Mezun Olan Öğrencilerin Sağlıktan Faydalanma Hakkı Var mı?

Bir önceki yazımızda hali hazırda okuyan öğrencilerin sağlık sigortası konusundan bahsedip sağlıktan faydalanma haklarını anlatmıştık. Bugünkü yazımızda ise liseden veya üniversiteden mezun olan öğrencilerin sağlıktan faydalanma hakkı var mı, bu soruyu cevaplandıracağız.

 


Mezun Öğrencilerin Sağlık Sigortası Devam Eder Mi?

Okuyan öğrencilerde olduğu gibi yeni mezun olan öğrencilerin sağlıktan faydalanma hakkı da vardır. 2016 yılı şubat ayında yürürlüğe giren bir düzenleme ile mezun olan öğrencilere, 2 yıl sağlıktan faydalanma hakkı tanınmıştır. Peki mezun olan öğrencilerin sağlıktan faydalanma şartları nelerdir, bakalım.

Halen okumakta olan öğrencilerin sağlıktan faydalanma hakkı ile ilgili yazımızı okumak için TIKLAYINIZ


 

Mezun olan öğrencilerin sağlıktan faydalanma şartları:

# Liseden mezun olanlar en fazla 20 yaşına, üniversiteden mezun olanlar ise en fazla 25 yaşına kadar bu haktan faydalanabilir.

# Bu haktan faydalanma süresi en fazla 2 yıl olarak uygulanır.

# Bu haktan faydalanmak isteyenlerin en yakındaki Sosyal Güvenlik Merkezlerine, mezuniyet belgesi ile birlikte gitmesi gerekmektedir. Mezun olup okulu tarafından henüz diploma vs. verilmeyen öğrenciler ise ilgili okuldan geçici mezuniyet belgesi alarak SGK’ya başvurabilir.

 

Mezun Öğrencilerin Sağlık Sigortası Hangi Kapsamdadır?

Mezun öğrencilerin sağlık sigortası hakkından faydalanma durumu, anne ve/veya babanın sağlık güvencesi durumuna göre belirlenecektir. Eğer ki anne veya baba herhangi bir kapsamda sigortalı çalışıyorsa ya da emekli ise mezun olan öğrenci de 2 yıllık sağlıktan faydalanma hakkı, çalışan veya emekli olmuş anneden ya da baba üzerinden sağlanacaktır. Anne veya babanın çalışan ve/veya emekli konumda olmaması halinde ise mezun olan öğrencilerin sağlık güvencesi kapsamı, 60/c-1(YEŞİLKART) olarak yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Öğrencilerin Sağlık Sigortası Ücretsiz Mi? başlıklı makalemizde öğrencilerin sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir