Süt Parası ile Çocuk Parası Aynı mı?

Önceki yazılarımızda emzirme ödeneği konusundan bahsetmiştik ve yazımızda emzirme raporu ödemesi ile çocuk parası kavramlarının karıştırıldığını ifade etmiştik. Bu yazımızda süt parası ile çocuk parası aynı mı mı, emzirme ödemesi, çocuk parası ve doğum yardımı arasındaki fark nedir, bunu açıklayacağız.

süt parası ve çocuk parası


Süt Parası ile Çocuk Parası Aynı Mı?

Süt parası ile çocuk parası aynı mı sorusunu, yeni çocuk sahibi olan bireylerin çoğu sormaktadır. Çünkü çocuk parası, süt parası, emzirme parası, doğum yardımı gibi kavramlar sürekli karıştırılmaktadır. Bu konuda kısa bir açıklama ile kavramları izah edelim. Öncelikle yeni doğan çocuk için iki yerden ödeme yapılmaktadır; birisi SGK, diğeri de Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü. SGK’nın yaptığı ödemeye resmi olarak emzirme ödeneği denir fakat halk arasında süt parası olarak bilinmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü’nün yaptığı ödemeye ise resmi olarak doğum yardımı denmektedir. Fakat halk arasında bu ödemeye de çocuk parası denilmektedir.

 


Süt Parası ve Çocuk Parası(Doğum Yardımı) Arasındaki Fark

# Emzirme ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bir ödeme kalemidir. Çocuk parası adı altındaki doğum yardımı ödemesi ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bir ödemedir.

# Emzirme raporu ödemesinde sigorta prim gün şartı bulunmaktadır. Çocuk parası ödemesinde ise herhangi bir prim şartı bulunmamaktadır.

# Emzirme ödemesi ücreti her yıl başında zamlı olarak SGK tarafından belirlenmektedir ve 2019 süt parası ücreti tekil doğumlarda 179 TL’dir. 15 mayıs 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren çocuk parası ödemesi ise Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak belirlenmiştir.

# Emzirme ödemesi için talep şartı aranmaz. Çocuk parası ödemesi için ise ilgili kuruma başvuru yapılması gerekir.

Okudunuz Mu?  Memurlar Rapor Parası, Doğum Parası veya Çocuk Parası Alabilir mi?

Not: Emzirme ödemesi ile çocuk parası ödemesinin ortak noktası ise her iki ödemenin de sürekli olmayıp bir kereye mahsus verilmesidir.

Bir önceki yazımız olan Hastanede Yatış Rapordan Sayılır mı, Yatışlarda Rapor Ödemesi Yapılır Mı? başlıklı makalemizde hastane yatış raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir