İşten Ayrılan Sigortalıya Rapor Parası Ödenir Mi?

Bundan önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere hastalık iş göremezlik rapor parası, iş kazası rapor parası, emzirme(süt) parası, doğum parası gibi SGK ödemeleri, belli şartların sağlanması halinde yapılmaktadır. Bu şartlardan biri de kuşkusuz ki sigortalılık halinin devam etmesidir. Bugünkü yazımızda da konuyla ilgili olarak işten ayrılan sigortalıya rapor parası ödenir mi sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

 

BU YAZIDA NELER VAR?


İşten Ayrılan İşçi Rapor Parası Alabilir mi?

İşten ayrılan işçi rapor parası alıp alamayacağı konusunu çok merak etmektedir. Nitekim bu sorunun cevabına göre iş göremezlik parası alacaktır. Peki işten ayrıldıktan sonra rapor parası alma ile ilgili SGK mevzuatı ne diyor, inceleyelim.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 2016/21 sayılı genelgesine göre işten ayrılan sigortalıya rapor parası ödenebiliyordu ve rapor parası alma şartları şu şekildeydi;

→ İşten çıkış tarihinden sonraki 9 gün boyunca sigortalılık hali devam eder.


→ Bu 9 günlük süre içerisinde alınan raporlar kaç günlük olursa olsun ödenir.

→ İşten çıkmadan önce veya işten çıktıktan sonra alınan kontrollü rapor, işten ayrıldıktan sonraki 9 gün içinde bitip tekrar o 9 günlük süre geçmeden devam raporu alınırsa bu rapora da ödeme yapılır.

 

İşten Ayrılan İşçi Rapor Parası Ödemesinde Değişiklik

İşten ayrılan işçi rapor parası alabilir mi konusunda internette araştırma yaptığımızda, birçok yazıda yukarıdaki şartlar dahilinde rapor parası alınabileceği belirtilmiştir. Fakat 05/12/2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ile birlikte işten ayrıldıktan sonra rapor parası alma şartlarında önemli değişiklikler yapılmıştır. Yeni yönetmeliğe göre;

“Sigortalının, geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde istirahat süresince geçici iş göremezlik ödeneği ödenmeye devam edilir.” hükmü;

“Sigortalının, hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık hâlinin herhangi bir nedenle sona ermesi hâlinde, sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra en fazla onuncu güne kadar geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.” şeklinde değiştirilmiştir.

 

Okudunuz Mu?  Covid-19(Koronavirüs) Raporu Maaştan Kesilir Mi?

Özet geçecek olursak, işten ayrılan ya da işten çıkarılan işçi için hastalık ve analık rapor parası ödemesi artık sadece işten çıktıktan sonraki 9 güne kadar ödenebilecek. Örnekler üzerinden açıklayalım;

 

İşten Ayrılan İşçi Rapor Parası Örnekleri

Örnek 1;

Rapor Tarihleri: 15/03/2018-24/03/2018 tarihli 10 günlük rapor aldınız.

İşten Çıkış Tarihi: 10/03/2018 tarihinde de işten çıkışınız verildi.

Rapor Ödemesi: İşten çıkış tarihinden sonraki 9 gün boyunca sigortalılık haliniz devam ettiği için işten ayrıldıktan sonraki 9 günlük süre içerisinde alınan rapor geçerlidir. Fakat sigorta mevzuatındaki yeni değişiklik ile işten çıktıktan sonraki dokuzuncu güne kadar ödeme yapılabileceğinden ancak 19/03/2018 tarihine kadar ki rapor sürelerine ödeme yapılır. Yani yukarıdaki raporunuzun 15/03/2018-19/03/2018 tarihlerini kapsayan 5 günlük kısmı için ödeme yapılır.

 

Örnek 2;

Rapor Tarihleri: 15/03/2018-03/04/2018 tarihli 20 günlük rapor aldınız.

İşten Çıkış Tarihi: 16/03/2018 tarihinde de işten çıkışınız verildi.

Rapor Ödemesi: İşten çıkış tarihinden sonraki 9 gün boyunca sigortalılık haliniz devam ettiği alınan rapor geçerlidir. Fakat sigorta mevzuatındaki yeni değişiklik ile işten çıktıktan sonraki dokuzuncu güne kadar ödeme yapılabileceğinden ancak 25/03/2018 tarihine kadar ki rapor sürelerine ödeme yapılır. Yani yukarıdaki raporunuzun 15/03/2018-25/03/2018 tarihlerini kapsayan 11 günlük kısmı için ödeme yapılır.

 

Örnek 3;

Rapor Tarihleri: 19/03/2018-28/03/2018 tarihli 10 günlük rapor aldınız.

İşten Çıkış Tarihi: 10/03/2018 tarihinde de işten çıkışınız verildi.

Rapor Ödemesi: İşten çıkış tarihinden sonraki 9 gün boyunca sigortalılık haliniz devam ettiği için alınan rapor geçerlidir. Fakat sigorta mevzuatındaki yeni değişiklik ile işten çıktıktan sonraki dokuzuncu güne kadar ödeme yapılabileceğinden ve raporunuz da dokuzuncu gün olan 19/03/2018 tarihinde başladığı için hiçbir ödeme yapılmayacaktır. Nitekim 2 ve daha kısa süreli raporlara zaten ödeme yapılmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Banka Değişikliği Yapılabilir Mi? başlıklı makalemizde Rapor parası banka değişikliği hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir