SGK Ödemeleri SGK Rapor Parası 

Rapor Parası İlk 2 gün Neden Ödenmez?

Rapor parası ödemelerine ilişkin kaleme aldığımız yazılarda, rapor parası hesaplama işlemi yapılırken ilk 2 günlük kısım için ödeme yapılmadığını belirtmiştik. Yani sizler için hizmete açtığımız rapor parası hesaplama sistemimizde de yer aldığı üzere iş kazası rapor parası dışındaki diğer iş göremezlik rapor ödemelerinde ilk iki gün ödenmeyip, üçüncü günden itibaren devam eden günler için ödeme işlemi yapılmaktadır. Peki rapor parası ilk 2 gün neden ödenmez, cevaplayalım.

 

Rapor Parası İlk 2 Gün Niye Ödenmiyor?

SGK mevzuatında yer aldığı üzere rapor parası alma şartlarını sağlayan sigortalılara sgk rapor ödemesi yapılmaktadır. Fakat bu durum, işin kurnazlığına kaçmak isteyen sigortalılar tarafından çoğu zaman istismar edilebilmektedir. Bu nedenle sürekli iş göremezlik raporu alınmasının önüne geçebilmek adına, caydırıcı olabilmesi için SGK tarafından iş göremezlik raporlarının ilk iki gününe ödeme yapılmamaktadır.

Bahse konu iki günlük rapor kesintisi ile ilgili olarak sigortalılar tarafından da “2 günlük rapor maaştan kesilir mi, iki günlük raporu işveren mi öder” gibi sorular sorulmaktadır. Bir sonraki yazımızda da bu soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

↓ Bu yazıları da okuyabilirsiniz ↓

2 Thoughts to “Rapor Parası İlk 2 gün Neden Ödenmez?”

  1. […] 2 günlük raporlar en sık alınan raporların başında gelmektedir. Dolayısıyla 2 günlük rapor parası sorgulaması, 2 günlük rapor onayı gibi işlemler sıkça araştırılmaktadır. SGK mevzuatına göre 2 günlük rapor parası için ödeme yapılmamaktadır. Bununla ilgili olarak şu yazımızı okuyabilirsiniz; TIKLAYIN […]

  2. […] hesaplama işleminde raporların ilk iki gününe ödeme yapılmaz. Bu nedenle daha en baştan 2 günlük rapor kesintisi ile karşılaşırsınız ve bu da rapor parasının az yatmasına neden […]

Leave a Comment