İş Kazası Rapor Parası Hakkında BilgilerÜlkemizde iş kazaları oldukça sık yaşanmaktadır. İş kazası geçirip hastane vb. sağlık kuruluşlarına giden sigortalılara da iş kazası kapsamında iş göremezlik raporu düzenlenmektedir. SGK da bu kişilere iş kazası rapor parası ödemesi yapmaktadır. İş kazası rapor parası alma şartları diğer rapor ödemelerine göre daha farklıdır. Aşağıda yer alan iş kazası rapor parası hakkında detaylı bilgileri okuyabilirsiniz.

 İş Kazası Rapor Parası Nedir, Kimlere Verilir?

İş kazası rapor parası; iş kazası geçiren sigortalı için ilgili hekim tarafından düzenlenmiş iş kazası iş göremezlik raporuna, SGK tarafından yapılan bir ödemedir. Yani SGK tarafından iş kazası rapor parası kapsamında ödeme yapılabilmesi için, ilgili iş göremezlik belgesinin iş kazası provizyonu kapsamında düzenlenmiş olması şarttır. Eğer ki iş kazası geçirmenize rağmen hastane tarafından düzenlenen raporda iş kazası olduğu belirtilmemişse hem eksik ödeme alırsınız hem de ödemeniz gecikebilir. SGK tarafından ödenen iş kazası rapor parası, 4/a kapsamındaki sigortalılara ve 4/b kapsamındaki bağkurlulara ödenir. 4/c kapsamındaki emekli sandığı(memur) çalışanlarına iş kazası kapsamında rapor parası ödemesi yapılmamaktadır.

iş kazası rapor parası

İş Kazası Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

İş kazası rapor parası alınabilmesi için öncelikle iş göremezlik belgesinin iş kazası teşhisiyle düzenlenmesi gerekir. Sonrasında ise ilgili işyeri veya yetkili tarafından SGK’ya iş kazası bildiriminin yapılmış olması ve SGK tarafından da olayın iş kazası olduğuna dair karar alınması gerekir. Bildiğiniz üzere hastalık rapor parası alma şartlarında sigorta prim gün sayısı koşulu aranıyordu. İş kazası rapor parası ödemesinde ise prim gün sayısı aranmamaktadır. Yani bugün işe girip iş kazası geçiren bir sigortalı, diğer şartları da sağladığı takdirde iş kazası rapor parası ödemesi alabilecektir. İş kazası rapor parası hesaplama yapılırken tüm günler için ödeme yapılır. Yani hastalık rapor parası hesaplamasında olduğu gibi 3.günden itibaren değil de tüm rapor süresi için ödeme yapılır.Okudunuz Mu?  Rapor Parası Kesintisi Nedir, Ne Kadar Kesinti Yapılır?

 

İş Kazası Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

İş kazası rapor parası hesaplama, diğer rapor hesaplamalarından farklıdır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere iş kazası rapor parası hesaplama işleminde iki günlük rapor kesintisi yapılmaz. Yine iş kazası rapor ödemesinde 90 gün şartı aranmaz. Bir örnek üzerinden iş kazası rapor parası hesaplaması yapalım; Sigortalı A kişisine, temmuz ayında iş yerinde geçirdiği iş kazası nedeniyle doktor tarafından iş kazası kapsamında 10 günlük istirahat raporu düzenlenmiştir. İlgili iş kazası bildirimi, işveren tarafından SGK’ya da bildirilmiş olup SGK memurları tarafından da iş kazası kararı verilmiştir. Sigortalı A kişisine ne kadar iş kazası rapor parası ödenir? (Not: Sigortalının son 3 aya ait primleri aşağıdaki gibidir)

2018 Nisan:

Gün: 30, Kazanç: 2029,50 TL

2018 Mayıs:

Gün: 30, Kazanç: 2029,50 TL

2018 Haziran:

Gün: 30, Kazanç: 2029,50 TL

 

ÇÖZÜM

İlk olarak sigortalının günlük kazancını tespit ederiz.

Yukarıda verilen son üç aya ait toplam prim kazancını toplam gün sayısına böleceğiz.

(2029,50 + 2029,50 + 2029,50) / (30+30+30) = 67,65 TL

Sigortalının günlük kazancı 67,65 TL’dir.

 

İkinci ve son olarak da toplam ödenecek tutarı hesaplarız.

Günlük Kazancın Üçte İkisi ile raporlu gün sayısını çarparız.

(67,65 TL x 2/3) x (10 gün) = 451 TL iş kazası rapor ücreti ödenir.

Not: Bu tutar 2018 yılına aittir. 2019 yılında brüt asgari ücret 2558 tl olduğu için bu tutar daha fazla olacaktır. Aşağıda yer alan 2019 iş kazası rapor ücreti örneklerini inceleyebilirsiniz.

 

2019 İş Kazası Rapor Parası Ücretleri

3 günlük rapor parası 170,5 liradır.

4 günlük rapor parası 227,4 liradır.

5 günlük rapor parası 284,2 liradır.

6 günlük rapor parası 341,1 liradır.

7 günlük rapor parası 398 liradır.

8 günlük rapor parası 454,8 liradır.

9 günlük rapor parası 511,6 liradır.

10 günlük rapor parası 568,5 liradır.

15 günlük rapor parası 852,7 liradır.

20 günlük rapor parası 1137 liradır.

30 günlük rapor parası 1705,5 liradır.

45 günlük rapor parası 2558,2 liradır.

Okudunuz Mu?  Doğum Parası Sorgulama ve Hesaplama
Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Doğum Parası Nedir, Kimler Alır, Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde analık rapor parası ve doğum parası hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası
rapor parası hesaplama

rapor parası sorgulama

2 Comments

Add a Comment
  1. 6 Şubat 2017 tarihinde iş kazası geçirdim sağ kol platin takıldı 5.5 aylık bı rapor surem var işveren bu süre içinde maaşımı ödedi fakat rapor paramı alamadım SGK memuru ile telefon görüşmesinde muhasebecinin raporları arsivledi ni oyuzden rapor parası alamadigimi söyledi ne yapmam gerekir yardımcı olur musunuz

    1. Bu durumda çalıştığınız işyerinin muhasebe işlerine bakan yetkiliyle görüşmeniz lazım. Herhangi bir işlem yapılmadan raporlarınızı arşive atması pek mantıklı değil. Muhasebeciyle görüşüp raporlarınızın arşivden çıkarılması gerektiğini söyleyin. Arşivden çıkan raporları daha sonra SGK memurları ile tekrar kontrol ettirebilirsiniz(ödeme vb. durumlar açısından)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir