Emanete Alınan Rapor Parası İçin Dilekçe Örneği

Bu yazıda; emanete alınan rapor parası, süt parası, doğum parası konusu açıklanmıştır. Ek olarak; emanete alınan rapor parası nasıl alabilirim, emanete alınan rapor parası sorgulama, ziraat bankası emanete alınan rapor parası, emanete alınan rapor parası alma, emanete alınan rapor parasını nasıl alabilirim, emanete alınan rapor parası nasıl alınır, emanete alınan rapor parası ne zaman yatar gibi konular da cevaplandırılmıştır.

Bilindiği üzere SGK tarafından iş göremezlik raporu alan sigortalılara, mevzuatta yer alan rapor parası alma şartlarını taşımaları halinde ödeme yapılmaktadır. Halk arasında rapor parası olarak bilinen bu ödeme, standart olarak PTT şubelerine gönderilmektedir. Fakat sigortalılar tarafından rapor parası banka hesabı tanımlama talep edilmişse ilgili ödeme bu banka hesabına gönderilir. Banka hesabına gönderilen ödemeler istenilen zamanda çekilebilir fakat PTT’ye giden ödemeler 2 ay içinde çekilmezse SGK’nın emanet hesaplarına geri gönderilmektedir. Halk arasında bu duruma emanete alınan rapor parası denilir. Peki emanete alınan rapor parası nasıl alınır, emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği var mıdır?

Emanete alınan rapor parası


Emanete Alınan Rapor Parasını Nasıl Alabilirim?

Emanete alınan rapor parası nasıl alabilirim sorusuyla zaman zaman karşılaşıyoruz. Emanete alınan rapor parası alma işlemi gayet basittir. Öncelikle konuyu kesinleştirmek için emanete alınan rapor parası sorgulama işlemini yaparak, rapor ödemenizin SGK emanet hesabına düşüp düşmediğini kontrol etmeniz gerekir. Emanete alınan rapor parası sorgulama işlemini; e-devlet iş göremezlik sorgulama ekranından yapabilirsiniz. Rapor ücretinizin emanete alındığını öğrendikten sonra yapmanız gereken işlem, ödemeyi yapan ilgili SGK müdürlüğüne gitmektir. Burada muhasebe servislerine uğrayarak, “rapor parası emanete alınmış, tekrar hesabıma gönderilmesini istiyorum” demelisiniz. SGK muhasebe servisleri sizden; emanete alınan rapor parası için dilekçe alacaktır. Ziraat Bankası ya da PTT emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği şu şekilde yazılır;

Okudunuz Mu?  İş Göremezlik Raporu Alan İşçiden Maaş Kesintisi Yapılır mı?

 


Emanete Alınan Rapor Parası için Dilekçe Örneği

Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği arayan sigortalılar, aşağıda yer alan dilekçe örneğinin bilgisayar çıktısını alarak ya da aynısını bir dilekçe kağıdına yazarak ilgili SGK Müdürlüğüne başvuru yapabilir. Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği şu şekilde doldurulabilir;

İl Müdürlüğünüz tarafından düzenlenerek şahsıma gönderilen ödemeleri, bankada geçen yasal süresi içinde tahsil edemedim. Bu nedenle kurumunuza iade edilen ödemelerin tekrar tarafıma gönderilmesini arz ederim.”

Eğer ki emanete alınan rapor parası alma işlemini hazır bir dilekçe ile yapmak isterseniz aşağıda paylaşacağımız hazır dilekçeyi kullanabilirsiniz.

Emanete alınan rapor parası dilekçe örneği

 

Emanete Alınan Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Emanete alınan rapor parası sorgulama işlemini yaptıktan sonra, bu ödemenin tekrar hesabımıza atılması için yukarıdaki paylaştığımız emanete alınan rapor parası dilekçe örneği gibi bir dilekçe yazıp SGK Müdürlüğüne vermek yeterlidir. Peki emanete alınan rapor parası ne zaman yatar? Normal şartlarda SGK rapor parası ortalama 7-10 gün içerisinde ödenmektedir. Fakat emanete alınan rapor parası, dilekçe verildikten sonra 1-2 gün içerisinde hesabınıza gönderilir. Son olarak sadece rapor parası için değil, emanete alındı şeklinde görünen süt parası, doğum parası, emzirme ödemesi, sevk(yol) parası gibi SGK ödemelerinizi de yukarıdaki dilekçe yoluyla tekrar hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SGK'nın Ödediği Rapor Parası Alınmazsa Ne Olur? başlıklı makalemizde rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir