Geriye Dönük Doğum Parası Nasıl Alınır? Hemen Başvuru Yapın!

Web sayfamızda daha önce paylaştığımız doğum parası konulu yazılarımızda, hangi kurumların doğum yardımı yaptığını ve kimlerin doğum parası alabileceğini belirtmiştik. Fakat birçok sigortalı, doğum parasının geçmişe dönük alınıp alınamayacağı konusunda tereddüt yaşamaktadır. Bu nedenle; başvuru yapılmayan doğum parası alınabilir mi, geriye dönük doğum parası nasıl alınır sorularının cevabını içeren bir yazı hazırladık.

 

BU YAZIDA NELER VAR?


Doğum Parası Nedir?

Halk arasında doğum parası olarak bilinen ödemeler 3 bölümde incelenebilir. Bunlar; SGK tarafından verilen analık rapor parası, süt parası ve Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesidir. SGK tarafından verilen doğum paraları bazı şartlar içermektedir. Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesi ise Türk vatandaşı olup da yeni bebeği olan herkese verilebilmektedir.

 

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvurusu kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Örneğin SGK tarafından verilen doğum yardımları için herhangi bir başvuruya gerek yoktur. Doğum raporları hastane tarafından sisteme yüklendiği için SGK tarafından gerekli şartların sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir ve ödeme yapılır. Aile Bakanlığı doğum yardımı başvurusu ise bizzat gidilerek ya da doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurulup posta ile gönderilerek yapılmaktadır. Bazı durumlarda doğum yardımı başvurusu unutulabilmektedir. Peki bu durumda geçmişe, geriye dönük doğum parası nasıl alınır? Böyle bir hak var mıdır? Detaylara bakalım.


 

Geriye Dönük Doğum Parası Nasıl Alınır?

Bazı durumlarda sigortalılar, kendilerine ödenen doğum yardımı parasını almayı unutuyor. Ya da bilmedikleri için doğum yardımı başvurusu yapmıyor. Bu gibi durumlarda geçmişe dönük doğum yardımı ödenir mi, geriye dönük doğum parası nasıl alınır sorularıyla sıkça karşılaşıyoruz. Geriye dönük doğum parası almak mümkündür fakat bazı şartları ve süre sınırlamaları vardır. Örneğin SGK tarafından verilen süt parası(emzirme ödeneği) ve analık rapor parasının geçerlilik süresi 5 yıldır. Yani doğumdan sonra süt parası ya da analık rapor parası almadıysanız ve henüz 5 yıl geçmediyse hemen en yakınınızdaki  SGK müdürlüğüne giderek bu ödemeleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Aile Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesi ise hiçbir süre sınırlamasına tabi değildir. Yani yasanın yürürlüğe girdiği 5 Mayıs 2015 tarihinden sonraki doğan çocuklarınız için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımı ödemesini henüz almadıysanız istediğiniz zaman gidip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Sorgulama 2021 İşlemleri

 

Doğum Parası 2021 Yılında Ne Kadar?

2021 doğum parası ve doğum yardımı ücretleri şu şekildedir; 2021 SGK süt parası 245 TL, 2021 SGK analık rapor parası 8.780 tl (en düşük), Aile Bakanlığı doğum yardımı ödemesi; ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü ve sonraki doğumlar için 600 tl şeklindedir.

Bir önceki yazımız olan Emanete Alınan Rapor Parası İçin Dilekçe Örneği başlıklı makalemizde Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği ve rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir