İşçi Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

4a(işçi) kapsamında çalışan sigortalılar; hastalık, analık, iş kazası, meslek hastalığı vb. durumlarda sağlık tesislerinden iş göremezlik raporu almaktadır. İlgili hekim tarafından sisteme yüklenen bu raporlar hem SGK tarafından hem de işveren tarafından sistem üzerinde görüntülenebilmektedir. Özel sektörde çalışan işçilerin aldıkları bu raporlar doğrultusunda işveren tarafından maaş kesintisi uygulanmaktadır. Devlet de sosyal yardım ödemeleri adı altında işçilerin bu kayıplarını bir miktar karşılamak için SGK vasıtasıyla rapor parası ödemesi yapmaktadır. İşçilerin sgk rapor parası alabilmesi için işverenleri tarafından işçi rapor girişi yapılıp onay verilmesi gerekir. İşveren sgk rapor girişi yapmazsa hem kendisi idari para cezası alır hem de sigortalının rapor parasını almasını geciktirir.

 


SGK İşçi Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

İşçi rapor girişi ve rapor onaylama işlemleri, kimi zaman unutkanlıktan kimi zaman da konunun önemsenmemesi nedeniyle işverenler tarafından yapılmamaktadır. Halbuki işçinin sağlık tesislerinden almış olduğu iş göremezlik raporu, online sistem üzerinden onaylamayan işverenlere, asgari ücretin yarısı oranında İPC(idari para cezası) uygulanmaktadır. Peki işveren tarafından sgk rapor girişi nasıl yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu, işverenlerin sgk rapor girişi ve sgk rapor onaylama işlemi yapabilmeleri için VİZİTE GİRİŞ SİSTEMİ adı altında bir program oluşturmuştur.


Vizite Giriş Sistemine giriş için —-> TIKLAYIN

 

SGK Online e-rapor Girişi Nasıl Yapılır?

İşverenler, prim hizmet belgelerini de yüklemek için kullandıkları E-BİLDİRGE şifresi ile bu sisteme giriş yapmaktadır. Ana ekranda yer alan rapor tarihe göre arama kısmı tıklandığında o güne kadar alınmış tüm onaysız işçi raporları ekrana yansımaktadır. Buradan sgk iş göremezlik rapor onaylama işlemi yapılacak sigortalı seçilip, ardından da rapor bitiş tarihi ilgili kutucuğa girildiğinde ve onaylandığında, sigortalının rapor onaylama işlemi tamamlanmış olur.

 

SGK Manuel Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

İşverenler tarafından e-bildirge şifreleri ile giriş yapılan SGK vizite giriş ekranında, bazı teknik sorunlardan dolayı işçinin iş göremezlik raporu görünmeyebilmektedir. Bu durumlarda işveren tarafından sgk rapor onaylama işlemi, manuel rapor girişi şeklinde yapılmalıdır. Manuel rapor girişi de aynı ekranda yapılmakta olup vizite giriş ekranının hemen alt bölümünde yer almaktadır. Manuel rapor giriş kısmını açtığımızda, adından da anlaşılacağı üzere işçi tarafından kağıt ortamında verilen iş göremezlik raporu üzerindeki istirahat tarihleri, rapor başlangıç tarihi ve işe başlama tarihi olarak bu kısmı girilmelidir. Buradaki işverenlerin dikkat etmesi gereken nokta şudur ki manuel rapor girişinde, online rapor girişinden farklı olarak rapor bitiş kısmına işe başlama tarihi girilir ve onaylanır. Yasal süresi içinde yapılan manuel rapor onaylama sayesinde, işverenler idari para cezasından muaf tutulur.

Okudunuz Mu?  SGK Prim Borcu Yapılandırma Gelecek Mi, Borçlar Silinecek Mi?

Bir sonraki yazımızda, işçinin sağlık tesislerinden aldığı iş göremezlik raporlarının, sgk rapor onaylama işleminin yapıldığı VİZİTE GİRİŞ SİSTEMİ’nde görünmemesinin nedenlerini inceleyeceğiz.

Bir önceki yazımız olan Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Faydalanma Hakkı Var mı? başlıklı makalemizde Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Faydalanma Hakkı Var mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

5 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA
  1. Pingback: Rapor Girişi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir