iş göremezlik parası ne zaman yatar

Rapor Parası Hesaplama Sistemimiz Yenilendi!

Sigortalıların kuşkusuz ki en çok merak ettiği konular arasında rapor parası hesaplama işlemleri yer alıyor. Bizler de siz sigortalı çalışanların işlerini kolaylaştırmak adına kullanımı çok basit ve gerçeğe en yakın sonucu veren rapor parası hesaplama programını oluşturduk ve yayına aldık. Hesaplama programında hangi sgk rapor ödemelerinin hesaplandığını ve bu hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatalım.

Rapor parası hesaplama programında üç adet rapor parası hesaplanabilmektedir, bunlar;

Hastalık iş göremezlik rapor parası

İş kazası iş göremezlik rapor parası

Analık iş göremezlik rapor parası(doğum parası) şeklindedir.

 

Bu yazıda neler var?

Hastalık Rapor Parası Hesaplama

Hastalık raporuna ait ödeme miktarına hesaplarken, raporunuzun başladığı tarihten önceki son 3 ay içinde, adınıza yatırılan prim günü ve prim kazancı tutarlarını sisteme girmeniz gerekir. Sonrasında ise yatışınız varsa yatış gün sayısını, sonra da varsa ayakta gün sayısını girmelisiniz. Hesapla butonuna tıkladığınız anda da raporunuz için yapılacak sgk rapor ödemesi tutarını görebileceksiniz.

 

İş Kazası Rapor Parası Hesaplama

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere iş kazası rapor parasını hesaplarken, normal hastalık iş göremezlik raporundan farklı olarak iki günlük rapor kesintisi yapılmamaktadır. Yani rapor kaç gün ise tamamı için ödeme yapılır. İş kazası rapor parası hesaplama bölümüne girip ilgili kısımları doldurduğunuzda, sgk tarafından yapılacak rapor parası ödeme tutarını görebilirsiniz.

 

Analık(Doğum) Rapor Parası Hesaplama

Esasen SGK mevzuatında analık rapor ödemesi olarak geçen fakat sigortalılarca doğum parası ödemesi olarak bilinen ödemeyi de rapor parası hesaplama programıyla hesaplayabilirsiniz. Doğum parası nedir konu başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere, sigortalı çalışan anneye doğum parası ödemesi normal şartlarda, doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olarak toplamda 112 gün üzerinden yapılır. Bazı istisnai nedenlerle 112 gün altında da ödeme yapılmaktadır. Rapor parası hesaplama sistemimiz de otomatik olarak 112 gün üzerinden hesaplama yapmaktadır. Sizin yapmanız gereken tek şey, son 3 aylık prim günü ve prim kazancını girmektir. Bu bilgileri girip hesapla dediğinizde, sgk doğum parası yani analık rapor ödemesi tutarınızı yaklaşık olarak öğrenebilirsiniz.

Rapor parasını hesaplamak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz;

Rapor Parası Hesaplama

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir