İşçi Raporu İşverene Vermezse Ne Olur?

Yazımız Güncellendi→

Rapor parası alma şartları konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere, sgk rapor parası alabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan birisi de işveren tarafından işçi rapor girişi yani rapor onaylama işleminin yapılmasıdır. Peki işçi raporu vermezse ne olur? Bu durumda rapor parası alınabilir mi?

 


İşçi Raporu İşverene Vermezse Ne Olur?

Normal şartlarda, işçinin sağlık hizmet sunucularından aldığı sgk raporunu işverene sunması zorunlu değildir. Nitekim rapor parası ödeme işlemleri tamamen online sistem üzerinden yürütülmektedir. Ek olarak işçi rapor girişi nasıl yapılır konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere işçi, raporunu işverene vermese bile ilgili sgk raporunun işveren tarafından onaylanması şarttır. Çünkü SGK mevzuatı gereğince online sistem üzerinden gönderilen sgk raporları işverenlerin sistemlerinde de görünmektedir ve işverenler tarafından bu raporların kanuni onay süresi dolana kadar onaylanması gerekmektedir. Peki tüm bunlara rağmen işçi, aldığı sgk raporunu işverene vermezse sıkıntı oluşur mu?

Her ne kadar sgk işçi rapor girişi ve rapor onaylama işleminin işveren tarafından yapılması zorunlu olsa da bazı teknik sorunlar nedeniyle işçi rapor onaylama işlemi yapılamayabilir ve sigortalı da sgk rapor parası alamayabilir.

Nasıl olduğunu açıklayalım;

Bazı teknik sorunlar nedeniyle işçinin aldığı sgk raporu, eski işyerinin sistemine düşebilir. Eski işyerine düşen raporlar, hali hazırda çalıştığımız işyerinin sistemlerinde görünmeyeceği için işveren tarafından rapor onaylama işlemi yapılamayacaktır. Her ne kadar işveren tarafından bu ve benzer durumlarda manuel rapor girişi ve onaylama işlemi yapılabiliyor olsa da bu onayın yapılması için işçinin aldığı raporu işverene vermesi gerekir. SGK raporunun eski işyerine düştüğü bu tarz durumlarda, işçi raporunu işverene vermezse hem işveren tarafından onay zorunluluğu olmaz hem de ilgili sigortalı sgk rapor parası alamaz.

Okudunuz Mu?  SGK İş Göremezlik Girişi ve Rapor Bildirimi Nasıl Yapılır?

 

Raporu İşyerine Vermeyen İşçi Ceza Yer mi?

Normalde iş göremezlik raporu alan çalışanlar, bu raporun bir nüshasını işverene vermelidir. Fakat vermeseler bile işçiye ceza uygulanmaz. Ama bazı iş yerleri, sgk tarafından kendilerine uygulanan para cezasını, işçiye ödetmeye çalışmaktadır. Bunun kanuni bir dayanağı olmasa da patronlarınızla sıkıntı yaşamamak için rapor alır almaz bir örneğini iş yerinize teslim edin. Bu şekilde hem işvereninizi idari para cezası vb. sıkıntılarla yüz yüze bırakmamış olursunuz hem de sgk rapor parası alma sürenizi kısaltmış olursunuz.

EN ALTTAKİ BUTONLARI KULLANARAK;

*Hastalık Rapor Parası

*Analık Rapor Parası

*İş Kazası Rapor Parası

SGK Hesaplama ve Sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

↓ ↓ ↓

Bir önceki yazımız olan İş Göremezlik Raporu Alan İşçiden Maaş Kesintisi Yapılır mı? başlıklı makalemizde Rapor Alan İşçinin Maaşı Kesilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir