Emeklilere Rapor Parası Ödenir Mi?

SGK tarafından ödenen rapor parasını alabilmek için mevzuatta yer alan şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar arasında sigorta hizmet kolu, prim gün sayısı gibi kriterler yer almaktadır. Peki mevzuata göre emeklilere rapor parası ödenir mi, çalışan emeklilere rapor parası verilir mi, inceleyelim.

 

BU YAZIDA NELER VAR?


Emekliye Rapor Parası Verilir Mi?

Emekliye rapor parası ödenir mi sorusuyla sıkça karşılaşmaktayız. SGK mevzuatında yer alan rapor parası alma şartlarını incelediğimizde;

→ 4a(ssk/sgk) kapsamında aktif sigortalı olmak

→ Rapor tarihi itibariyle geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün primi olmak


→ En az 3 günlük rapor almak(2 gün ve daha kısa süreli raporlara ödeme yapılmamaktadır.)

yukarıdaki kriterlerin yer aldığını görmekteyiz. Peki yukarıda şartları sağlamakla birlikte emekli olup çalışanlara rapor parası ödenir mi?

Emeklilere rapor parası

Emekli olanlar herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmaya devam ettiklerinde, bu kişilerin sigortası SGDP(Sosyal Güvenlik Destek Primi) kapsamında yapılır. Yani normal çalışanlardan farklı olarak emekli olup çalışanlara sadece kısa vadeli sigorta kolları bakımından prim yatırılır. Buna ek olarak SGDP kapsamında çalışanlara, kısa vadeli sigorta kolları bakımından sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanır. Bu durumda emekli olup çalışanlara hastalık türünden rapor parası ödenmez. Peki emeklilere iş kazası ya da meslek hastalığı kapsamında rapor parası ödenir mi, inceleyelim.

 

Emeklilere İş Kazası Rapor Parası Ödenir Mi?

Emeklilere iş kazası rapor parası ödenip ödenemeyeceği hususu da önem arz etmektedir. Nitekim emekli olup çalışmaya devam edenler, iş kazası durumlarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere emekli olup tekrar çalışanların sigortası SGDP kapsamında yapılmakta ve bu prim türünde kısa vadeli sigorta kolları kapsamında sadece iş kazası ve meslek hastalığı sigortası uygulanmaktadır. Dolayısıyla emekli olup çalışmaya devam edenlere, iş kazası geçirmeleri durumunda iş kazası türünden rapor parası ödenir.

Bir önceki yazımız olan Süt Parası Nedir, Kimler Alabilir, Süt Parası Ne Kadar? başlıklı makalemizde emzirme ödemesi ve süt parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir