İşçi Raporu İşverene Vermezse Ne Olur?

Rapor parası alma şartları konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere, sgk rapor parası alabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan birisi de işveren tarafından işçi rapor girişi yani rapor onaylama işleminin yapılmasıdır. Peki işçi raporu vermezse ne olur? Bu durumda rapor parası alınabilir mi?


İşçi Raporu İşverene Vermezse…

Normal şartlarda, işçinin sağlık hizmet sunucularından aldığı sgk raporunu işverene sunması zorunlu değildir. Nitekim rapor parası ödeme işlemleri tamamen online sistem üzerinden yürütülmektedir. Ek olarak işçi rapor girişi nasıl yapılır konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere işçi, raporunu işverene vermese bile ilgili sgk raporunun işveren tarafından onaylanması şarttır. Çünkü SGK mevzuatı gereğince online sistem üzerinden gönderilen sgk raporları işverenlerin sistemlerinde de görünmektedir ve işverenler tarafından bu raporların kanuni onay süresi dolana kadar onaylanması gerekmektedir. Peki tüm bunlara rağmen işçi, aldığı sgk raporunu işverene vermezse sıkıntı oluşur mu?

Her ne kadar sgk işçi rapor girişi ve rapor onaylama işleminin işveren tarafından yapılması zorunlu olsa da bazı teknik sorunlar nedeniyle işçi rapor onaylama işlemi yapılamayabilir ve sigortalı da sgk rapor parası alamayabilir.

Nasıl olduğunu açıklayalım;

Bazı teknik sorunlar nedeniyle işçinin aldığı sgk raporu, eski işyerinin sistemine düşebilir. Eski işyerine düşen raporlar, hali hazırda çalıştığımız işyerinin sistemlerinde görünmeyeceği için işveren tarafından rapor onaylama işlemi yapılamayacaktır. Her ne kadar işveren tarafından bu ve benzer durumlarda manuel rapor girişi ve onaylama işlemi yapılabiliyor olsa da bu onayın yapılması için işçinin aldığı raporu işverene vermesi gerekir. SGK raporunun eski işyerine düştüğü bu tarz durumlarda, işçi raporunu işverene vermezse hem işveren tarafından onay zorunluluğu olmaz hem de ilgili sigortalı sgk rapor parası alamaz.

Okudunuz Mu?  İkiz, Üçüz Bebek Doğum Parası Nedir, Kimlere Verilir, Şartları Nelerdir?

 

Özetle; sigortalı rapor parası almak için ilgili hastalık raporlarının bir nüshasını işverene vermelidir. Bu şekilde hem işvereninizi idari para cezası vb. sıkıntılarla yüz yüze bırakmamış olursunuz hem de sgk rapor parası alma sürenizi kısaltmış olursunuz.

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan İş Göremezlik Raporu Alan İşçiden Maaş Kesintisi Yapılır mı? başlıklı makalemizde Rapor Alan İşçinin Maaşı Kesilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası hesaplama
rapor parası sorgulama

One Comment

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Sitede Tüm İçerikler Yasal Koruma Altındadır. İzin alınmadan ve kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.
jk