Rapor Parası Emanete Alınmış Ne Demek?

Yazımız Güncellendi→

Rapor parası emanete alındı uyarısı, rapor parası sorgulama yapan sigortalıların sıkça karşılaştığı durumlardan biridir. Peki rapor parası emanete alındı ne demek? Hangi durumlarda rapor parası emanete alınmış durumu ile karşılaşırız?


rapor parası emanete alınması

Rapor Parası Emanete Alındı Ne Demek?

Rapor parası emanete alındı uyarısı, ödeme dönemi içinde alınmayan sgk rapor ödemeleri için yapılır. Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere rapor parası ödemesi yapılan bir sigortalı, T.C. kimlik numarasına gönderilen ödemeyi belli bir süre içinde almalıdır. 2017 temmuz dönemine kadar, SGK ile Ziraat Bankası arasında yapılmış protokol gereği sigortalıya ödenen rapor parasının 1 ay içinde alınması şartı konulmuştu. Bu süre içinde alınmayan sgk ödemeleri, ödemeyi yapan ilgili SGK müdürlüğüne Banka tarafından geri gönderilmektedir. İşte bu duruma rapor parasının emanete alınması denilmektedir. SGK’nın yakın zamanda PTT ile yaptığı yeni protokol gereği rapor parası ödemelerinin tahsil edilme süresi 2 aya çıkarılmıştır. Yani rapor parası emanete alınmış durumuyla karşılaşmamak için 2 ay içinde rapor parası ödemelerimizi PTT’den almamız gerekmektedir.

Not: Banka hesap tanımlamasının avantajları konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere, banka hesap tanımlaması yaptıran sigortalılar için rapor parasının emanete alınması gibi bir durum asla söz konusu değildir. Yani istedikleri zaman hesaplarından ödemelerini alabilirler.

 

Rapor Parası Emanete Alınmışsa Ne Yapmalıyız?

Rapor parası emanete alınmışsa bu parayı geri alabilir miyiz? Cevabımız evet olacak. Nitekim Rapor parası ödemesini yapan ilgili SGK müdürlüğünün muhasebe birimine giderek ya da bir dilekçe yazarak rapor paranızın emanetten çıkarılmasını ve ilgili ödemenin tekrar gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Banka Hesap Tanımlaması Nedir, Avantajları Nelerdir?

Bir önceki yazımız olan Emzirme Ödeneği(Süt Parası) Alma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde emzirme ödemesi ve emzirme ödemesi alma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir