Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Kimler Alabilir, Nereye Başvuru Yapılır?

Bu yazıda; kısa çalışma ödeneği hakkında en çok merak edilen sorular ve cevapları yer almaktadır. Kısa çalışma ödeneği nedir? Kimler kısa çalışma ödeneği alabilir, şartları nelerdir? Kısa çalışma ödeneği için nereye başvuru yapılır? Kısa çalışma ödeneği ne kadar, kaç para ödeniyor? Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama işlemi nasıl ve nereden yapılır?Kısa çalışma ödeneği nereye yatar, ne zaman ödenir? Kısa çalışma ödeneği ne kadar süre veriliyor? Kısa çalışma ödeneği sigorta yatıyor mı? Detaylar yazımızın devamında…

 

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa çalışma ödeneği; ülkede genel bir ekonomik kriz olması durumunda, bölgesel bir kriz oluşması halinde, belli bir sektör içinde oluşan krizlerde ya da diğer zorlayıcı sebeplerde; çalışmadıkları dönemlerde işçilere yapılan bir destek ödemesidir. Şu an içinde bulunduğumuz koronavirüs salgın süreci de bu kapsamda değerlendirildiği için şartları sağlayan işçilere kısa çalışma ödeneği verilmektedir.

 

Kısa Çalışma Ödeneği Alma Şartları Nelerdir, Kimler Alabilir, Başvurabilir?

Kısa çalışma ödeneği alma şartları içinde bulunduğumuz süreç itibariyle işçiler tarafından en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Peki kısa çalışma ödeneği kimler alabilir? Gereken şartları aşağıda sıraladık;


1-) Öncelikle işveren tarafından yapılan kısa çalışma ödeneği başvurusunun, Çalışma Bakanlığı tarafından görevlendirilen iş müfettişleri tarafından yapılan inceleme sonucunda uygun bulunması gerekir.

2-) Kısa çalışma ödeneğinin başlama tarihinde, işçilerin gerekli prim şartlarını sağlamış olması gerekir. Bu şart; son 3 yılda en az 600 gün sigorta prim günü bulunmak ve son 4 ayda primleri tam yatırılmış olmak şeklindedir. Fakat Koronavirüs nedeniyle yapılan kısa çalışma ödeneği başvurularında bu şart; son 3 yılda 450 gün prim ve son 2 ayda primlerin tam yatmış olması şeklindedir. Bu konuda şu notu da hatırlatalım. Eğer ki prim şartını tamamlamayan kişilerden, işsizlik maaşı alırken işe girenler var ise bu kişiler kısa çalışma ödeneği alabilirler.

Okudunuz Mu?  Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Faydalanma Hakkı Var mı?

3-) Son olarak iş müfettişleri tarafından yapılan inceleme sonucunda kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak kişiler listesinde işçiye ait bilgilerin bulunması gerekir.

 

Kısa Çalışma Ödeneği İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Kısa çalışma ödeneği için nereye başvuru yapılır sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Maalesef ki bu konuda birçok sigortalı, SGK(sosyal güvenlik kurumu)’ya gidip bilgi almaya çalışmaktadır. Esasında kısa çalışma ödeneği veren ve başvuruları değerlendiren kurum İŞKUR olup detaylı bilgi almak isteyen çalışanların İŞKUR’a müracaat etmesi gerekir.

 

Kısa Çalışma Ödeneği Nereye Yatar? Ne zaman ve ne kadar Ödenir?

Kısa çalışma ödeneği hesaplaması mevzuatta açıkça belirtilmiştir. Peki kısa çalışma ödeneği ne kadar, kaç para ödenir ve neye göre hesaplanır? Kanuna göre kısa çalışma ödeneği hesaplamasında; sigortalının son 1 yıla ait brüt prim kazancı dikkate alınır. Buna göre kişinin son 1 yıllık brüt kazancı üzerinden günlük brüt kazancı hesaplanır. Daha sonra bu kazancın %60’ı üzerinden aylık ödeme miktarı belirlenir. Örnek verecek olursak son 1 yıl içinde ortalama aylık 3000 tl sigorta priminiz yatıyor diyelim. Bu durumda günlük kazancınız 100 tl olur. Kısa çalışma ödeneği olarak da günlük 60 tl üzerinden hesaplamanız yapılıp aylık olarak size ödenir. Peki kısa çalışma ödeneği nereye yatar ve ne zaman ödenir? İŞKUR tarafından verilen kısa çalışma ödeneği PTT şubeleri üzerinden çalışanlara ödenir. Herhangi bir PTT şubesinden T.C. KİMLİK NO ile ödemenizi alabilirsiniz. Bu konuda en çok merak edilen hususlardan biri ise ödemenin ne zaman yatırılacağı konusudur. Normal şartlarda kısa çalışma ödemesi her ayın 5’inde ödenmektedir. Fakat bu konuda yetkili olan Aile ve Çalışma Bakanlığı ödeme süresini öne çekip daha erken ödeme de yapabilmektedir.

 

Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok sorgulama işlemi e-devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Dolayısıyla kısa çalışma ödeneği sorgulama işleminizi de e-devlet aracılığıyla yapabilirsiniz. Peki e-devlete nasıl gireceksiniz? Bu konuda iki alternatif bulunmaktadır. E-devlete en kolay giriş, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık ile yapılabilmektedir. İkinci olarak da e-devlet şifreniz varsa e-devlet sitesine girerek giriş yapabilirsiniz. Kısa çalışma ödeneği sorgulama e-devlet işlemi için ▬BURAYA▬ tıklayın.

Okudunuz Mu?  İşçi Rapor Girişi Nasıl Yapılır?

 

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar Sürede Veriliyor, Kaç Ay Ödeniyor?

Normal şartlarda mevzuata göre kısa çalışma ödemeleri en fazla 3 ay süreyle yapılmaktadır. Fakat içinde bulunduğumuz virüs salgını nedeniyle yaşanan işsizlik süreci ve diğer ekonomik zorluklar nedeniyle bu süre hükümet tarafından uzatılabilmektedir. Nitekim 27 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla 30 Ekim’de sona erecek olan kısa çalışma ödeneği süresi 2 ay daha uzatılmış olup yıl sonuna kadar devam edecektir bu ödemeler.

 

Kısa Çalışma Ödeneği Alanlar Sağlıktan Faydalanır Mı?

Kısa çalışma ödeneği alanların genel sağlık sigortası primleri İşkur tarafından ödenmektedir. Dolayısıyla bu ödeme alındığı süre boyunca ilgili kişilerin sağlık güvencesi devam etmektedir. Bu nedenle kısa çalışma ödeneği alanlar hastanelerde ücretsiz muayene olmaya ve ilaçlarını da ücretsiz şekilde almaya devam ederler.

 

Kısa Çalışma Ödeneği Sigorta Yatıyor Mu?

Kısa çalışma ödeneği sigorta yatıyor mu, tüm işçiler merak ediyor. Konuyu kısa ve anlaşılır şekilde hemen açıklayalım. eğer ki iş yeriniz tamamen çalışmayı durdurduysa hiçbir şekilde sigorta primleriniz yatmıyor. Yani emekliliğe etki eden primleriniz yatırılmıyor. Sadece gss olarak bilinen sağlık sigortanız yatırılıyor. Fakat iş yeriniz faaliyetlerini tamamen durdurmadıysa ve ay içinde kısa süreli de olsa çalışmaya devam ediyorsanız bu durumda çalıştığınız gün kadar ki sigorta priminiz hesaplanıp yatırılıyor.

Bir önceki yazımız olan SGK Prim Borcu Yapılandırma Gelecek Mi, Borçlar Silinecek Mi? başlıklı makalemizde sgk borç yapılandırması hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir