Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?


BU YAZIDA NELER VAR?

SGK hastalık rapor parası, çalışan sigortalıların yaşadıkları sağlık sorunları nedeniyle hekim tarafından hastalık raporu alıp çalışamamaları nedeniyle sosyal devlet anlayışı kapsamında ödenen bir paradır. Rapor alan kişiler rapor süresince işe gidemeyecekleri için işverenler tarafından bu süre zarfındaki maaşları genel itibariyle kesilmektedir. SGK rapor parası da bu kesintilerin bir kısmını karşılamak adına devlet tarafından ödenen bir sosyal yardım niteliğindedir. Fakat rapor parası almak için de belli başlı şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Şimdi rapor parası alma şartları nelerdir, inceleyelim.

Rapor Parası Alma Şartları (hastalık)

Rapor parası alma şartları şu şekildedir;

# Öncelikle hastalık rapor parası almak için aktif olarak sigortalı olmak gerekir. (Not: İşten çıkış sonrası 9 gün içinde alınan raporlar da geçerlidir.)

# Hastalık rapor parası sadece 4a kapsamındaki sigortalılar için geçerlidir. 4b(bağkur) ya da 4c(kadrolu kamu personeli) kapsamında çalışanlar için hastalık rapor parası ödemesi yapılmamaktadır.

# Hastalık rapor parası almak için ilgili hastalık raporunun en az 3 günlük olması gerekmektedir. 2 gün ve daha kısa süreli hastalık raporlarına ödeme yapılmamaktadır.

# Hastalık rapor parası almak için raporun başlangıç tarihinden geriye dönük son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta prim günü yatırılmış olması gerekmektedir.

 

Rapor Parası Ne Kadar Alırım?

Rapor parası alma şartlarını taşıyan ve iş göremezlik raporu alan sigortalı çalışanlara, rapor parası hesaplama mevzuatı doğrultusunda ödenecek tutar hesaplanmaktadır. Eğer ki sizler de rapor aldıysanız veya alacaksanız, aşağıda yer alan rapor parası ne kadar alırım konulu yazımızı okuyarak hem rapor parası hesaplamasının nasıl yapıldığını hem de yaklaşık ne kadar iş göremezlik parası alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Ne kadar rapor parası alırım→ TIKLAYIN

Yorum Yapılmamış

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Sitede Tüm İçerikler Yasal Koruma Altındadır. İzin alınmadan ve kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.