Emzirme Ödeneği(Süt Parası) Alma Şartları Nelerdir?

Yazımız Güncellendi→

Özellikle yazılı ve görsel medyadaki yanlış kullanım sebebiyle çocuk parası, süt parası gibi kavramlarla ifade edilen ve SGK tarafından verilen bu ödeme, esasen emzirme ödeneği olarak mevzuatta yer almaktadır. Emzirme ödeneği, SGK’nın mevzuatında yer alan bir ödeme kalemi olup 4a(sigorta) ve 4b(bağkur) kapsamındaki sigortalılara, belli şartları taşımaları halinde canlı doğan çocukları için yapılan bir ödeme türüdür. Peki sigortalıların faydalanabileceği haklardan biri olan emzirme ödeneği alma şartları nelerdir, inceleyelim.

Emzirme Ödeneği, Süt Parası Alma Şartları


Emzirme Ödeneği Alma Şartları?

>Emzirme ödeneği ya da süt parası verilirken çocuğun doğumu sırasında sigortalı anne veya babanın aktif sigortalı olma şartı yoktur. Fakat çocuğun doğduğu tarihten itibaren geriye dönük son bir yıl içerisinde en az 120 gün prim şartı aranmaktadır. Eğer ki kişinin son 1 yıl içinde 120 gün primi yok ise emzirme ödemesi verilmez.

>Emzirme ödemesi sadece 4a ve 4b kapsamındaki sigortalılara yapılmakla birlikte babanın 4c(kadrolu memur) kapsamında, annenin ise 4a veya 4b kapsamında olması durumunda da annenin diğer şartları sağlaması halinde ödeme yapılır. Fakat anne 4c(kadrolu memur) kapsamında çalışıyor ise baba tüm şartları sağlasa dahi emzirme ödemesi verilmez.

>Emzirme ödemesi alma şartlarından birisi de çocuğun canlı doğması şartıdır. Ölü doğumlarda emzirme ödemesi verilmemektedir.

>4b(bağkur) kapsamındaki sigortalıların emzirme ödemesi alabilmesi için, en fazla 1 aylık(içinde bulunulan ayın borcu hariç) prim borcu olmalıdır. Bir aydan fazla prim borcu olanlara emzirme ödemesi yapılmaz.

 

Bunlara ek olarak;

→ 4a veya 4b kapsamında kendi çalışmalarıyla emekli olan anneye ya da eşi sigortalı olmayıp kendisi 4a veya 4b kapsamında emekli olan babaya da emzirme ödemesi verilmektedir.

→ Yine sigortalılığı sona ermiş olup 10 ay(300 gün) içinde çocuğu olan sigortalı kadına ya da eşi sigortalı olmayıp benzer şekilde sigortalılığı sona ermiş sigortalı babaya, geriye dönük son 15 ay içinde 120 günlük prim şartını sağlaması halinde de emzirme ödemesi verilir.

→ SGK mevzuatı gereğince 4c(kadrolu memur) kapsamındaki çalışanlara ise hiçbir suretle emzirme ödeneği verilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Emzirme Ödeneği Nedir, Şartları Neledir, Kimlere Verilir ve Ödemesi ne Kadardır? başlıklı makalemizde emzirme raporu ödemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

8 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir