Rapor Parası Sorgulama
Hastanede Yatış Rapordan Sayılır mı, Yatışlarda Rapor Ödemesi Yapılır Mı?
Yazar: - 14 Eylül 2017
72
0

Önceki yazılarımızda rapor parası nedir ve rapor parası hesaplama nasıl yapılır konularına değinmiştik. Bugün ise sigortalıların sıklıkla karıştırdığı; hastanede yatış rapordan sayılır mı, hastane yatış formu  ve belgesi rapor yerine geçer mi, hastanede yatarken rapor ücreti alınır mı, sgk hastane yatış parası var mı sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Hastanede yatış rapordan sayılır mı, yatış raporuna ödeme yapılır mı?

Hastanede Yatış Rapordan Sayılır mı?

Hastalık raporların çok büyük kısmı 10 gün ve daha kısa süreli raporlar olmakla birlikte genel itibariyle ayakta istirahat şeklinde düzenlenmektedir. Bunun yanı sıra bazen hastanede yatış yapılması gereken rahatsızlıklar da oluşabilir. İlgili hekim bu durumda ayakta raporun yanı sıra yatış raporu da düzenlemelidir. Yine yatış sonrası ayakta istirahate gerek olmadığını düşünen hekim, sadece yatış raporu da düzenleyebilmektedir. Özellikle sigortalı çalışanlar bu aşamada, hastanede yatış rapordan sayılır mı, hastane yatış formu  ve belgesi rapor yerine geçer mi sorularını yönlendirmektedir. Hastane yatış raporu da ayakta raporlar gibi geçerlidir ve ödemeye tabidir. Dolayısıyla yatış yapan sigortalı çalışanlar için hekim tarafından kesinlikle yatış raporu düzenlenmelidir ve sigortalıların da bu konuda hekimlerle iletişim halinde olması gerekir.

 

Hastanede Yatarken Rapor Ücreti Alınır Mı?

Hastanelerde yatış yapan sigortalıların büyük bir kısmı; hastanede yatarken rapor ücreti alınır mı, maaşım kesilir mi gibi sorular gönderiyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere hastanede geçen yatış süreleri de rapordan sayılmaktadır. Dolayısıyla yatış raporuna da ödeme yapılmaktadır. İlgili hekim tarafından düzenlenen hastane yatış formu ve belgesi üzerinde; yatış başlangıç ve bitiş tarihleri yer alır. Bu rapor aynı zamanda rapor sistemine de yüklenir. SGK da bu tarihleri dikkate alarak yatış gün sayısı üzerinden yatarak tedavi rapor parası öder. Yatışlı raporlar ile normal ayakta raporlar arasındaki en önemli fark; günlük ödeme tutarıdır. Nitekim ayakta(normal) raporlarda günlük kazancınızın üçte ikisi üzerinden ödeme yapılırken yatışlı raporlarda günlük kazancın sadece yarısı ödenmektedir.

Okudunuz Mu?  SGK Rapor Parası Hesaplama 2019 Nasıl Yapılır?

 

Yatış Rapor Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Yatış rapor parası nasıl hesaplanır sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Yatışlı raporlarda diğer ayakta iş göremezlik raporlarına göre daha az ödeme yapılır. Rapor parası hesaplaması nasıl yapılır konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere ayakta istirahatlerde günlük kazancın üçte ikisi üzerinden hesaplama yapılırken yatışlı raporlarda günlük kazancın sadece yarısı üzerinden ödeme hesaplanır. Örnek verecek olursak asgari ücretli çalışan birisi için 2019 yılında 10 günlük normal rapor için yaklaşık 454 lira ödeme yapılırken 10 günlük yatış raporuna 336 lira civarında ödeme yapılmaktadır. Eğer hızlı ve gerçeğe en yakın şekilde SGK iş göremezlik rapor ücretini hesaplamak isterseniz, aşağıdaki bağlantıya tıklayıp kolayca ödeme tutarınızı tespit edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan SGK Rapor Parası Hesaplama 2019 Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde rapor parası hesaplama ve sgk rapor parası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ