Rapor Parası Sorgulama SGK Ödemeleri 

Doğum Parası Sorgulama ve Hesaplama

SGK tarafından verilen doğum parası ödemeleri; analık rapor parası ve emzirme(süt) ödemesi adı altında yapılmaktadır. Belirli şartların sağlanması halinde yapılan bu ödemelere dair doğum parası sorgulama ve doğum parası hesaplama işlemi nasıl yapılıyor, detaylıca açıklayalım.

 

Doğum Parası Ödemesi Nedir?

Öncelikle SGK doğum parası ödemelerini biraz detaylandıralım. SGK tarafından verilen doğum parası ödemeleri yukarıda da saydığımız üzere analık rapor parası ve süt parası adı altında iki kalem üzerinden verilmektedir. Analık rapor parası, gerekli şartları sağlaması halinde sadece çalışan anneye veriliyorken süt parası ödemesi ise annenin çalışmıyor olması halinde gerekli şartları taşıyan babaya da verilebilmektedir.

 

Doğum Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Doğum parası hesaplama işlemi sadece analık rapor parası ödemesi için yapılmaktadır. Nitekim emzirme ödemesi tutarları sabit olup süt parası hesaplama işlemi yapılmamaktadır.

Süt Parası Ödeme Tutarları öğrenmek için TIKLAYIN

Analık rapor parası ne kadar sorusunu cevaplamak için ise analık rapor parası hesaplama işlemi yapmak gerekir. Nitekim analık rapor parası, sigortalı çalışan annenin doğum raporlarından önceki son üç ay içinde adına yatırılan sigorta primi üzerinden hesaplanmaktadır. Analık rapor parası ne kadar alırım diye merak edenler, rapor parası hesaplama sistemimizi kullanabilirler.

Analık Rapor Parası hesaplama için TIKLAYIN

 

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum parası ne zaman yatar sorusunu yönlendiren sigortalılar için doğum parası sorgulama yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

→Alo 170 SGK danışma hattını kullanmak

→E-devlet rapor parası sorgulama ekranını kullanmak

→İlgili SGK rapor parası sorgulama telefonlarını kullanmak

Doğum Parası Ne Zaman Yatar, okumak için TIKLAYIN

↓ Bu yazıları da okuyabilirsiniz ↓

Leave a Comment