Emzirme Ödeneği Nedir, Şartları Neledir, Kimlere Verilir ve Ödemesi ne Kadardır?

Yazımız Güncellendi→

SGK ödemeleri arasındaki kalemlerden biri de emzirme ödeneğidir. Halk arasında süt parası, doğum parası, çocuk parası gibi isimlerle anılan bu ödeme, SGK mevzuatında emzirme ödeneği olarak isimlendirilmektedir. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesi, emzirme raporu ödemesi ile sıkça karıştırılmaktadır. Peki süt parası ve doğum yardımı olarak bilinen yeni doğan çocuk parası hangi kurum tarafından ve ne kadar ödenmektedir?


doğum parası doğumdan önce alınır mı?

Emzirme Ödeneği Nedir, Şartları Nelerdir?

Emzirme ödeneği adı altında süt parası, öncelik annede olmak üzere şartları sağlayan anne veya babaya SGK tarafından ödenen bir yardımdır. Emzirme ödeneğinde öncelik annedir. SGK’daki emzirme parasını şartlarını sağlaması halinde bu para anneye verilir. Eğer ki anne, süt parası alma şartlarını sağlamıyorsa süt parası, şartları sağlayan babaya ödenir. Emzirme ödeneği şartlarına bakacak olursak temel olarak iki kriterin yer aldığını söyleyebiliriz;

1-) 4a ya da 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olup doğumun gerçekleştiği günden itibaren geriye dönük son 1 yıl içinde en az 120 gün uzun vadeli sigorta primi yatırılmış olması

2-) Annenin 4c(emekli sandığı) kapsamında yani kadrolu memur olarak çalışmıyor olması

Eğer ki anne devlet memuru ise SGK emzirme ödeneği hiçbir şekilde ödenmez. Eğer ki baba devlet memuru anne normal 4a sigortalısı ise diğer şartların sağlanması halinde emzirme parası ödenir. Şunu da belirtmek gerekir ki 4b kapsamındaki sigortalıların emzirme ödemesi alabilmesi için içinde bulunulan ay ve bir önceki ay haricinde prim borcu bulunmaması gerekir.

 

Emzirme Ödeneği 2019 Yılında Ne Kadar?

Emzirme ödeneği 2019 itibariyle tekil doğumlarda 179 TL olarak belirlenmiş olup bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. Geçmiş yıllardaki süt parası ödeme tutarlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

2012 yılında 89 TL

2013 yılında 95 TL

2014 yılında 103 TL

2015 yılında 112 TL

2016 yılında 122 TL

2017 yılında 133 TL

2018 yılında 149 TL

2019 yılında 179 TL

 

Okudunuz Mu?  Süt Parası Nedir, Süt Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum Yardımı Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan Doğum Yardımı ödemesi, 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Yani yeni doğan çocuk parası olarak bilinen doğum yardımı ödemesi, 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için geçerlidir. Peki Aile Bakanlığı Doğum Parası diğer şartlar nelerdir, inceleyelim;

→ Aile Bakanlığı doğum parası sadece anneye verilmektedir. Dolayısıyla doğum yapan annenin sağ ve Türk vatandaşı olması gerekir. Yurt dışında yaşayıp mavi kart sahibi olan vatandaşlara da diğer şartları sağlamaları halinde doğum yardımı ödemesi yapılabilmektedir.

→ Yukarıda da belirttiğimiz üzere Aile Bakanlığı doğum yardımı sadece 15/05/2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için yapılmaktadır.

 

2018 Doğum Yardımı Tutarı Ne Kadar?

→ Birinci çocuk parası 300 TL

→ İkinci çocuk parası 400 TL

→ Üçüncü çocuk parası 600 TL şeklindedir.

Bir önceki yazımız olan SGK Rapor Parası Hesaplama 2019 Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde rapor parası hesaplama ve sgk rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

2 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir