İş Kazası Rapor Parası Hakkında Bilgiler

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere sigortalı olarak çalışanlara SGK tarafından bazı ödemeler yapılmaktadır. Emzirme parası, doğum parası, rapor parası, sevk parası gibi ödemeler bunlardan bazılarıdır. Bugünkü yazımızda da bahse konu rapor parası ödemeleri içinde yer alan iş kazası rapor parası hakkında bilgilendirme yapacağız.


 

İş Kazası Rapor Parası Nedir?

İş kazası raporu, iş kazası geçiren sigortalı için ilgili hekim tarafından iş kazası kapsamında düzenlenmiş raporu ya da iş göremezlik belgesini ifade eder. Yani SGK tarafından iş kazası rapor parası kapsamında ödeme yapılabilmesi için, ilgili iş göremezlik belgesinin iş kazası provizyonu kapsamında düzenlenmiş olması şarttır.

 

İş Kazası Rapor Parası Kimlere Ödenir?

SGK tarafından ödenen iş kazası rapor parası, 4/a kapsamındaki sigortalılara ve 4/b kapsamındaki bağkurlulara ödenir. 4/c kapsamındaki emekli sandığı(memur) çalışanlarına iş kazası kapsamında rapor parası ödemesi yapılmamaktadır.


 

İş Kazası Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

İş kazası rapor parası alınabilmesi için öncelikle iş göremezlik belgesinin iş kazası teşhisiyle düzenlenmesi gerekir. Sonrasında ise ilgili işyeri veya yetkili tarafından SGK’ya iş kazası bildiriminin yapılmış olması ve SGK tarafından da olayın iş kazası olduğuna dair karar alınması gerekir.

Okudunuz Mu?  Emekliler Süt Parası Alabilir Mi?

Bildiğiniz üzere hastalık rapor parası alma şartlarında sigorta prim gün sayısı koşulu aranıyordu. İş kazası rapor parası ödemesinde ise prim gün sayısı aranmamaktadır. Yani bugün işe girip iş kazası geçiren bir sigortalı, diğer şartları da sağladığı takdirde iş kazası rapor parası ödemesi alabilecektir.

İş kazası rapor parası hesaplama yapılırken tüm günler için ödeme yapılır. Yani hastalık rapor parası hesaplamasında olduğu gibi 3.günden itibaren değil de tüm rapor süresi için ödeme yapılır.

 

Örnek; İş Kazası Rapor Parası Hesaplama

Sigortalı A kişisine, temmuz ayında iş yerinde geçirdiği iş kazası nedeniyle doktor tarafından iş kazası kapsamında 10 günlük istirahat raporu düzenlenmiştir. İlgili iş kazası bildirimi, işveren tarafından SGK’ya da bildirilmiş olup SGK memurları tarafından da iş kazası kararı verilmiştir. Sigortalı A kişisine ne kadar geçici iş göremezlik ödeneği yapılır?

 

Önce sigortalının günlük kazancını hesaplayalım; günlük kazanç, son üç aydaki prime esas kazancının gün sayısına bölünmesiyle bulunur.

*******************Prim Kazancı**********Prim Gün Sayısı

Okudunuz Mu?  SGK Süt Parası Alamayanlar, Bu Şartlara Dikkat!

Nisan**************1777,50 TL*******************30*********

Mayıs**************1777,50 TL*******************30*********

Haziran************1777,50 TL*******************30*********

 

Bu durumda kişinin günlük kazancı 59,25 TL olacaktır. Rapor parası hesaplama da günlük kazancın üçte ikisi üzerinden yapıldığı için günlük 39,5 TL üzerinden iş kazası rapor parası hesaplaması yapacağız.

Bu durumda Sigortalının alacağı iş kazası rapor parası tutarı: 39,5 x 10 gün = 395 TL olacaktır.

 

rapor parası hesaplama
rapor parası sorgulama
2 Comments

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Sitede Tüm İçerikler Yasal Koruma Altındadır. İzin alınmadan ve kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.