Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

[wp-review id=”385″]SGK iş göremezlik rapor parası, devlet tarafından sigortalı çalışanlara ödenen bir ücrettir. Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle istirahat raporu alan bireyler, işe gidemedikleri süreler için eksik maaş almaktadır. Devlet de bu kesintilerin bir kısmını karşılamak adına, mevzuatta yer alan rapor parası alma şartlarını sağlayan sigortalılara rapor parası ödemektedir. maaşlarından yapılan kesintilerini nedeniyle sosyal devlet anlayışı kapsamında ödenen bir paradır. Peki rapor parası alma şartları nelerdir, inceleyelim.


 

Rapor Parası Alma Şartları

Rapor parası alma şartlarını incelemeden önce hangi kapsamda rapor ödemeleri yapıldığını bilmek gerekiyor. Nitekim SGK rapor parası ödemeleri 4 türde yapılmaktadır; hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalığı. Şimdi çeşitlerine göre SGK mevzuatındaki rapor parası alma şartları nelerdir, sıralayalım;

rapor parası alma şartları

Hastalık rapor parası alma şartları

→ Herhangi bir işyerinde 4a kapsamında sigortalı olarak çalışıyor olmak(Not: İşten çıktıktan sonraki 9 gün içinde alınan raporlar da geçerlidir fakat rapor parası en fazla 9. güne kadar ki kısım için ödenir.)


→ Rapor tarihinden önceki son bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primi bulunmak

Okudunuz Mu?  Yeni Doğan Çocuk Parası Nereden Alınır?

 

Analık rapor parası alma şartları

→ 4a(işçi) kapsamında ya da 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olmak

→ Doğum öncesi analık raporunun başladığı tarih itibariyle geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi bulunmak

→ Analık rapor ücretinin tam ödenebilmesi için doğum raporları bitene kadar işten çıkışının olmaması gerekir.

 

İş kazası rapor parası alma şartları

→ 4a(işçi) kapsamında ya da 4b(bağkur) kapsamında sigortalı olmak

→ İş göremezlik raporunda vaka türünün iş kazası olarak belirtilmiş olması

→ İş kazası rapor ödemelerinde 90 gün şartı aranmaz. Yani sigortalılar, işe başladıkları gün içinde bile iş kazası geçirseler, diğer şartları da sağlamaları halinde SGK tarafından iş göremezlik rapor parası almaya hak kazanırlar.

 

Rapor Parası Ne Kadar Alırım?

Rapor parası alma şartlarını taşıyan ve iş göremezlik raporu alan sigortalı çalışanlara, rapor parası hesaplama mevzuatı doğrultusunda ödenecek tutar hesaplanmaktadır. Eğer ki sizler de rapor aldıysanız veya alacaksanız, aşağıda yer alan rapor parası ne kadar alırım konulu yazımızı okuyarak hem rapor parası hesaplamasının nasıl yapıldığını hem de yaklaşık ne kadar iş göremezlik parası alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Ne Zaman Alabilirim?

Ne kadar rapor parası alırım→ TIKLAYIN

rapor parası hesaplama
rapor parası sorgulama
11 Comments

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Sitede Tüm İçerikler Yasal Koruma Altındadır. İzin alınmadan ve kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.