Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Rapor Parası Ne Zaman Alınır?

İşverenlerin birçoğu, istirahatli olduğu dönemde işe gidemeyen işçilerin maaşlarından yevmiye kesintisi yapmaktadır. Devlet de bu kesintinin bir kısmını karşılamak için gerekli şartları sağlayan çalışanlara SGK aracılığıyla rapor parası ödemektedir. Yapılan maaş kesintisi nedeniyle maddi  zorluğa düşen işçiler de bir an evvel rapor parasının ödenmesini istemektedir. Peki SGK tarafından ödenen rapor parası ne zaman yatar? Rapor parası hangi tarihler arasında yatar? Rapor parası alma günleri nedir? Rapor parası ne zaman alınır? Tüm soruların cevabı yazımızda…

Rapor parası ne zaman yatar, rapor parası alma günleri nedir?


Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Bankaya Ne Zaman Gönderilir?

SGK kapsamında çalışırken istirahat raporu alan işçiler; rapor parası ne zaman yatar sorusunu hemen araştırmaya başlar. Rapor ödeme sürecini kısaca açıklayacak olursak; önce hastane tarafından iş göremezlik raporunuz sisteme girilir. Sonrasında bu rapor, iş yeriniz tarafından sistemde onaylanır. Bundan sonraki süreç ise SGK’da devam eder. İlgili raporu kontrol eden SGK memurları ödeme işlemlerini başlatır. Ardından diğer amirler de onay verdikten sonra tüm ödemeler sistem üzerinden merkeze(Genel Müdürlük Ankara) gönderilir. Merkez tarafından onaylanan raporlar da PTT’ye ya da  tanımlı banka hesaplarına gönderilir. Bu süreçte herhangi bir aksama olmazsa rapor parası ne zaman yatar sorusuna ortalama 7-10 gün içinde ödeme işlemi tamamlanır diyebiliriz. Eğer ki ödeme, bu süreyi geçmesine rağmen halâ yapılmadıysa muhakkak ki raporunuzla ilgili bir sorun vardır. Bu durumda ilgili SGK şubesini arayıp rapor ödemenizin durumuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

TıklayınSGK TELEFONLARI

 


Rapor Parası Ne Zaman Alınır, Hangi Tarihler Arasında Yatar Hesaba?

Sağlık kuruluşlarından iş göremezlik raporu alan sigortalılar, rapor parası hangi tarihler arasında yatar sorusunun cevabını merak etmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere SGK rapor parası ödeme işlemleri ortalama 7-10 gün içinde tamamlanmaktadır. Peki ödenen rapor parası ne zaman alınır, rapor parası alma günleri nedir? Rapor parası hangi tarihler arasında yatar sorusuna eskiden her ayın 8 ile 14’ü arasında diyorduk. Fakat rapor parası nereye yatar konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere SGK ile PTT arasında yapılan protokol gereği rapor ödemeleri artık PTT’ye gönderilmektedir. Bunun yanı sıra rapor ödemeleri için zaman sınırlaması da kaldırılmıştır. Yani ödeme işlemleri başlatılan ve PTT’ye gönderilen ödemeler, sigortalı tarafından iki ay içinde herhangi bir zamanda alınabilecek şekilde düzenlenmiştir.

Okudunuz Mu?  Bağkur Doğum Parası Hesaplama 2021

 

Rapor Parasını Erken Alabilir miyiz?

Rapor parası ne zaman alınır şeklinde sorular yönelten sigortalılar, rapor parasını erken almanın mümkün olup olmadığını da merak etmektedir. Rapor parasını erken almak birçok sigortalı tarafından çok önemlidir. Nitekim rapordan dolayı işverenler tarafından maaş kesintisi yapılmaktadır ve bundan ötürü işçiler de maddi sıkıntıya düşmektedir. Eğer ki rapor parasını erken almak istiyorsanız aşağıdaki yazımızı dikkatle okuyup yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Rapor Parasını Nasıl Erken AlabilirizTIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Ödeme Yeri ve Ödeme Zamanı Değişti! başlıklı makalemizde rapor parası ödeme süresi ve rapor parası ödeme yeri hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

3 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir