Rapor Parası Sorgulama
Rapor Parası Kesintisi Nedir, Ne Kadar Kesinti Yapılır?
Yazar: - 19 Eylül 2017
12
3

Rapor parası ödemesi, sigortalı olarak çalışan ve herhangi bir sağlık nedeniyle ilgili sağlık kurumları tarafından istirahat raporu alan kişiler için sosyal yardım ödemeleri kapsamında SGK tarafından yapılan bir ödemedir. Rapor parası ödemesi asla maaş yerine geçemeyip, bu ödemedeki temel mantık, sağlık sorunları nedeniyle çalışamayacak durumda olan sigortalıların, işe gidemedikleri süre boyunca işveren tarafından yapılan maaş kesintilerini belli miktarlarda telafi etmektir. Dolayısıyla rapor parası ödemesinde bazı kesintiler yapılmaktadır. Şimdi rapor parası kesintisi ne kadar yapılıyormuş bakalım…

Rapor parası kesintisi

Rapor Parası Kesintisi Ne Kadar Yapılır?

Rapor parası kesintisi, sigortalıların çok detaylı bilgi sahibi olmadığı konular arasında yer almaktadır. Rapor parası nasıl hesaplanır konulu yazımızda, rapor parası ödemelerinin kişinin brüt prim kazancı üzerinden hesaplandığını belirtmiştik. Yani brüt prim kazancının o aydaki prim gün sayısına bölünmesiyle günlük kazanç belirlenir. Yatış rapor ücreti, bu günlük kazancın yarısı üzerinden hesaplanır. Ayakta rapor ücreti ise günlük kazancın üçte ikisi üzerinden hesaplanır. Bir diğer rapor parası kesintisi de rapor gün sayısı üzerinden yapılır. SGK mevzuatı gereğince rapor ödemesi, istirahatin üçüncü gününden itibaren başlar. Yani raporların ilk 2 günü için ödeme yapılmaz. Burada amaç sürekli ve gereksiz rapor alımının önüne geçmektir.

İş göremezlik ödeneğinde ilk 2 gün neden ödenmezTIKLAYIN

 

Heyet Raporundan Kesinti Yapılır Mı?

Sigortalıların yanlış bildiği konular arasında heyet raporundan kesinti yapılıp yapılmayacağı konusu da yer almaktadır. Peki işçi heyet raporundan kesinti yapılır mı? Cevabımız evet olacak. Nitekim rapor parası ödemelerinde iş kazası ve meslek hastalığı rapor parası hesaplaması haricindeki normal hastalık raporu hesaplamalarında ilk iki gün kesilir ve 3. günden itibaren toplam ödeme hesaplanır. Yani 45 günlük bir heyet raporu aldığınızı varsayarsak 43(45-2=43) günlük bir heyet raporu ödemesi alırsınız.

2 günlük rapor maaştan kesilir miTIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Banka Hesap Tanımlaması Nedir, Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizde banka hesap tanımlaması hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 3 Yorum Var)
BİR YORUM YAZ