GSS ve BAĞKUR Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir Mi 2019?

Bu yazıda; genel sağlık sigortası borcu ve bağkur borcu olanlar muayene olabilir mi, bağkur ve gss borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi 2019, bağkur ve gss borcu olan sağlık hizmeti alabilir mi gibi sıkça sorulan soruları cevaplandıracağız.

Bilindiği üzere 2012 yılında çıkan yasa ile Türkiye’de ikamet eden ve Türk vatandaşı olan bireyler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. Yani bir kişi herhangi bir iş yerinde çalışmıyorsa, sigortası yoksa ve kendisine bakmakla yükümlü biri yoksa sağlık güvencesi açısından hiçbir şekilde boşta kalamaz. Bu durumda olan kişilere, otomatik olarak GSS diye adlandırdığımız genel sağlık sigortası kaydı oluşturulur. Kendiliğinden oluşturulan bu kayıt sonucunda ilgili kişiler derhal ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidip gelir testi yaptırmalıdır ki gelir testi sonucunda da kişilerin sağlık güvencesi; yeşilkart ve ücretli gss olarak belirlenir.

GSS ve bağkur borcu olanların sağlık güvencesi 2019


Gss ve Bağkur Borcu Olanların Sağlık Güvencesi 2019

Normalde bağkur primini ve gss primlerini düzenli olarak yatıran kişilerin sağlık sigortası otomatik olarak devam ediyor. Fakat prim ödemesi konusunda ufak tefek aksaklıklar nedeniyle bazı gecikmeler yaşansa da sağlık güvencesi hemen kesilmez. Nitekim cari(içinde bulunulan) ay ve bir önceki aya ait borcunuz varsa sağlıktan faydalanmaya devam edersiniz. Fakat Genel Sağlık Sigortası kapsamında iki aydan fazla gss prim borcu olanlar ile aynı şekilde iki aydan fazla bağkur borcu olanlar sağlıktan faydalanamıyor. Dolayısıyla gss ve bağkur borcu olanların sağlıktan yararlanma hakkı sona eriyor. Bu kişiler ücretsiz muayene olamadıkları gibi ücretsiz olarak eczanelerden ilaç da temin edemiyor. Fakat 2019 nisan ayı içerisinde Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan karar doğrultusunda, gss ve bağkur borcu olanların sağlık güvencesi ile ilgili değişiklik yapıldı.

Okudunuz Mu?  Yeni Doğan Çocuk Parası, Doğum Yardımı Nereden Alınır?

 


Gss ve Bağkur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilir mi 2019?

Cumhurbaşkanlığınca alınan kararlara göre gss ve bağkur borcu olanlar sağlıktan faydalanabilecek. 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olan bu karar ile gss prim borcu olanlar ve bağkur borcu olanlar kamu hastanelerinde ve bağlı kuruluşlarda ücretsiz muayene olabilecek. Fakat bahse konu gss ve bağkur borçları kalmaya devam edecek, yani silinmeyecek. Buna ek olarak alınan karar sadece muayene için geçerli olacak. Yani eczaneden ilaç alımlarında cebinizden karşılamak zorundasınız. Bahse konu düzenleme, ilaç alımlarını kapsamıyor.

 

Muayene Konusunda Hastanelerde Sorun Yaşarsanız…

İlgili Cumhurbaşkanlığı düzenlemesine rağmen birçok hastane görevlisi konu hakkında bilgi sahibi değil. Bu nedenle gss veya bağkur prim borcu olmasına rağmen muayene hakkı olan vatandaşlar mağdur oluyor ve genelde SGK müdürlüklerini arıyor. Konunun SGK müdürlüğü ile hiçbir bağlantısı olmayıp tamamen hastanelerin halletmesi gereken bir işlemdir. Eğer ki muayene konusunda hastanelerde sorun yaşarsanız, resmi gazetede yayınlanan kararı ilgili kişilere gösterip sorunun çözülmesini isteyebilirsiniz(Resmi gazete kararı için TIKLAYIN). Şu bilgiyi de paylaşalım; hastanelerde borçlu olanların sağlıktan faydalanması işlemini genelde Hastane Bilgi İşlem servisleri halletmektedir. Bunu da dikkate alarak hastane yetkililerini yönlendirebilirsiniz. Aklınıza takılan soruları alttaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SGK'nın Ödediği Rapor Parası Alınmazsa Ne Olur? başlıklı makalemizde rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir