İşkur Rapor Parası Veriyor Mu, İşkurlu Çalışan Rapor Parası Alabilir Mi?

İşkur üzerinden özellikle son yıllarda, başta kamu kurumları olmak üzere çeşitli iş yerlerine işçi alımları ve kursiyer alımları yapılmaktadır. İşkur kapsamında çalışmaya başlayan kişiler de zaman zaman istirahat raporu almakta ve İşkur sürecinde rapor parası ödenip ödenemeyeceği konusunda tereddüt yaşamaktadır. Bu yazımızda da; işkur rapor parası verir mi, işkurlu çalışan rapor parası alabilir mi? işkur çalışanı rapor parasını nasıl alır, işkur kursiyer rapor parası verir mi, işkur typ çalışanı rapor parasını nasıl alır, işkur rapor parası sorgulama hakkında bilgiler vereceğiz.

İşkur tyt rapor parası

İşkurlu Çalışan Rapor Parası Alabilir Mi? İşkur Rapor Parası Verir Mi?

İŞKUR kapsamında işe girenler, İşkur rapor parası verir mi, İşkurlu çalışan rapor parası alabilir mi sorusunu sürekli dile getiriyor. Bu konuda en net cevabı, SGK rapor parası ödeme mevzuatını inceleyerek verebiliriz. SGK tarafından verilen rapor ücretini alabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir;

1-) 4/a kapsamında sigortalı olarak bir iş yerinde çalışıyor olmak(yani işçi, sözleşmeli memur gibi)

2-) Raporun alındığı tarih itibariyle geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta prim günü olmak

İşkur sürecinde rapor parası konusunu bu şartlara bakarak kolayca tespit edebiliriz. Fakat İŞKUR tarafından düzenlenen kurs ve programlara katılan bireyler, çeşitli belge türleri üzerinden sigortalı yapıldıkları için ancak belge türü 1 olup da işkurlu çalışan rapor parası alabilir. Peki hangi İşkur çalışanları rapor parası alacak?

 


İşkur TYP çalışanı rapor hakkı nedir ve rapor parası alır mı?

İşkur typ kapsamında işe giren vatandaşlar sürekli; işkur typ rapor hakkı var mı, işkur typ çalışanı kaç gün rapor alabilir sorusunu araştırıyor ve net bir cevap bulamıyor. Esasında İşkur’un internet sitesinde yer alan kurs ve programlar sayfasına girildiğinde TYP(toplum yararına programlar) hakkında bütün bilgiler detaylı olarak paylaşılmıştır. Buna göre İşkur typ rapor hakkı bulunmamaktadır. Fakat 9 aylık çalışma süresi boyunca 14 günlük ücretsiz izin hakkı tanımlanmıştır. Bu süreyi İşkur typ rapor hakkı olarak görebilirsiniz. Dolayısıyla İşkur typ çalışanı kaç gün rapor alabilir sorusuna en fazla 14 gün diyebiliriz. 14 günden fazla rapor almanız halinde genellikle İşkur tarafından işinize son verilir. Peki İşkur TYP çalışanı rapor parası alır mı? Bu konuda da yukarıda açıkladığımız sgk rapor parası alma şartları sağlanıyorsa İşkur typ çalışanı rapor parası alma hakkına sahiptir.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Başvuru Süresi Ne Kadardır?

 

İşkur kursiyer rapor parası verir mi, kursiyerler rapor parası alır mı?

İşkur tarafından; iş başı eğitim programları, girişimcilik kursları, mesleki eğitim kursları gibi programlara katılanlar genelde kursiyer olarak adlandırılmaktadır. Bu kişiler genelde kısa vadeli sigorta kolundan yani 46 belge kodu ile sigortalı yapılırlar. SGK mevzuatına göre de 46 belge türünde sigortalı olanlara rapor parası ödenmez. Yani işkur kursiyer rapor parası verir mi sorusuna hayır cevabını verebiliriz.

 

İşkur Çalışanı Rapor Parasını Nasıl Alır?

İşkur çalışanı rapor parasını nasıl alır sorusu, genellikle İşkur TYP kapsamında işe girenler tarafından sorulmaktadır. Peki İşkur TYP çalışanı rapor parasını nasıl alır? Yukarıda da belirttiğimiz üzere SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu) mevzuatında yer alan rapor parası alma şartları sağlanıyorsa İşkur typ çalışanı rapor parası alabilir. Rapor parası alma süreci diğer sigortalılarla aynı şekildedir. Örneğin hastaneden 10 günlük bir rapor aldığınızda bu rapor hem iş yeri hem de SGK tarafından sistemde görülür. Raporunuz bittikten sonra çalıştığınız iş yeri bu raporu sistem üzerinde onaylar. Sonrasında bu onaylı rapor SGK sistemine düşer ve ilgili memurlar tarafından ödenir. Rapor parası standart olarak PTT şubesine gönderilir ve TC no ile vezneden alınabilir.

 

İşkur Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşkur rapor parası sorgulama işlemi diğer sigortalı çalışanlar ile aynıdır. Bu kapsamda 4 başlıkta İşkur rapor parası sorgulama yöntemlerini sıralayabiliriz;

1-) E-devlet rapor parası sorgulama

2-) PTT ve Banka üzerinden sorgulama

3-) SGK telefonları ile sorgulama

4-) Alo 170 ile sorgulama

Rapor parası sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız buraya TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Bağkur Doğum Parası Hesaplama 2021 başlıklı makalemizde doğum parası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir