Doğum Parası Sorgulama ve Hesaplama

Yazımız Güncellendi→

SGK tarafından verilen doğum parası ödemeleri; analık rapor parası ve emzirme(süt) ödemesi adı altında yapılmaktadır. Belirli şartların sağlanması halinde yapılan bu ödemelere dair doğum parası sorgulama ve doğum parası hesaplama işlemi nasıl yapılıyor, detaylıca açıklayalım.

 


Doğum Parası Ödemesi Nedir?

Öncelikle SGK doğum parası ödemelerini biraz detaylandıralım. SGK tarafından verilen doğum parası ödemeleri yukarıda da saydığımız üzere analık rapor parası ve süt parası adı altında iki kalem üzerinden verilmektedir. Analık rapor parası, gerekli şartları sağlaması halinde sadece çalışan anneye 112 gün üzerinden hesplanarak veriliyorken süt parası ödemesi ise annenin çalışmıyor olması halinde gerekli şartları taşıyan babaya da verilebilmektedir.

 

Doğum Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Doğum parası hesaplama işlemi sadece analık rapor parası ödemesi için yapılmaktadır. Analık rapor parası hesaplamasında, sigortalı çalışan annenin doğum öncesi izne ayrıldığı aydan önceki son üç aya ait SGK hizmet dökümünde yer alan primler dikkate alınır. Yani doğum parası hesaplama işlemi son 3 aya ait SGK prim kazanç ve gün sayısı üzerinden günlük kazanç tespit edilerek yapılır. Günlük kazanç tespit edildikten sonra bunun üçte ikisi ile 112 gün(doğum raporu gün sayısı) çarpılır ve toplam analık iş göremezlik ödemesi tutarı ortaya çıkar. Kolay ve hızlı bir şekilde Doğum parası hesaplaması yapmak isterseniz aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Analık Rapor Parası hesaplama için TIKLAYIN

 

Süt Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

SGK mevzuatında emzirme raporu(ödemesi) olarak geçen bu ödeme, halk arasında süt parası ya da çocuk parası olarak bilinmektedir. SGK tarafından verilen süt parası tutarı, her yılın Ocak ayında yeniden belirlenmek üzere ilan edilir. Yani süt paraso ödemelerinde herhangi bir hesaplama işlemi yapılmamaktadır.

Güncel Süt Parası Ödeme Tutarları öğrenmek için TIKLAYIN

 

Okudunuz Mu?  Doğum Parası Doğumdan Önce Alınır Mı?

Süt Parası ve Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum parası ne zaman yatar sorusunu yönlendiren sigortalılar için doğum parası sorgulama yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

→Alo 170 SGK danışma hattını kullanmak

→E-devlet rapor parası sorgulama ekranını kullanmak

→İlgili SGK rapor parası sorgulama telefonlarını kullanmak

 

Doğum Parası Ne Zaman Yatar, okumak için TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Sorgulama Ziraat Bankası başlıklı makalemizde Rapor Parası Sorgulama Ziraat Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir