Rapor Parası Hesaplama Programı 2020 Yılı

Rapor parası hesaplama 2020 işlemleri, Sigortalıların en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle sigortalı çalışanların işlerini kolaylaştırmak adına kullanımı çok basit ve gerçeğe en yakın sonucu veren rapor parası hesaplama programını oluşturduk ve yayına aldık. Hesaplama programında hangi sgk rapor ödemelerinin hesaplandığını ve rapor parası hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatalım.

Yayına aldığımız rapor parası hesaplama programında;

  • Hastalık iş göremezlik rapor parası
  • İş kazası iş göremezlik rapor parası
  • Analık iş göremezlik rapor parası(doğum parası) ödemeleri hesaplanabilmektedir.

 


SGK Rapor Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Rapor parası  hesaplama işlemi esasında çok basittir. Öncelikle sigortalının son 3 aydaki toplam prim tutarının toplamı, bu üç aydaki yatırılmış toplam prim gün sayısına bölünerek günlük kazanç elde edilir. Sonrasında ise ödeme yapılacak iş göremezlik raporunun türüne göre raporlu gün sayısı tespit edilir. Son olarak da raporun yatışlı veya ayakta gün sayısı dikkate alınarak hesaplama işlemi gerçekleştirilir. Rapor parası ödemesi, SGK’nın Online İş Göremezlik Ödeme Sistemi tarafından otomatik hesaplandığı için hata payı yoktur. Türlerine göre rapor hesaplamalarını daha detaylı olarak açıklamadan önce şu bilgileri verelim;

→ 2 gün ve daha kısa süreli raporlara ödeme yapılmaz. 2 günü aşan raporlarda da ilk 2 gün kesilip kalan günler için ödeme yapılır.

→ İş kazası ve meslek hastalığı raporlarında 2 gün rapor kesintisi yapılmaz. Raporlu günlerin tamamı ödenir.

→ Rapor parası ödemesi; yatışlı günler için günlük kazancın yarısı, ayakta(normal istirahat) günler için günlük kazancın üçte ikisi üzerinden hesaplanır.

 


Hastalık Rapor Parası Hesaplama 2020

Hastalık türünden düzenlenen iş göremezlik raporları, en sık alınan raporlardır. 2018 Rapor Hesaplama Programına girerek kolayca hesaplama yapabilirsiniz. Programda yer alan birinci, ikinci ve üçüncü ay kısımlarına sırasıyla; bu aylardaki sigorta prim gün sayınızı ve prim kazancınızı yazın. Sonrasında yatış yaptıysanız yatışlı gün sayısı kısmına yatış yaptığınız gün sayısını girin. Hemen altında yer alan ayakta gün sayısı kısmına da ayakta(normal) istirahatli gün sayınızı yazın. Son olarak Hesapla butonuna tıkladığınız anda, ödenecek SGK rapor parası tutarı karşınıza çıkacaktır.

Okudunuz Mu?  Emzirme Ödemesi Ne Kadar ve Nasıl Hesaplanır?

 

İş Kazası Rapor Parası Hesaplama 2020

İş Kazası türünden düzenlenen iş göremezlik raporlarında, hastalık raporlarından farklı olarak ilk 2 gün rapor kesintisi yapılmamaktadır. 2018 Rapor Hesaplama Programına girerek iş kazası rapor hesaplama işleminizi de kolayca yapabilirsiniz. Programda yer alan birinci, ikinci ve üçüncü ay kısımlarına sırasıyla; bu aylardaki sigorta prim gün sayınızı ve prim kazancınızı yazın. Sonrasında yatış yaptıysanız yatışlı gün sayısı kısmına yatış yaptığınız gün sayısını girin. Hemen altında yer alan ayakta gün sayısı kısmına da ayakta(normal) istirahatli gün sayınızı yazın. Son olarak Hesapla butonuna tıkladığınız anda, ödenecek SGK rapor parası tutarı karşınıza çıkacaktır.

 

Analık(Doğum) Rapor Parası Hesaplama 2020

Halk arasında doğum parası olarak bilinen fakat SGK mevzuatında analık rapor ödemesi olarak geçen iş göremezlik raporlarını da bu programla hesaplayabilirsiniz. Analık rapor parası kural olarak; doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 112 gün üzerinden ödenir. Fakat bazı teknik sorunlar nedeniyle gün sayısında bir iki günlük farklılıklar olabilmektedir. Hazırladığımız rapor parası hesaplama programını 112 gün üzerinden ayarladığımız için, sistemde yer alan birinci, ikinci ve üçüncü ay kısımlarına sırasıyla; bu aylardaki sigorta prim gün sayınızı ve prim kazancınızı yazıp hesapla butonuna bastığınızda, otomatik olarak doğum rapor parası tutarı hesaplanacaktır.

RAPOR PARASI HESAPLAMA PROGRAMI’na ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın;

https://www.raporparasisorgulama.com/rapor-parasi-hesaplama/

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası İlk 2 gün Neden Ödenmez? başlıklı makalemizde Rapor Parası İlk 2 gün neden ödenmez hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir