İkiz, Üçüz Bebek Doğum Parası Nedir, Kimlere Verilir, Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca açıklanan çoklu doğum yardımı projesi 12 Kasım 2018 itibariyle başlatıldı. Peki çoklu doğum parası nedir? Çoklu doğum parası alma şartları nelerdir ve kimleri verilir? İkiz, üçüz bebek doğum parası ne kadar olacak? Tüm detayları inceleyelim.

 

İkiz, Üçüz Doğum Parası Nedir?

İkiz, üçüz doğum parası olarak adlandırılan çoklu doğum parası yardımı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca oluşturulan sosyal destek projesidir. Bu uygulama ile ikiz, üçüz gibi çocuğu olan ailelere aylık belli bir ücret tutarında çoklu doğum yardımı yapılacaktır. İkiz çocuk parası olarak da dile getirilen bu ödeme; üçüz, dördüz gibi daha fazla sayıdaki doğumlar için de her doğan çocuk başına aylık olarak ödenecektir. Peki ikiz, üçüz doğum parası alma şartları nelerdir?

İkiz, Üçüz Çocuk Doğum Parası Hakkında Bilgiler

İkiz, Üçüz Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir?

İkiz, üçüz doğum parası alma şartları, bakanlık tarafından yapılan açıklama metninde belirtilmiştir. Buna göre çoklu doğum yardımı programından, 3294 sayılı Kanun kapsamında yer alan ve hane içinde kişi başına düşen aylık gelir tutarı net asgari ücretin 1/3’ünden az olan muhtaç haneler yararlanabilecek. Yani hane içinde kişi başına düşen gelir sınırı 483 TL’yi aşmayan ailelere çoklu doğum yardımı yapılacaktır. Bunun yanı sıra çoklu doğum projesi, 0-24 aylık bebekleri kapsadığı için 2 yaşını geçen çocuklar için ödeme yapılmayacak. Yani 20 aylık ikizleri olan bir aile, ikiz çocuk parası için başvuru yaptığında en fazla 4 aylık doğum yardımı alabilecektir. Tüm bunlara ek olarak çoklu doğum yardımı alınabilmesi için Sağlık Bakanlığının Çocukluk Dönemi Aşı Takviminde yer alan aşıların süresi içinde yaptırılması gerekmektedir.


Okudunuz Mu?  2 Günlük Rapor Bildirimi Zorunlu Mu?

 

İkiz, Üçüz Doğum Parası Başvurusu Nereden ve Nasıl Yapılır?

İkiz, üçüz doğum parası başvurusu; çok sayıda sosyal yardım/destek ödemelerini yürüten SYDV(Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı)’ler aracılığıyla yapılacaktır. Resmi ikamet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapmanız gerekir. Eğer ki ilçelerde oturuyorsanız şu ek bilgiyi iletelim; ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma Vakıfları genellikle Hükümet Konağı(Kaymakamlık) binası içinde bulunur. Yine de internetten araştırma yaparak bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma Vakfı adresini öğrenebilirsiniz. İkiz üçüz doğum parası başvurusu için gerekli evraklar; çocuğunuzun nüfus kaydını yaptıktan sonra alacağınız nüfus kayıt örneği ve doğum belgesi şeklindedir.

 

Çoklu(ikiz, üçüz) Doğum Parası Alabilir Miyim?

İkiz veya daha fazla sayıda çocuğu olan bireyler, çoklu doğum parası alabilir miyim, hak ediyor muyum gibi sorular yönlendirmektedir. Bu konuda son kararı, Vakıfların Mütevelli Heyeti belirleyecektir. Çoklu doğum yardımı için Vakıfa başvuru yaptığınızda burada size gelir testi yapılacaktır. Gelir testi sonucunda hanenizde kişi başına düşen gelir, 483 lirayı aşmıyorsa ve diğer şartları sağlıyorsanız ödeme almayı hak edersiniz.

Çoklu Doğum Yardımı

İkiz, Üçüz Doğum Parası Ne Kadar?

İkiz doğum yardımı, çocuk başına her ay 150 liradan olmak üzere aylık toplam 300 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 7.200 TL ödeme yapılmış olacaktır.

Üçüz doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 150 liradan olmak üzere aylık toplam 450 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 10.800 TL ödeme yapılmış olacaktır.

Dördüz doğum yardımı, çocuk başına her ay 150 liradan olmak üzere aylık toplam 600 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 14.400 TL ödeme yapılmış olacaktır.

Beşiz doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 150 liradan olmak üzere aylık toplam 750 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 18.000 TL ödeme yapılmış olacaktır.

Okudunuz Mu?  SGK İş Göremezlik Girişi ve Rapor Bildirimi Nasıl Yapılır?

Altız çoklu doğum yardımı, çocuk başına her ay 150 liradan olmak üzere aylık toplam 900 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 21.600 TL ödeme yapılmış olacaktır.

Yediz doğum yardımı ödemesi, çocuk başına her ay 150 liradan olmak üzere aylık toplam 1050 lira olacak yapılacaktır. Bu ödeme 2 yaşına kadar yapılacağı için ailelere 2 yılın sonunda toplam 25.200 TL ödeme yapılmış olacaktır.

 

İkiz, Üçüz Doğum Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır?

Çoklu doğum projesi 12/11/2018 itibariyle başladı. Peki ikiz, üçüz doğum parası nereye yatar, nereden alınır? Bakanlık bilgilendirme metninde de yer aldığı üzere ikiz, üçüz doğum parası PTT şubelerine yatırılacaktır. Çoklu doğum yardımı almaya hak kazanan bireyler, iki ayda bir ödenecek çoklu doğum parasını, PTT veznelerinden TC. Kimlik No ile alabilecekler.

 

İkiz Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İkiz doğum parası sorgulama işlemlerini;

→ e-devlet Aile Bakanligi Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranından, TIKLAYIN

→ PTT şubelerinden ve

→ Başvuru yapılan vakıflar üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Emekliler Süt Parası Alabilir Mi? başlıklı makalemizde emeklilere süt parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir