İş Kazası Rapor Parası Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda; iş kazası rapor parası nedir, iş kazası rapor parası nereden alınır, iş kazası rapor parası ne kadar yatar, iş kazası rapor parası hesaplama 2019 işlemleri nasıl yapılır, iş kazası rapor parası sorgulama nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz

Ülkemizde iş kazaları oldukça sık yaşanmaktadır. İş kazası geçirip hastane vb. sağlık kuruluşlarına giden sigortalılara da iş kazası kapsamında iş göremezlik raporu düzenlenmektedir. SGK da bu kişilere iş kazası rapor parası ödemesi yapmaktadır. İş kazası rapor parası alma şartları diğer rapor ödemelerine göre daha farklıdır. Aşağıda yer alan iş kazası rapor parası hakkında detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.

 


İş Kazası Rapor Parası Nedir, Kimlere Verilir?

İş kazası rapor parası; iş kazası geçiren sigortalı için ilgili hekim tarafından düzenlenmiş iş kazası iş göremezlik raporuna, SGK tarafından yapılan bir ödemedir. Yani SGK tarafından iş kazası rapor parası kapsamında ödeme yapılabilmesi için, ilgili iş göremezlik belgesinin iş kazası provizyonu kapsamında düzenlenmiş olması şarttır. Eğer ki iş kazası geçirmenize rağmen hastane tarafından düzenlenen raporda iş kazası olduğu belirtilmemişse hem eksik ödeme alırsınız hem de ödemeniz gecikebilir. SGK tarafından ödenen iş kazası rapor parası, 4/a kapsamındaki sigortalılara ve 4/b kapsamındaki bağkurlulara ödenir. 4/c kapsamındaki emekli sandığı(memur) çalışanlarına iş kazası kapsamında rapor parası ödemesi yapılmamaktadır.

iş kazası rapor parası


İş Kazası Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

İş kazası rapor parası alınabilmesi için öncelikle iş göremezlik belgesinin iş kazası teşhisiyle düzenlenmesi gerekir. Sonrasında ise ilgili işyeri veya yetkili tarafından SGK’ya iş kazası bildiriminin yapılmış olması ve SGK tarafından da olayın iş kazası olduğuna dair karar alınması gerekir. Bildiğiniz üzere hastalık rapor parası alma şartlarında sigorta prim gün sayısı koşulu aranıyordu. İş kazası rapor parası ödemesinde ise prim gün sayısı aranmamaktadır. Yani bugün işe girip iş kazası geçiren bir sigortalı, diğer şartları da sağladığı takdirde iş kazası rapor parası ödemesi alabilecektir. İş kazası rapor parası hesaplama yapılırken tüm günler için ödeme yapılır. Yani hastalık rapor parası hesaplamasında olduğu gibi 3.günden itibaren değil de tüm rapor süresi için ödeme yapılır.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Emanete Alınmış Ne Demek?

 

İş Kazası Rapor Parası Nereden Alınır?

İş kazası geçiren sigortalılar, iş kazası rapor parası nereden alınır sorusunu sıklıkla sormaktadır. Hatta bazı çalışanlar bu ödemeyi iş yerinden alacağını sanmaktadır. Halbuki diğer sgk iş göremezlik raporlarında olduğu gibi iş kazası kapsamındaki raporların ödemesi de SGK tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla SGK tarafından ödemen iş kazası rapor ücretini TC Kimlik No ile PTT’den ya da tanımlı hesabınız varsa banka hesabınızdan alabilirsiniz.

 

İş Kazası Rapor Parası Ne Kadar Yatar?

İş Kazası geçirmeniz halinde ilgili hastane ya da sağlık kuruluşu tarafından size iş göremezlik raporu düzenlenir. Bu rapor iş kazası türünden düzenlendiği için ödeme tutarları da diğer raporları göre farklıdır. İş Kazası iş göremezlik raporlarının diğer raporlardan en önemli farklı 2 günlük kesintinin yapılmamasıdır. Yani iş kazası kapsamında alınan raporlardan ilk 2 gün rapor kesintisi(Bu kesinti nedir, öğrenmek için tıklayın) yapılmaz. İş kazası rapor parası ne kadar yatar sorusunu en altta yer alan iş kazası rapor parası hesaplama 2019 başlığından okuyabilirsiniz.

 

İş Kazası Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

İş kazası rapor parası hesaplama, diğer rapor hesaplamalarından farklıdır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere iş kazası rapor parası hesaplama işleminde iki günlük rapor kesintisi yapılmaz. Yine iş kazası rapor ödemesinde 90 gün şartı aranmaz. Bir örnek üzerinden iş kazası rapor parası hesaplaması yapalım; Sigortalı A kişisine, temmuz ayında iş yerinde geçirdiği iş kazası nedeniyle doktor tarafından iş kazası kapsamında 10 günlük istirahat raporu düzenlenmiştir. İlgili iş kazası bildirimi, işveren tarafından SGK’ya da bildirilmiş olup SGK memurları tarafından da iş kazası kararı verilmiştir. Sigortalı A kişisine ne kadar iş kazası rapor parası ödenir? (Not: Sigortalının son 3 aya ait primleri aşağıdaki gibidir)

2019 Nisan:

Gün: 30, Kazanç: 2558 TL

2019 Mayıs:

Gün: 30, Kazanç: 2558 TL

2019 Haziran:

Gün: 30, Kazanç: 2558 TL

 

Okudunuz Mu?  İşten Ayrılan Sigortalıya Rapor Parası Ödenir Mi?

ÇÖZÜM

İlk olarak sigortalının günlük kazancını tespit ederiz.

Yukarıda verilen son üç aya ait toplam prim kazancını toplam gün sayısına böleceğiz.

(2558 + 2558 + 2558) / (30+30+30) = 85 TL

Sigortalının günlük kazancı 85 TL’dir.

 

İkinci ve son olarak da toplam ödenecek tutarı hesaplarız.

Günlük Kazancın Üçte İkisi ile raporlu gün sayısını çarparız.

(85 TL x 2/3) x (10 gün) = 568 TL iş kazası rapor ücreti ödenir.

Not: Bu tutar 2019 yılına aittir.

 

2019 İş Kazası Rapor Parası Ücretleri

3 günlük rapor parası 170,5 liradır.

4 günlük rapor parası 227,4 liradır.

5 günlük rapor parası 284,2 liradır.

6 günlük rapor parası 341,1 liradır.

7 günlük rapor parası 398 liradır.

8 günlük rapor parası 454,8 liradır.

9 günlük rapor parası 511,6 liradır.

10 günlük rapor parası 568,5 liradır.

15 günlük rapor parası 852,7 liradır.

20 günlük rapor parası 1137 liradır.

30 günlük rapor parası 1705,5 liradır.

45 günlük rapor parası 2558,2 liradır.

 

İş Kazası Rapor Parası Sorgulama 2019

İş kazası rapor parası sorgulama 2019 işlemleri diğer rapor sorgulama yöntemleri ile aynıdır. Aşağıda yer alan bağlantıyı tıklayarak, rapor paranızın hangi aşamada olduğunu birkaç farklı yöntemle sorgulayabilirsiniz.

https://www.raporparasisorgulama.com/sgk-rapor-parasi-sorgulama/

Bir önceki yazımız olan Doğum Parası Nedir, Kimler Alır, Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde analık rapor parası ve doğum parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

2 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA
  1. 6 Şubat 2017 tarihinde iş kazası geçirdim sağ kol platin takıldı 5.5 aylık bı rapor surem var işveren bu süre içinde maaşımı ödedi fakat rapor paramı alamadım SGK memuru ile telefon görüşmesinde muhasebecinin raporları arsivledi ni oyuzden rapor parası alamadigimi söyledi ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz

    1. Bu durumda çalıştığınız işyerinin muhasebe işlerine bakan yetkiliyle görüşmeniz lazım. Herhangi bir işlem yapılmadan raporlarınızı arşive atması pek mantıklı değil. Muhasebeciyle görüşüp raporlarınızın arşivden çıkarılması gerektiğini söyleyin. Arşivden çıkan raporları daha sonra SGK memurları ile tekrar kontrol ettirebilirsiniz(ödeme vb. durumlar açısından)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir