Memurlar Rapor Parası, Doğum Parası veya Çocuk Parası Alabilir mi?

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere sigortalı çalışanlara SGK ödemeleri kapsamında; halk arasında rapor parası, doğum parası, süt parası, çocuk parası olarak bilinen ödemeler yapılmaktadır. Fakat bu ödemeleri hak edebilmek için SGK mevzuatında yer alan şartların sağlanması gerekir. Peki sigortalı çalışan grubunda yer alan memurlara; rapor parası, doğum parası, çocuk parası ödemeleri yapılır mı, mevzuata göre inceleyeceğiz.

 

BU YAZIDA NELER VAR?


Memura Rapor Parası Ödenir mi?

SGK iş göremezlik parası alma şartlarına bakıldığında;

  • Rapor alındığı tarihte herhangi bir işyerinde çalışıyor olmak
  • Rapor alındığı günden geriye dönük son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta prim günü bulunmak ve
  • 4/1-a(SSK-SGK) ya da 4/1-b(Bağ-kur) kapsamında sigortalı olmak

şartları yer alır. Yani 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’na  göre 4/1-c(Emekli Sandığı) kapsamında yer alan kadrolu devlet memurlarına rapor parası olarak bilinen iş göremezlik ödemesi yapılmaz.

memurlara rapor parası ödenir mi?


Memura Doğum Parası Ödenir mi?

Halk arasında doğum parası olarak bilinen ve SGK mevzuatında analık rapor parası olarak adlandırılan ödeme, sigortalı çalışan annelere yapılmaktadır. Çalışan anneye doğum parası şartları ise yukarıda saydığımız rapor parası alma şartlarıyla aynıdır. Yani 4/1-a(SSK-SGK) ya da 4/1-b(Bağ-kur) kapsamında sigortalı çalışana analık rapor parası ödenebiliyorken 4/1-c(Emekli Sandığı) kapsamında çalışan memura doğum parası ödenmemektedir.

 

Memura Çocuk Parası Ödenir mi?

Çocuk parası ya da süt parası olarak bilinen SGK ödemesi, aslında emzirme ödeneği adı altında verilen bir ödeme kalemidir. Peki memura çocuk parası ödemesi yapılır mı? SGK mevzuatına göre süt parası alma şartları şu şekildedir;

  • Çocuk doğum tarihinden itibaren geriye dönük son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta primi bulunmak
  • 4/1-a(SSK-SGK) ya da 4/1-b(Bağ-kur) kapsamında sigortalı olmak

Şartlarda da görüleceği üzere 4/1-c(Emekli Sandığı) kapsamında çalışan kadın memura, doğum yapması halinde SGK süt parası ödemesi yapılmaz. Süt parası ödemesinde öncelik olarak annenin çalışma durumuna bakıldığı için çalışan baba SGK ya da Bağkur kapsamında sigortalı olsa dahi doğum yapan anne devlet memuru kapsamında çalıştığı için ödeme yapılmaz.

Okudunuz Mu?  Emanete Alınan Rapor Parası İçin Dilekçe Örneği

Kamuda çalışan memurların birçoğu, çevresindeki diğer memurların süt parası aldığını söyleyerek bu kişilerin nasıl ödeme alabildiklerini merak etmektedir. Eğer ki memur kadrosunda çalışan anne değil de baba ise ve doğum yapan anne 4/1-a(SSK-SGK) ya da 4/1-b(Bağ-kur) kapsamında çalışıyor ya da bu kapsamdaki çalışmaları ile son bir yılda 120 gün prim şartını sağlıyorsa, bu durumda olanlara süt parası ödemesi yapılır. Özetle anne emekli sandığı kapsamında çalışıyorsa süt parası ve analık rapor parası ödemesi kesinlikle yapılmaz.

Bir önceki yazımız olan İş Göremezlik Ödeneği Nedir, Kimlere Verilir, Nasıl Hesaplanır, Nereye Yatar, Ne Zaman Yatar? başlıklı makalemizde iş göremezlik ödeneği hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir