Rapor Parası Neden Az Yatıyor?

SGK rapor parası sorgulama yapan sigortalıların en çok şikayet ettikleri konuların başında rapor parasının az yatması gelmektedir. Peki rapor parası neden az yatıyor, rapor parası az yatmasının nedenleri nelerdir, inceleyelim.

 

BU YAZIDA NELER VAR?


Rapor Parası Nasıl Hesaplanıyor?

Rapor parası neden az yatmış sorusunu cevaplamak için öncelikle rapor parası hesaplama nasıl yapılıyor onu bilmeliyiz. Rapor parası hesaplaması yapılırken sigortalının son üç aydaki sigorta prim kazancı üzerinden tespit edilen günlük kazancı kullanılır. Bu günlük kazancın da yatış raporlarında yarısı(1/2), ayakta istirahatlerde ise üçte ikisi(2/3) üzerinden hesaplama işlemi başlatılır. Bunlara ek olarak mevzuat gereği de ilk 2 gün rapor parası ödenmez ve raporların üçüncü gününden itibaren ki kısmı için ödeme yapılır.

Örnek:

→ Çalışan bir sigortalıya işveren tarafından aylık 2029,50 lira sigorta primi yatırılmaktadır. Bu sigortalı 5 günlük normal bir rapor alması durumunda rapor parası ne kadar alır?


Çözüm:

→ Öncelikle sigortalının son 3 aylık prim kazancı toplamı, son 3 aylık prim günü toplamına bölünür.

(2029,50 + 2029,50 + 2029,50) / (30+30+30) = 67,65 lira

→ Günlük kazancın üçte ikisi tespit edilir.

67,65 x (2/3) = 45 lira

→ Raporların ilk iki günü ödenmediği için sigortalıya 3 gün rapor parası ödenir.

3 gün x 45 lira = 135 TL (sigortalıya toplam 135 lira rapor parası ödenir)

 

Rapor Parası Neden Az Yatar?

Rapor parası neden az yatmış sorusunun cevabı yukarıdaki hesaplamalarla ortaya çıkmaktadır. Yine de daha anlaşılabilir olmasına adına maddeler halinde rapor parası neden az yatar sorusunu cevaplayalım;

Rapor Parası Az Yatmış, Nedenleri?

1-) Rapor parası hesaplama işleminde raporların ilk iki gününe ödeme yapılmaz. Bu nedenle daha en baştan 2 günlük rapor kesintisi ile karşılaşırsınız ve bu da rapor parasının az yatmasına neden olur.

2-) Rapor parası hesaplanırken elinize geçen maaş üzerinden hesaplama yapılmaz. Misal 3000 lira maaş alıp sigorta primleriniz asgari ücret(2029 lira) üzerinden yatıyorsa SGK tarafından rapor parası hesaplamasında dikkate alınan tutar sigorta prim kazancınızdır. Yani rapor hesaplamasına esas teşkil eden günlük kazanç tutarı 3000 liralık maaşınız üzerinden değil de asgari ücret düzeyinden yatırılan sigorta prim kazancınız üzerinden yapılır. Bu da günlük kazanç tutarının düşük çıkmasına ve rapor parasının az yatmasına neden olmaktadır.

Okudunuz Mu?  SGK Prim Borcu Yapılandırma Gelecek Mi, Borçlar Silinecek Mi?

3-) Rapor parasının az yatmasına neden olan bir diğer faktör de günlük kazancın tamamı üzerinden ödeme yapılmamasıdır. SGK rapor parası ödeme mevzuatına göre yatışlı raporlarda günlük kazancın yarısı üzerinden hesaplama yapılır. Ayakta(normal) iş göremezlik raporlarında ise günlük kazancın üçte ikisi üzerinden ödeme yapılır. Bu da rapor parası ödemesinin azalmasına neden olur.

Bir önceki yazımız olan SGK İş Göremezlik Girişi ve Rapor Bildirimi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde SGK iş göremezlik girişi hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir