Rapor Parası Ne Zaman Yatar, Rapor Parası Alma Günleri Nedir?

Yazımız Güncellendi→

Bilindiği üzere rapor parası alma şartları(bu şartları okumak için tıklayın) sağlayan bireylere, SGK tarafından rapor parası ödenmektedir. Nitekim raporlu olduğu dönemde işe gidemeyen sigortalıların maaşlarından kesinti yapılabilmektedir. Sigortalılar da maddi ihtiyaçları nedeniyle bu ödemeyi bir an evvel almak istemektedir. Peki SGK tarafından ödenen rapor parası ne zaman yatar? Rapor parası ayın kaçında yatar? Rapor parası alma günleri nedir?

Rapor parası ne zaman yatar, rapor parası alma günleri nedir?


Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası ne zaman yatar sorusuna kesin bir tarih vermek çok zordur. Nitekim bir iş göremezlik raporuna ödeme yapılabilmesi için tüm işlemlerin düzgün yapılması gerekir. Rapor ödeme sürecini kısaca açıklayacak olursak; önce hastane tarafından raporunuz sisteme girilir. Sonrasında bu rapor, iş yeriniz tarafından sistemde onaylanır. Bundan sonraki süreç ise SGK’da devam eder. İlgili raporu kontrol eden memur ödeme işlemlerini başlatır. Ardından diğer amirler de onay verdikten sonra tüm ödemeler sistem üzerinden merkeze(Genel Müdürlük Ankara) gönderilir. Merkez tarafından onaylanan raporlar da PTT’ye ya da hesaplara gönderilir. Tüm bu işlemlerin düzgün şekilde tamamlanması durumunda, rapor parası ne zaman yatar sorusuna ortalama 7-10 gün diyebiliriz. Eğer ki ödeme, bu süreyi geçmesine rağmen halâ yapılmadıysa muhakkak ki raporunuzla ilgili bir sorun vardır. Bu durumda ilgili SGK şubesini arayıp rapor ödemenizin durumuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

Rapor Parası Ayın Kaçında Yatar 2019

Sağlık kuruluşlarından iş göremezlik raporu alan sigortalılar, ödemenin ne zaman yapılacağını bilmemektedir. Bu nedenle rapor parası ayın kaçında yatar sorusu sıkça sorulmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere rapor ücreti ortalama 7-10 gün içinde yatırılmaktadır. Yani sabit bir tarih olmayıp işlemlerinizin durumuna göre bir hafta içinde ödenebilmektedir. Bunun yanı sıra rapor parası ayın kaçında yatar 2019 sorusuna net cevap aşağıda verilmiştir.

Okudunuz Mu?  Rapor Parası Kesintisi Nedir, Ne Kadar Kesinti Yapılır?

 

Rapor Parası Alma Günleri Nedir?

Rapor parası alma günleri, eskiden her ayın 8 ile 14’ü arasındaydı ve ödemeler Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktaydı. Fakat rapor parası nereye yatar konulu yazımızda da belirttiğimiz üzere SGK ile PTT arasında yapılan protokol gereği rapor ödemeleri artık PTT’ye gönderilmektedir. Bunun yanı sıra rapor ödemeleri için zaman sınırlaması da kaldırılmıştır. Yani ödeme işlemleri başlatılan ve PTT’ye gönderimi tamamlanan ödemeler, sigortalı tarafından iki ay içinde herhangi bir zamanda alınabilecek şekilde düzenlenmiştir.

 

Rapor Parasını Erken Alabilir miyiz?

Rapor parası ne zaman yatar şeklinde sorular yönelten sigortalılar, rapor parasını erken almanın mümkün olup olmadığını da merak etmektedir. Rapor parasını erken almak birçok sigortalı tarafından çok önemlidir. Nitekim rapordan dolayı işverenler tarafından maaş kesintisi yapılmaktadır ve bundan ötürü işçiler de maddi sıkıntıya düşmektedir. Eğer ki rapor parasını erken almak istiyorsanız aşağıdaki yazımızı dikkatle okuyup yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Rapor Parasını Nasıl Erken AlabilirizTIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Ödeme Yeri ve Ödeme Zamanı Değişti! başlıklı makalemizde rapor parası ödeme süresi ve rapor parası ödeme yeri hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

3 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir