Rapor Parası İlk 2 gün Neden Ödenmez?

Rapor parası ödemelerine ilişkin kaleme aldığımız yazılarda, rapor parası hesaplama işlemi yapılırken ilk 2 günlük kısım için ödeme yapılmadığını belirtmiştik. Yani sizler için hizmete açtığımız rapor parası hesaplama sistemimizde de yer aldığı üzere iş kazası rapor parası dışındaki diğer iş göremezlik rapor ödemelerinde ilk iki gün ödenmeyip, üçüncü günden itibaren devam eden günler için ödeme işlemi yapılmaktadır. Peki rapor parası ilk 2 gün neden ödenmez, cevaplayalım.

 

Rapor Parası İlk 2 Gün Niye Ödenmiyor?

SGK mevzuatında yer aldığı üzere rapor parası alma şartlarını sağlayan sigortalılara sgk rapor ödemesi yapılmaktadır. Fakat bu durum, işin kurnazlığına kaçmak isteyen sigortalılar tarafından çoğu zaman istismar edilebilmektedir. Bu nedenle sürekli iş göremezlik raporu alınmasının önüne geçebilmek adına, caydırıcı olabilmesi için SGK tarafından iş göremezlik raporlarının ilk iki gününe ödeme yapılmamaktadır.


Bahse konu iki günlük rapor kesintisi ile ilgili olarak sigortalılar tarafından da “2 günlük rapor maaştan kesilir mi, iki günlük raporu işveren mi öder” gibi sorular sorulmaktadır. Bir sonraki yazımızda da bu soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Bir önceki yazımız olan İş Göremezlik Raporu Alan İşçiden Maaş Kesintisi Yapılır mı? başlıklı makalemizde Rapor Alan İşçinin Maaşı Kesilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

4 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir