Rapor Parası Banka Değişikliği Yapılabilir Mi?

Rapor parası nereden alınır konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere SGK rapor parası ödemeleri standart olarak PTT şubeleri üzerinden ödenmektedir. Fakat dileyen sigortalılar, SGK’nın anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden banka hesap tanımlaması yaptırıp SGK ödemelerinin direkt bu hesaba gönderilmesini sağlayabilir. Yani anlaşmalı bankalardan herhangi birinde hesabı olan sigortalılar, SGK’ya başvurup kolayca banka hesap tanımlaması yaptırabilir. Peki önceden banka hesap tanımlaması yaptırmış sigortalılar herhangi bir nedenle rapor parası banka değişikliği yapabilir mi ya da banka hesap tanımlaması iptal talebinde bulunabilir mi, inceleyelim.

SGK Rapor Ödemeleri Anlaşmalı Bankalar, TIKLAYIN

 

BU YAZIDA NELER VAR?


Rapor Parası Banka Değişikliği İşlemleri

Rapor parası banka değişikliği yapmak isteyen sigortalılar, bunun mümkün olup olmadığını mümkünse de nasıl yapılacağını merak etmektedir. Öncelikle SGK ödemeleri için banka hesap tanımlaması yapılabileceği gibi banka değişikliği yapmanın da mümkün olduğunu belirtelim. Peki banka değişikliği yapmak için ne gerekiyor?

 

Rapor Parası Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Size en yakın SGK müdürlüğündeki muhasebe birimine başvurarak hali hazırda sisteme kayıtlı olan banka hesabınızı, SGK ile anlaşması olan diğer banka hesabınızla değiştirmek istediğinizi belirttiğiniz takdirde sistem üzerinden gerekli güncellemeler yapılacaktır. SGK’nın kullandığı MOSİP adlı ödeme sistemine yeni banka hesabınız kaydedildiği anda bundan sonraki tüm SGK ödemeleriniz yeni banka hesabınıza gönderilecektir.


 

SGK Ödemeleri Banka Hesabı İptali Nasıl Yapılır?

Çeşitli nedenlerle hali hazırda kullandığımız banka hesabını iptal etmeyi ya da kullanmamayı tercih edebiliyoruz. Fakat bu tarz durumlarda iptal ettiğimiz banka hesabı SGK sisteminde kayıtlı ise rapor parası, sevk parası vb. SGK ödemeleri bu hesaba yatırılacağı için çeşitli sorunlarla karşılaşabiliriz. Bunu önlemek için yapılacak şey ise çok basittir. Yukarıda da açıkladığımız üzere yine en yakın SGK müdürlüğüne giderek sisteme tanımlı banka hesabınızı iptal ettirebilirsiniz. Bu durumda sisteme kayıtlı banka hesap tanımlaması bulunmadığı için rapor parası ve diğer SGK ödemeleriniz direkt PTT üzerinden T.C. kimlik numaranıza ödenecektir.

Okudunuz Mu?  İşçi Raporu İşverene Vermezse Ne Olur, Cezası Var Mı ?

Bir önceki yazımız olan Doğum Öncesi Çalışabilir Raporu Nedir? başlıklı makalemizde doğum öncesi çalışabilir raporu hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir