Rapor Parası Başvuru Süresi Ne Kadardır?

Rapor parası başvuru süresi, rapor parası ödemesi almak isteyen sigortalıların sıkça dile getirdiği konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Peki rapor parası başvuru süresi nedir, ne zaman sona erer? Rapor parasına başvurmaz isek raporumuz ne zaman geçersiz olur?

Rapor parası başvuru süresi


Rapor Parası Başvuru Süresi Ne Zaman Biter

Hastalık, analık, emzirme gibi çeşitli sgk raporu alan sigortalıların bir kısmı, rapor parası başvuru zamanı geçti zannederek sgk rapor parası ödemelerini almamaktadır. Peki sgk rapor parası başvuru süresi ne zaman biter? Sgk rapor parası ödemelerinde zaman aşımı süresi 5 yıl olup, bu süre içinde ödemesini almamış ya da alamamış olan sigortalılar, ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurup rapor parasını nasıl alabileceği konusunda bilgi alabilir. Yani hastalık vb. nedenlerle rapor aldıysanız ve rapor aldığınız tarihlerde, rapor parası alma şartlarını sağlıyorsanız, 5 yıl içinde rapor parasının ödenmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Sigortalılar özellikle emzirme ödeneğini sıkça unutabilmektedir. Emzirme ödemesini almayı unutan sigortalılar varsa ellerindeki doğum raporu aslıyla birlikte ilgili SGK müdürlüğüne başvuru yapabilir. Elinde doğum raporu olmayan sigortalılar ise bu belgeyi, çocuğun doğum yaptığı hastaneye başvurup tekrar düzenletebilir. Fakat süt parası olarak bilinen emzirme ödeneğini alabilmek için de süt parası alma şartlarını sağlıyor olmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Kontrollü Rapor Nedir, Sonu Kontrollü Raporlara Ödeme Yapılır mı? başlıklı makalemizde Sonu Kontrollü Raporlara Ödeme Yapılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.


SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir