Rapor Parası Çekilmezse Ne Olur?

Rapor parası almaya hak kazanan sigortalı çalışanlar, rapor parası sorgulama yöntemlerini kullanarak ne kadar rapor parası alabileceklerini öğrenmektedir. İlgili sigortalılar, hak ettikleri rapor parasını PTT şubeleri aracılığıyla ya da banka hesap tanımlaması yaptırıp ilgili banka hesapları üzerinden alabilmektedir. Peki sigortalı için SGK tarafından ödenen rapor parası çekilmezse ne olur?


 

Rapor Parası Çekilmezse İptal Olur mu?

Rapor parası çekilmezse ne olur, rapor parası tekrar ödenir mi gibi sorularla sıkça karşılaşmaktayız. Daha önce kaleme aldığımız rapor parası ödeme günleri konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere rapor parası ödenen bir sigortalı, bu ödemeyi 2 ay içinde çekmezse ilgili ödeme SGK’ya geri döner. Rapor paranızın emanete alınıp alınmadığını öğrenmek için rapor parası sorgulama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Peki SGK’ya iade edilen bu ödeme, sigortalı tarafından geri alınabilir mi? Rapor parası emanete alınması konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere rapor parasını çekemeyen sigortalılar, ödemenin tekrar yapılmasını talep edebilmektedir. Nitekim rapor parası geçerlilik süresi 5 yıl olup bu süre zarfında herhangi bir zamanda başvuru yapılıp rapor parası ödemesi tekrar istenebilir.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Hesaplama Sistemi Yayında!

 

Rapor Parası Çekilmezse Tekrar Başvuru

Rapor parası çekilmezse, 5 yıl boyunca geçerliliğini korur ve bu süre içerisinde talep edilmesi halinde tekrar PTT’ye veya hesaba gönderilmesi talep edilebilir. Bu şekilde rapor parası emanete alınan sigortalılar, rapor parasını ödeyen ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi’nin muhasebe servislerine başvuru yapmalıdır.

rapor parası hesaplama
rapor parası sorgulama

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Sitede Tüm İçerikler Yasal Koruma Altındadır. İzin alınmadan ve kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.