İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Kimlere Verilir, Nasıl Hesaplanır, Nereye Yatar, Ne Zaman Yatar?

Yazımız Güncellendi→

Merhaba değerli ziyaretçiler, bugünkü yazımızda iş göremezlik ödeneği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İş göremezlik ödeneği nedir, iş göremezlik ödeneği kimlere verilir, iş göremezlik ödeneği nasıl hesaplanır, iş göremezlik ödeneği nereye yatar, iş göremezlik ödeneği ne zaman alınır sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

 


İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

İş göremezlik ödeneği, SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından yapılan bir ödeme türüdür. Halk arasında rapor parası olarak da bilinen bu ödeme; hastane, sağlık ocağı gibi sağlık kurum ve kuruluşlarında hastalık vb. nedenlerle istirahat raporu alan sigortalılara yapılan bir ödemedir. İş göremezlik ödeneği; analık iş göremezlik ödemesi, hastalık iş göremezlik ödemesi, iş kazası iş göremezlik ödemesi, meslek hastalığı iş göremezlik ödemesi adı altında yapılmaktadır.

 

İş Göremezlik Ödeneği Kimlere Verilir?

İş göremezlik ödeneği alma şartları SGK mevzuatında belirlenmiş olup bu şartları taşıyan ve iş göremezlik raporu alan ilgili sigortalılara iş göremezlik ödemesi yapılır. Sigortalı olarak çalışan ve iş göremezlik raporu alan birinin iş göremezlik ödemesi alabilmesi için aşağıdaki şartları sağlaması olması gerekir.

İş göremezlik rapor parası şartları:

→ 3 gün veya daha uzun süreli iş göremezlik raporu almak

SGK mevzuatı gereğince 2 gün ve daha kısa süreli raporlara ödeme yapılmamaktadır. Yani ilk 2 gün rapor parası ödenmediği için en az 3 gün ve üstü raporlara ödeme yapılmaktadır.

→ 4a kapsamında sigortalı olmak

Hastalık iş göremezlik rapor ödemesi sadece 4a sigorta kapsamında çalışan işçilere yapılmaktadır. Yani bildiğimiz özel sektör çalışanları ile kamuda kadrolu memur kapsamı dışında çalışanlar bu kapsamdadır. Analık iş göremezlik ödemesi ise ek olarak 4b(bağkur) kapsamında çalışanlara da verilebilmektedir.

→ İş göremezlik raporunun başladığı tarih itibariyle aktif olarak çalışıyor olmak ve geriye dönük son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmak

Birçok sigortalı bu sebeple rapor parası alamamaktadır.

 

Okudunuz Mu?  2020 Rapor Parası Hesaplama, Ne Kadar Alırım?

İş Göremezlik Ödeneği Nasıl Hesaplanır?

İş göremezlik ödeneği hesaplama işlemleri, SGK tarafından oluşturulan bir hesaplama programı üzerinden otomatik olarak yapılmaktadır. Rapor parası hesaplama formülü şu şekilde olup hesaplama işlemleri de sırasıyla aşağıdaki gibi gerçekleştirilir; İş Göremezlik Ödemesi tutarı = Günlük Kazanç x Gün Sayısı

Örnek: Asgari ücret üzerinden primleri yatırılan bir sigortalı, 01/04/2018-10/04/2018 arasında 5 günlük hastalık iş göremezlik raporu almış olsun.

Sigortalının rapor tarihinden önceki son üç aya ait primleri ve yatırılan gün sayıları da şu şekilde olsun.

2029,50 TL >> 30 Gün

2029,50 TL >> 30 Gün

2029,50 TL >> 30 Gün

 

→ 1. Aşama(Günlük Kazanç Tespiti)

Prime esas kazanç toplamı / Prim gün sayısı = günlük kazanç

(2029,50+2029,50+2029,50) / (30+30+30) = 67,65 TL

 

→ 2. Aşama(Rapor Gün Sayısı Tespiti)

Raporların ilk iki günü için ödeme yapılamayacağından, toplam rapor günü sayısından iki gün çıkarılır.

5 gün – 2 gün = 3 gün (toplam 3 gün için ödeme yapılır)

 

→ 3. Aşama(Rapor Ödemesi Tutarı)

Ayakta(normal) iş göremezlik raporlarında günlük kazancın üçte ikisi(2/3) dikkate alınır. Yatış var ise yatışlı günlerin de yarısı(1/2) hesaplanır. Örneğimiz ayakta yani normal hastalık raporu olduğu için günlük kazancın üçte ikisi üzerinden hesaplama yapacağız.

Rapor Gün Sayısı x Günlük kazancın üçte ikisi = Rapor ödeme tutarı

3 x 67,65 x (2/3) = 135,3 TL rapor parası ödemesi yapılır.

Not: Burayı tıklayarak rapor parası hesaplama programından paranızı kolayca hesaplayabilirsiniz.

 

İş Göremezlik Ödeneği Nereye Yatar?

İş göremezlik parası, SGK tarafından hesaplanıp sigortalılara ödenmektedir. Peki iş göremezlik ödeneği nereye yatar? Daha önceki yazılarımızda rapor parası nereye yatar sorusunu cevaplandırmıştık.  İş göremezlik ödeneği de aynı şekilde olup standart olarak PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Yani rapor parası ödemesi yapılan bir sigortalı, T.C. kimlik numarasıyla herhangi bir PTT şubesi üzerinden ödemesini tahsil edebilir. SGK sistemlerinde daha önceden banka hesabı tanımlı olup SGK ödemelerini banka hesabından alan sigortalıların ise herhangi bir şey yapmasına gerek kalmadan rapor ödemeleri yine banka hesaplarına gönderilir. Eğer ki SGK’da kayıtlı banka hesabınız yoksa ve ödemelerinizin banka hesabınıza gönderilmesini istiyorsanız, en yakınınızdaki SGK müdürlüğüne uğrayarak muhasebe servislerinden banka hesap tanımlaması yaptırabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  SGK Rapor Parası Nedir? Rapor Parası Kimlere Verilir, Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

 

İş Göremezlik Ödeneği Ne Zaman Yatar?

İş göremezlik ödeneği ne zaman yatar sorusunun cevabı, hangi kapsamda ödeme yapıldığına göre değişmektedir. Hastalık iş göremezlik raporu ödemesi, rapor süresi bittikten sonra çalışılan işyeri tarafından rapor onaylama işlemi yapıldığında, ortalama 7-10 gün içinde ödenir. Analık iş göremezlik ödeneği ise genel itibariyle doğum sonrası rapor bittikten sonra işveren tarafından işçi rapor girişi yapılması halinde toplu bir şekilde ödenir. Fakat sigortalının talep etmesi ve gerekli rapor onaylama işlemlerini yaptırması halinde doğum öncesi ve doğum sonrası olarak iki parça halinde de ödeme yapılabilir. Rapor parasını erken almak mümkün mü başlıklı yazımızı inceleyerek rapor parasını en hızlı şekilde alabilmek için yapılması gereken işlemleri öğrenebilirsiniz.

 

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Rapor parası sorgulama süreci sigortalılar açısından çok önemlidir. Nitekim adınıza yapılacak iş göremezlik ödeneği işlemlerinin hangi aşamada olduğunu takip etmek, olası gecikmelerin önüne geçmeyi kolaylaştırmaktadır. İş göremezlik ödeneği sorgulama işlemleri üç şekilde yapılabilir;

1-) Alo 170 SGK danışma hattını arayarak

2-) E-devlet iş göremezlik sorgulama yaparak

3-) SGK rapor parası sorgulama telefon numaralarını arayarak

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Neden Az Yatıyor? başlıklı makalemizde rapor parası neden az yatar hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

4 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA
  1. Ben Bayarama 4 gün kalasıya 3 gün rapor aldım benım Bayram yomyem kesılırmı

    1. Bu tamamen işyerinizin uygulaması ile alakalı bir durumdur. Eğer ki işyeriniz özel sektör işyeri ise büyük ihtimalle işe gitmediğiniz günlerdeki yevmiyenizi keser. Siz de rapor parası alma şartlarını sağlıyorsanız raporunuz bittikten sonra işyerinize raporu onaylatıp SGK dan 1 günlük rapor parası alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir