Rapor Parası Sorgulama
SGK’nın Ödediği Rapor Parası Alınmazsa Ne Olur?
Yazar: - 10 Aralık 2018
18
2

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere 4a ve 4b kapsamında sigortalı olanlara, gerekli şartları sağlamaları halinde SGK tarafından iş göremezlik rapor parası ödenmektedir. Bazı sigortalılar çeşitli rapor parası sorgulama yöntemleri ile iş göremezlik ödeneğinin yatıp yatmadığını takip etmektedir. Fakat kimi zaman sigortalılar rapor parası almayı unutabilmekte veya zamanında almamaktadır. Peki rapor parası alınmazsa ne olur, rapor ücretini almayı unutursak ne yapmalıyız?

Rapor parası alınmazsa ne olur?

BU YAZIDA NELER VAR?

Rapor Parası Alınmazsa Ne Olur?

Rapor parası nereye yatar ne zaman alınır başlıklı yazımızda; rapor ücretinin standart olarak PTT’ye yatırıldığını belirtmiştik. Ek olarak iş göremezlik ödeneğinin PTT’ye gönderildikten sonra en geç (2) ay içinde çekilmesi gerektiğini söylemiştik. Peki SGK tarafından ödenmesine rağmen 2 ay içerisinde rapor parası alınmazsa ne olur? Eğer ki rapor ödemeniz PTT’ye gönderilmesine rağmen unuttuysanız ya da çeşitli nedenlerle 2 aylık süre içerisinde paranızı çekmediyseniz ödemeniz PTT tarafından tekrar SGK’ya gönderilir. Sosyal Güvenlik Kurumu da bu ödemeyi emanet hesaplarına alır. Sigortalılar özellikle rapor parası sorgulama e-devlet uygulaması üzerinden yapılan kontrollerde, “rapor parası emanete alındı” uyarısı ile karşılaşır. Peki rapor parası alınmazsa ne olur? Rapor parasını zamanında almazsak ödemeyi alma hakkımızı kaybetmiş olur muyuz? Bu durumu iki yönden inceleyelim…

 

Rapor Parasını Almayı Unutursak Ne Yapmalıyız?

Rapor parası alınmazsa ne olur ya da rapor parasını almayı unutursak ödeme alma hakkımız kaybolur mu şeklinde sorularla zaman zaman karşılaşıyoruz. Mevzuata göre bireylerin rapor parası alacakları 5 yıllık zaman aşımına tabidir. Yani rapor ücreti 5 yıl boyunca geçerlidir. Bu nedenle adınıza yatırılan rapor ücretini almadıysanız ve rapor parası emanete alındı ise yapmanız gereken işlem şudur; bağlı olduğunuz SGK müdürlüğündeki muhasebe servislerine, “emanete alınan rapor paramın tekrar adıma gönderilmesini talep ediyorum” şeklinde bir dilekçe yazmaktır. Bu işlem sonrasında ortalama 1 hafta içinde rapor ödemesi tekrar adınıza ya da hesabınıza gönderilir. Bir diğer husus da ödeme şartlarını sağlamasına rağmen ödemesi hiç yapılmamış iş göremezlik raporlarıdır. Mevzuata göre aile hekimliği, devlet hastaneleri ve SGK ile sözleşmeli özel hastanelerden alınan raporlar, ödeme yönünden 5 yıl boyunca geçerlidir. Eğer ki bahse konu ödenmemiş raporu aldığınız dönemde, rapor parası alma şartlarını sağlıyorsanız SGK tarafından iş göremezlik ödeneği ödenir. Bununla ilgili olarak bağlı olduğunuz SGK’ya gidip raporunuza ödeme yapılıp yapılamayacağı konusunu danışabilirsiniz.

Okudunuz Mu?  2019 Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Yukarıda da yer aldığı üzere rapor parası alınmazsa ne olur sorusuna iki farklı durum çerçevesinde yanıt verdik. Eğer ki adınıza yatırılan rapor parasını almadıysanız ya da rapor ödemeniz hiç yapılmamışsa rapor parası alınmazsa ne olur başlıklı yazımızın altından sorularınızı iletebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İkiz, Üçüz Bebek Doğum Parası Nedir, Kimlere Verilir, Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde ikiz üçüz doğum parası hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
  1. yesimlehertelden dedi ki:

    Çalışanlar için önemli bilgiler içeriyor yazınız…

    1. rparasi dedi ki:

      Teşekkürler değerli görüşleriniz için.

BİR YORUM YAZ