Emekliler Süt Parası Alabilir Mi?

Halk arasında süt parası olarak bilinen fakat mevzuatta Emzirme Ödeneği olarak adlandırılan ödemeler, SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından yapılmaktadır. SGK mevzuatında yer alan şartların sağlanması halinde her yeni doğan çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere emzirme ödemesi yapılmaktadır. Peki SGK’dan emekliler süt parası alabilir mi, emekli olup çalışmayanlara da emzirme ödeneği verilir mi, inceleyelim.

 

BU YAZIDA NELER VAR?


Emeklilere Süt Parası Ödeniyor Mu?

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe verilecek emzirme ödeneği şartlarına bakıldığında;

→ 4a(SGK/SSK), 4b(BAĞKUR), 5510 Sayılı Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (g) bentleri ile Kanunun EK-9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde ay içinde 10 gün ve daha fazla süre ile çalışan sigortalı kadına,

→ Yukarıda sayılan kapsamlarda Sigortalı olan erkeğin, sigortalı olmayan eşine,

→ Yine aynı kapsamda sayılanlardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da

→ Gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine emzirme ödeneği ödenecektir.

Yukarıda saydığımız maddelerde de görüleceği üzere ilgili şartları sağlayan emekliler süt parası alabilir. Emeklilere süt parası verilmesinde dikkat edilecek husus, ilgili kanun kapsamında emekli olunması ve bizzat kendi çalışmalarıyla emekli olunmasıdır. Eş, anne veya baba üzerinden bağlanan aylıklar bu kapsamda değerlendirilmez.

 


2019 Emzirme Ödeneği Ne Kadar?

SGK tarafından yapılan emzirme ödemesi tutarı her yıl başında yeniden belirlenmektedir. Bu kapsamda SGK tarafından 2019 emzirme ödeneği 179 tl olarak belirlenmiştir. Eğer ki ikiz veya daha fazla çoğul doğum olursa bu tutar aynı oranda katlanarak ödenecektir.

Güncel Süt Parası(Emzirme Ödeneği) Tutarları için TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan Emeklilere Rapor Parası Ödenir Mi? başlıklı makalemizde emekliye rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

  1. Pingback: Anonim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir