenir. Doğum gerçekleştiğinde de 40.hafta olarak adlandırılan doğum sonrası rapor düzenlenir. Eğer ki 32. hafta itibariyle doktora giden gebe kadın, hemen doğum öncesi iznine ayrılmak yerine çalışmak istediğini doktora bildirirse, doktorun da uygun görmesi halinde en geç 37.haftaya kadar çalışabilir(aktarma) raporu alabilir. Doğum parası ise doğum raporu alıp SGK mevzuatına göre Doğum parası alma şartlarını sağlayan annelere yapılan bir ödemedir. Doğum yapan sigortalı kadına; doğum öncesi(8 hafta) ve doğum sonrası(8 hafta) olmak üzere toplamda 16 hafta yani 112 günlük doğum parası ödemesi yapılır.

 Doğum Parası Ne Kadar 2019?

Doğum parası ne kadar 2019 itibariyle, analık rapor ücreti ne kadar ödenecek soruları, kadınların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere doğum rapor parası alma şartlarını sağlayan kadın sigortalıya 112 günlük doğum raporu ödemesi yapılmaktadır. Bahse konu 112 günlük ödemenin kaç paraya denk geldiği ise sigortalı adına yatırılan sigorta prim tutarı üzerinden hesaplanır. Yani sigortalı kadının doğum öncesi izne ayrıldığı tarihten önceki son 3 aylık sigorta primleri üzerinden günlük kazanç hesaplanır ve bu şekilde 112 günlük doğum raporu ödemesi tutarı belirlenir.

2017 yılı örnek hizmet dökümü

Yukarıdaki örnek hizmet dökümü üzerinden hareket ettiğimizde, ekim ayında doğum öncesi raporu alan sigortalı kadının doğum rapor parası hesaplanırken, eylül-ağustos-temmuz aylarına ait prim tutarları dikkate alınır. Buna göre günlük kazanç tespit edilip; günlük kazancın üçte ikisi ile analık rapor süresi çarpılıp ödeme tutarı hesaplanır. Bu şartlar altında doğum parası ne kadar 2019 itibariyle, inceleyelim.

2018 Doğum Parası Tutarı, Asgari Ücretli için 5.050 liraydı.

2019 Doğum Parası Tutarı ise Asgari Ücretli için 6.370 tl civarı olacaktır.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Hangi Bankaya Yatar?
Doğum Parası Ödemesi Ne Kadar?
5 (100%) 1 vote[s]

Bir önceki yazımız olan İş Kazası Rapor Parası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde İş Kazası Rapor Parası hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası
rapor parası hesaplama

rapor parası sorgulama

2 Comments

Add a Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir