Doğum Parası Ödemesi Ne Kadar?

Yazımız Güncellendi→

Bir önceki yazımızda çalışan anneye doğum parası ödemesi yapılıp yapılmadığı ve yapılıyorsa da hangi şartlarda çalışan anneye doğum parası verildiğini açıklamıştık. Bu yazımızda ise doğum parası ile ilgili aramalar kapsamında en çok araştırılan;

çalışmayan kadın doğum parası ne kadar

doğum parası sorgulama

doğum parası ne kadar 2019

doğum parası ne zaman alınır

doğum parası hesaplama 2019

doğum parası sorgulama 2019

doğum parası nasıl alınır 2019

çalışan anneye doğum parası 2019

şeklindeki soruları cevaplandırmaya çalışacağız.


 

Doğum Raporu(Analık Raporları) Nedir?

Analık raporu, gebeliğin 32. haftası itibariyle ilgili doktor tarafından oluşturulan rapor sürecidir. Doğum raporları normal şartlarda 32. ve 40. hafta(doğum haftası) içinde, doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere iki parça halinde düzenlenir. Doğum rapor parası almak isteyen sigortalı kadın, 32. hafta itibariyle doktora gittiğinde, ilgili doktor tarafından 32. hafta doğum öncesi raporu düzenlenir. Doğum gerçekleştiğinde de 40.hafta olarak adlandırılan doğum sonrası rapor düzenlenir. Eğer ki 32. hafta itibariyle doktora giden gebe kadın, hemen doğum öncesi iznine ayrılmak yerine çalışmak istediğini doktora bildirirse, doktorun da uygun görmesi halinde en geç 37.haftaya kadar çalışabilir(aktarma) raporu alabilir. Doğum parası ise doğum raporu alıp SGK mevzuatına göre Doğum parası alma şartlarını sağlayan annelere yapılan bir ödemedir. Doğum yapan sigortalı kadına; doğum öncesi(8 hafta) ve doğum sonrası(8 hafta) olmak üzere toplamda 16 hafta yani 112 günlük doğum parası ödemesi yapılır.

 

Doğum Parası Hesaplama 2019 İşlemleri

SGK mevzuatına göre işçi ya da bağkur kapsamında çalışan annelere analık iş göremezlik ödemesi yapılmaktadır. Bu ödemenin ne kadar olduğu, doğum parası hesaplama 2019 yöntemleri ile tespit edilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere doğum rapor parası alma şartlarını sağlayan kadın sigortalıya 112 günlük doğum raporu ödemesi yapılmaktadır. Bahse konu 112 günlük ödemenin kaç paraya denk geldiği ise sigortalı adına yatırılan sigorta prim tutarı üzerinden hesaplanır. Yani sigortalı kadının doğum öncesi izne ayrıldığı tarihten önceki son 3 aylık sigorta primleri üzerinden günlük kazanç hesaplanır ve bu şekilde 112 günlük doğum raporu ödemesi tutarı belirlenir.

2017 yılı örnek hizmet dökümü

Yukarıdaki örnek hizmet dökümü üzerinden hareket ettiğimizde, ekim ayında doğum öncesi raporu alan sigortalı kadının doğum parası hesaplama 2019 işlemi, eylül-ağustos-temmuz aylarına ait prim tutarları dikkate alınarak yapılır. Buna göre günlük kazanç tespit edilip; günlük kazancın üçte ikisi ile analık rapor süresi çarpılıp ödeme tutarı hesaplanır. O halde çalışan anneye doğum parası ne kadar 2019 itibariyle, inceleyelim.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır 2019

 

Doğum Parası Ne Kadar 2019 İtibariyle?

Peki analık rapor parası ne kadar ödeniyor? Doğum parası ne kadar 2019 itibariyle?

2018 Doğum Parası Tutarı, Asgari Ücretli için 5.050 liraydı.

2019 Doğum Parası Tutarı ise Asgari Ücretli için 6.370 tl civarı olacaktır.

 

Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

Özellikle haber sitelerinde ve tv kanallarında yapılan yanlış yönlendirme nedeniyle birçok kadın sigortalı, çalışmayan kadın doğum parası ne kadar diye sorular gönderiyor. Yazımızda da belirttiğimiz üzere SGK tarafından verilen ve yaklaşık 6 bin tl civarında olan bu ödeme, yalnızca işçi ya da bağkur kapsamında sigortalı çalışan ve diğer şartları da taşıyan annelere verilmektedir. Dolayısıyla çalışmayan kadına doğum parası verilmemektedir. Fakat Aile Bakanlığı tarafından her yeni doğan çocuk için ödenen doğum yardımına herkes başvurabilmektedir. Dolayısıyla çalışmayan kadınlar Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımına başvurabilir. Doğum yardımı hakkında bilgi almak için TIKLAYIN.

 

Doğum Parası Sorgulama 2019

Doğum parası sorgulama 2019 işlemleri için rapor parası sorgulama yöntemlerinin tamamını kullanabilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantıyı tıklayarak doğum parası sorgulama 2019 işlemlerini, dört farklı yöntem ile yapabilirsiniz.

https://www.raporparasisorgulama.com/sgk-rapor-parasi-sorgulama/

Bir önceki yazımız olan İş Kazası Rapor Parası Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizde İş Kazası Rapor Parası hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

2 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir