İşkur’dan Annelere 400 liralık Çocuk Bakım Desteği Verilecek

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen İstihdam Şûrası’na katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, annelerin istihdamına yönelik bazı açıklamalarda bulundu. Bu kapsamda İşkur iş başı eğitim programlarına katılan ve çocuğu olan kadınlara, 400 liralık çocuk bakım desteği verileceği açıklandı. Peki bahse konu çocuk bakım desteği alma şartları nedir, çocuk bakım desteği kimlere verilecek?

 

BU YAZIDA NELER VAR?


400 Lira Çocuk Bakım Desteği Kimlere Verilecek?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı tarafından detayları basınla paylaşılan düzenlemeye göre, sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına ve mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların 2-5 yaş arasındaki çocukları için aylık 400 TL bakım desteği verilecek. Çocuk bakım desteği ödemesini İŞKUR yapacak ve bu düzenleme 2018 yılından itibaren yürürlüğe girecek.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır, okumak için TIKLAYIN

Çocuk Bakım Desteği Kaç Ay Verilecek?

İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programları en az 3 ay en fazla 12 ay süreyle uygulanmaktadır. Dolayısıyla yukarıda açıkladığımız çocuk bakım desteği alma şartlarını sağlayan çocuklu annelere, sadece sanayi sektöründeki kurslar için geçerli olmak üzere en az 3 ay süreyle çocuk bakım desteği verilecektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan İstihdam Şûrası’nda, İŞKUR tarafından uygulanan programların süresini, bilişim ve imalat sektörü için 3 aydan 6 aya kadar çıkarılacağını da ifade etti. Bu kapsamda imalat sanayi sektöründe açılacak işbaşı eğitim programlarına katılan çocuklu anneler, 400 liralık çocuk bakım desteğini 6 ay boyunca alma olanağı da elde edebilecek.


Doğum İzni Parası Nereden Alınır, okumak için TIKLAYIN

İş Başı Eğitim Programlarını Nereden Öğrenebiliriz?

İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programları ve mesleki eğitim kurslarını, İŞKUR’un internet sitesinden kolayca takip edebilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz linke tıklayarak işbaşı eğitim programı arama ekranına ulaşabilirsiniz. İŞKUR kurs arama ekranının sağ kısımda yer alan KURS TÜRÜ bölümünden işbaşı eğitim programı ve MEK(mesleki eğitim kursu) kısımlarını seçerek bu kapsamda açılmış tüm kursları görebilirsiniz. Daha sonra bu kursların detaylarını inceleyip, size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Covid-19(Koronavirüs) Raporu Maaştan Kesilir Mi?

İşbaşı eğitim programı arama ve başvuru için TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan İş Göremezlik Raporu Alan İşçiden Maaş Kesintisi Yapılır mı? başlıklı makalemizde Rapor Alan İşçinin Maaşı Kesilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir