Hastanede Yatış Rapordan Sayılır mı, Yatışlarda Rapor Ödemesi Yapılır Mı?

Önceki yazılarımızda rapor parası nedir ve rapor parası hesaplama nasıl yapılır konularına değinmiştik. Bugün ise sigortalıların sıklıkla karıştırdığı; hastanede yatış rapordan sayılır mı, hastane yatış formu  ve belgesi rapor yerine geçer mi, hastanede yatarken rapor ücreti alınır mı, sgk hastane yatış parası var mı sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Hastanede yatış rapordan sayılır mı, yatış raporuna ödeme yapılır mı?


Hastanede Yatış Rapordan Sayılır mı?

Hastalık raporların çok büyük kısmı 10 gün ve daha kısa süreli raporlar olmakla birlikte genel itibariyle ayakta istirahat şeklinde düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra bazen hastanede yatış yapılması gereken rahatsızlıklar da oluşabilir. İlgili hekim bu durumda ayakta raporun yanı sıra yatış raporu da düzenlemelidir. Yine yatış sonrası ayakta istirahate gerek olmadığını düşünen hekim, sadece yatış raporu da düzenleyebilmektedir. Özellikle sigortalı çalışanlar bu aşamada, hastanede yatış rapordan sayılır mı, hastane yatış formu  ve belgesi rapor yerine geçer mi sorularını yönlendirmektedir. Hastane yatış raporu da ayakta raporlar gibi geçerlidir ve ödemeye tabidir. Dolayısıyla yatış yapan sigortalı çalışanlar için hekim tarafından kesinlikle yatış raporu düzenlenmelidir ve sigortalıların da bu konuda hekimlerle iletişim halinde olması gerekir.

 


Hastanede Yatarken Rapor Ücreti Alınır Mı?

Hastanelerde yatış yapan sigortalıların büyük bir kısmı; hastanede yatarken rapor ücreti alınır mı, maaşım kesilir mi gibi sorular gönderiyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere hastanede geçen yatış süreleri de rapordan sayılmaktadır. Dolayısıyla yatış raporuna da ödeme yapılmaktadır. İlgili hekim tarafından düzenlenen hastane yatış formu ve belgesi üzerinde; yatış başlangıç ve bitiş tarihleri yer alır. Bu rapor aynı zamanda rapor sistemine de yüklenir. SGK da bu tarihleri dikkate alarak yatış gün sayısı üzerinden yatarak tedavi rapor parası öder. Yatışlı raporlar ile normal ayakta raporlar arasındaki en önemli fark; günlük ödeme tutarıdır. Nitekim ayakta(normal) raporlarda günlük kazancınızın üçte ikisi üzerinden ödeme yapılırken yatışlı raporlarda günlük kazancın sadece yarısı ödenmektedir.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Çekilmezse Ne Olur? Rapor Parasını Tekrar Alabilir miyiz?

 

Yatış Rapor Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Yatış rapor parası nasıl hesaplanır sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Yatışlı raporlarda diğer ayakta iş göremezlik raporlarına göre daha az ödeme yapılır. Rapor parası hesaplaması nasıl yapılır konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere ayakta istirahatlerde günlük kazancın üçte ikisi üzerinden hesaplama yapılırken yatışlı raporlarda günlük kazancın sadece yarısı üzerinden ödeme hesaplanır. Örnek verecek olursak asgari ücretli çalışan birisi için 2019 yılında 10 günlük normal rapor için yaklaşık 454 lira ödeme yapılırken 10 günlük yatış raporuna 336 lira civarında ödeme yapılmaktadır. Eğer hızlı ve gerçeğe en yakın şekilde SGK iş göremezlik rapor ücretini hesaplamak isterseniz, aşağıdaki bağlantıya tıklayıp kolayca ödeme tutarınızı tespit edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SGK Rapor Parası Hesaplama 2021 Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde rapor parası hesaplama ve sgk rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

12 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA
 1. 01.09.2020 yatıs
  03.09.2020 cıkış
  04.09.2020 ayakta baslama
  13.09.2020 ayakta bitiş
  Ağustos ayı primim 3200tl
  Ne kadar ücret alirım

  1. Merhabalar, yaklaşık 765 tl ödeme alırsınız.

 2. 01.09.2020 Yatis 01.09.2020 03.10.2020 ayakta nekadar rapor parasi alorm

  1. Merhabalar, yatış tarihleri ve ayakta rapor tarihlerini tam olarak yazar mısınız?

 3. Merhaba, hastaneye yatış 06.10.20 – hastane çıkış 10.10.20
  Ayakta başlama 11.10.20 ayakta bitiş 31.10.20 olan raporum nasıl hesaplanacak? Yatış olan için ayrı, ayakta olan için ayrı olarak mı?
  Yatış için iki gün kesinti ayakta olan için yine iki gün kesinti olarak mı desteğinizi rica ederim

  1. Merhabalar, bu durumda 5 gün yatış yapmışsınız, 21 gün de ayakta rapor verilmiş. İlk 2 günlük kesinti yatışlı günlerden kesilir. Yani toplamda 3+21 gün olmak üzere 24 gün rapor ödemesi alırsınız. Bu ödeme işlemi 3 günlük yatış için ayrı, 21 günlük ayakta için ayrı olacak şekilde hesaplanıp toplu şekilde yapılır.

 4. Merhaba 16 10 2020 hastaneye yattim 31 10 2020 cikis akabinde 1 ay rapor verildi nekadar odeme alabilirim bu surede

  1. Merhabalar, 16-31 ekim arasında yatış yaptınız ve sonrasında 1 ay rapor verildi değil mi? Bu durumda yaklaşık 2500 tl ödeme alırsınız en az.

 5. Merhaba iyi günler ben lösemi hastalığına yakalandım ve yaklaşık 6 8 ay hastanede yatışım sağlanacak. Hastanede yattığım süre zarfında rapordan mı sayılacak yoksa yoksa taburcu olduktan sonra istirahatli günlerimden mi sayılacak?

  1. Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Yatış yaptığınız süreler için gerekli şartları sağlamanız halinde rapor parası almaya devam edersiniz.

 6. Hastahanede yatis suresi yıllık 40 günlük rapor hakkından sayılır mı.

  1. Merhaba, yatış süreleri 40 günlük süreden sayılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir