İşçi Raporu İşverene Vermezse Ne Olur, Cezası Var Mı ?

Rapor parası alma şartları konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere, sgk rapor parası alabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan birisi de işveren tarafından işçi rapor girişi yani rapor onaylama işleminin yapılmasıdır. Peki işçi raporu işverene vermezse ne olur? Bu durumda rapor parası alınabilir mi? İşçiye ceza uygulanır mı?

 

BU YAZIDA NELER VAR?


İşçi Raporu İşverene Vermezse Ne Olur?

İşçi raporu işverene vermezse rapor ödemesi gecikebilir. Bu nedenle işçi tarafından istirahat raporunun bir nüshasının işverene verilmesi doğru olacaktır. Normal şartlarda, işçinin sağlık hizmet sunucularından aldığı iş göremezlik raporunu işverene vermesi zorunlu değildir. Çünkü SGK mevzuatı gereğince hekim tarafından bilgisayar üzerinden gönderilen sgk raporları işverenlerin sistemlerinde de görünmektedir ve işçi rapor girişi nasıl yapılır konulu yazıda belirttiğimiz üzere işverenler tarafından bu raporların kanuni onay süresi dolana kadar onaylanması gerekmektedir. Peki tüm bunlara rağmen işçi, aldığı sgk raporunu işverene vermezse sıkıntı oluşur mu?

Her ne kadar işveren tarafından işçi rapor girişi ve rapor onaylama işlemi zorunlu olsa da bazı teknik sorunlar nedeniyle işçi rapor onaylama işlemi yapılamayabilir ve sigortalı da sgk rapor parası alamayabilir.

Nasıl olduğunu açıklayalım;

Bazı teknik sorunlar nedeniyle işçinin aldığı sgk raporu, eski işyerinin sistemine düşebilir. Eski işyerine düşen raporlar, şu an çalışılan işyerinin sistemlerinde görünmeyeceği için işveren tarafından rapor onaylama işlemi yapılamayacaktır. Her ne kadar işveren tarafından bu ve benzer durumlarda manuel rapor girişi ve onaylama işlemi yapılabiliyor olsa da bu onayın yapılması için işçinin aldığı raporu işverene vermesi gerekir. SGK raporunun eski işyerine düştüğü bu tarz durumlarda, işçi raporunu işverene vermezse hem işveren tarafından onay zorunluluğu olmaz hem de ilgili sigortalı sgk rapor parası alamaz.

 


İşçi Raporu İşyerine Bildirmezse Ceza Yer mi?

Normalde iş göremezlik raporu alan çalışanlar, bu raporun bir nüshasını işverene vermelidir. Peki işçi raporu iş yerine bildirmezse ceza yer mi? Resmi olarak işçiye bir ceza uygulanması mümkün değil. Fakat bazı iş yerleri, sgk tarafından kendilerine uygulanan para cezasını, işçiye ödetmeye çalışmaktadır. Bunun kanuni bir dayanağı olmasa da patronlarınızla sıkıntı yaşamamak için rapor alır almaz bir örneğini iş yerinize teslim edin. Bu şekilde hem işvereninize idari para cezası uygulanmasını engellemiş olursunuz hem de sgk rapor parası alma sürenizi kısaltmış olursunuz.

Okudunuz Mu?  Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Kimler Alabilir, Nereye Başvuru Yapılır?

Bir önceki yazımız olan İş Göremezlik Raporu Alan İşçiden Maaş Kesintisi Yapılır mı? başlıklı makalemizde Rapor Alan İşçinin Maaşı Kesilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir