Rapor Parası Çekilmezse Ne Olur? Rapor Parasını Tekrar Alabilir miyiz?

Rapor parası almaya hak kazanan sigortalı çalışanlar, rapor parası sorgulama yöntemlerini kullanarak ne kadar rapor parası alabileceklerini öğrenmektedir. İlgili sigortalılar, hak ettikleri rapor parasını PTT şubeleri aracılığıyla ya da banka hesap tanımlaması yaptırıp ilgili banka hesapları üzerinden alabilmektedir. Fakat sigortalılar bazen rapor parasını almayı unutabilmekte veya zamanında almamaktadır. Peki ödeme süresi geçmiş rapor parası alınmazsa ne olur, rapor parası çekilmezse ne olur? Rapor ücretini almayı unutursak ne yapmalıyız? 

Rapor parası alınmazsa ne olur?

BU YAZIDA NELER VAR?


Rapor Parası Çekilmezse Ne Olur, Ödeme İptal Olur mu?

Rapor parası çekilmezse ne olur, rapor parası alınmazsa ne olur gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız. Daha önce kaleme aldığımız rapor parası ödeme günleri konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere SGK rapor parası ödemeleri standart olarak PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderilen rapor ücretleri de en geç 2 ay içinde çekilmelidir. Sigortalı, kendisine ödenen rapor ücretini 2 ay içinde çekmezse bu para SGK’ya geri döner ve emanet hesaplarına alınır. Peki SGK’nın emanet hesaplarına geri dönen bu ödeme, sigortalı tarafından geri alınabilir mi? Rapor parası emanete alınması konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere rapor parasını çekemeyen sigortalılar, ödemenin tekrar yapılmasını talep edebilmektedir. Nitekim rapor parası geçerlilik süresi 5 yıl olup bu süre zarfında herhangi bir zamanda başvuru yapılıp rapor parası ödemesi tekrar istenebilir.

 

Rapor Parası Emanete Alındı, Nasıl Alınır?

Süresi içinde rapor ücretinizi PTT’den çekmediniz ve rapor parası emanete alındı, nasıl alınır? Bu şekilde rapor parası emanete alınan sigortalılar, rapor parasını ödeyen ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi’nin muhasebe servislerine başvuru yapmalıdır. Burada sgk emanete alınan para için dilekçe yazarak ödemenizin tekrar PTT’ye ya da banka hesabınıza aktarılmasını talep edebilirsiniz. Rapor parası zamanaşımı süresi 5 yıl olduğu için bu işlemi bu süre içerisinde istediğiniz bir tarihte yapabilirsiniz.


Okudunuz Mu?  Doğum Parası Nedir, Kimler Alır, Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan 2 Günlük Rapor Bildirimi Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde 2 Günlük Rapor Bildirimi Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir