2019 Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?SGK iş göremezlik rapor parası, devlet tarafından sigortalı çalışanlara ödenen bir ücrettir. Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle istirahat raporu alan bireyler, işe gidemedikleri süreler için eksik maaş almaktadır. Devlet de bu kesintilerin bir kısmını karşılamak adına, mevzuatta yer alan rapor parası alma şartlarını sağlayan sigortalılara rapor parası ödemektedir. maaşlarından yapılan kesintilerini nedeniyle sosyal devlet anlayışı kapsamında ödenen bir paradır. Peki 2019 rapor parası alma şartları nelerdir, inceleyelim.

 Rapor Parası Alma Şartları 2019

Rapor parası alma şartları 2019 yılında değişmemiştir. Bu şartları incelemeden önce hangi kapsamda rapor ödemeleri yapıldığını bilmek gerekiyor. Nitekim SGK rapor parası ödemeleri 4 türde yapılmaktadır; hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı. Şimdi çeşitlerine göre SGK mevzuatındaki rapor parası alma şartları nelerdir, sıralayalım;

iş göremezlik rapor örneğiHastalık rapor parası alma şartları

Hastalık rapor ücreti alma şartları, en çok araştırılan konulardan biridir. Nitekim iş göremezlik raporlarının çok büyük kısmı hastalık kapsamında alınmaktadır. Hastalık kapsamında alınan iş göremezlik raporlarına ödeme yapılabilmesi için aşağıdaki şartları sağlaması gerekir;

→ Herhangi bir işyerinde 4a(SSK/SGK) kapsamında sigortalı olarak çalışıyor olmak.(Not: İşten çıktıktan sonraki 9 gün içinde alınan raporlar da geçerlidir fakat rapor parası en fazla 9. güne kadar ki kısım için ödenir.)

→ Rapor tarihinden önceki son bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primi bulunmak.

 

Analık rapor parası alma şartları

Özellikle çalışan anneleri yakından ilgilendiren analık rapor parası, aşağıda yer alan şartların sağlanması halinde 112 gün(8+8 hafta) üzerinden ödenir. Analık rapor ücreti alma şartlarını şöyle sıralayabiliriz;

→ 4a(işçi) kapsamında ya da 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olmak

→ Doğum öncesi analık raporunun başladığı tarih itibariyle geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi bulunmak

→ Analık rapor ücretinin tam ödenebilmesi için doğum raporları bitene kadar işten çıkışının olmaması gerekir.

 

İş kazası rapor parası alma şartları

İş kazası kapsamında alınan raporlarda ödeme şartları ve hesaplama işlemleri daha farklıdır. Aşağıda yer alan iş kazası rapor ücreti alma şartları doğrultusunda ödeme alıp almayacağınızı ödeyebilirsiniz.

→ 4a(işçi) kapsamında ya da 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olmak

→ İş göremezlik raporunda vaka türünün iş kazası olarak belirtilmiş olması

→ İş kazası rapor ödemelerinde 90 gün şartı aranmaz. Yani sigortalılar, işe başladıkları gün içinde bile iş kazası geçirseler, diğer şartları da sağlamaları halinde SGK tarafından iş göremezlik rapor parası almaya hak kazanırlar.

 

Okudunuz Mu?  Doğum Parası Nereden Alınır?

Rapor Parası Ne Kadar Alırım?

Rapor parası alma şartlarını taşıyan ve iş göremezlik raporu alan sigortalı çalışanlara, rapor parası hesaplama mevzuatı doğrultusunda ödenecek tutar hesaplanmaktadır. Eğer ki sizler de rapor aldıysanız veya alacaksanız, aşağıda yer alan rapor parası ne kadar alırım konulu yazımızı okuyarak hem rapor parası hesaplamasının nasıl yapıldığını hem de yaklaşık ne kadar iş göremezlik parası alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Ne kadar rapor parası alırım→ TIKLAYIN

Yazımıza oy verebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Emzirme Ödeneği(Süt Parası) Alma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde emzirme ödemesi ve emzirme ödemesi alma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası
rapor parası hesaplama

rapor parası sorgulama