İş Göremezlik Raporu Alan İşçiden Maaş Kesintisi Yapılır mı?

Sigortalı olarak çalışan işçiler, zaman zaman hastalık vb. durumlar nedeniyle sağlık hizmet sunucularına gidip muayene olmakta ve ilgili hekimin uygun görmesi halinde bu kişilere iş göremezlik raporu düzenlenebilmektedir. Bu gibi durumlarda iş göremezlik raporu alıp SGK mevzuatında yer alan şartları taşıyan sigortalı işçiler için sgk rapor parası ödemesi yapılabilmektedir. Peki rapor alan işçiden maaş kesintisi yapılır mı?

BU YAZIDA NELER VAR?


Rapor Alan İşçiden Maaş Kesintisi Yapılır mı?

SGK rapor parası ödemelerindeki mantık, iş göremezlik süresi boyunca çalışamayan ve maaşını tam alamayan işçiye, kamu tarafından fayda ödemeleri adı altında destek olmaktır. Nitekim özel sektör işyerlerinin çok büyük kısmında, iş göremezlik raporu alıp işe gelmeyen işçinin maaşı ve sigorta primleri eksik yatırılmaktadır. Özetle, rapor alan işçinin maaşında kesinti yapılabilir.

Sayıları az olsa da bazı özel sektör işyerleri ve kamu işyerleri, rapor alan işçinin maaşında kesinti yapmamaktadır. Özellikle kamu işyerlerinde çalışan 4/B sözleşmeli personel ve kamu işçisi kadrosundakiler iş göremezlik raporu aldıklarında, ilgili kurum tarafından maaşları ve sigorta prim günleri tam yatırılmaktadır. Fakat SGK tarafından iş göremezlik rapor parası ödemesi yapılan bu çalışanlara, aldıkları bu ödemeyi, kuruma ait maliye hesaplarına tekrar yatırmaları istenmektedir. Bu ve benzer protokoller ile rapor alan işçinin maaşında kesinti yapılması önlenmektedir.

 


Rapor Alan İşçinin Maaaşında Kesinti Yapılması Yasal mı?

Sigortalı çalışanların en çok merak ettiği sorular arasında şüphesiz ki işveren tarafından, rapor alan işçinin maaşında kesinti yapılmasının yasal olup olmadığı konusu yer alıyor. SGK mevzuatına bakıldığında, rapor alıp işe gitmeyen işçinin maaşında ve sigorta prim gün sayısında işveren tarafından kesinti yapılmasını engelleyen bir durum bulunmamaktadır. Yani, herhangi bir nedenle iş göremezlik raporu alıp işe gitmemeniz halinde, işe gitmediğiniz gün sayısı kadar maaş kesintisi ve/veya sigorta günü kesintisi yapılabilir.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Banka Değişikliği Yapılabilir Mi?

Bir önceki yazımız olan İşçi Rapor Girişi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde rapor girişi hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir