Rapor Parası Neden Yatmadı, Ne Zaman Ödenir?

Yazımız Güncellendi→

Bilindiği üzere sgk rapor parası alma şartlarını sağlayan sigortalı çalışanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik rapor ödemesi yapılmaktadır. Fakat bazı kişiler bu şartları sağlamadıkları için rapor parası alamazlar. Hatta mevzuatta yer alan şartları sağlayan kişilere bile çeşitli nedenlerle bu ödeme yapılmaz. Peki rapor parası neden yatmadı? Normalde rapor parası ne zaman yatar, inceleyelim.

SGK rapor parası sorgu


Rapor Parası Neden Yatmadı?

Rapor parası neden yatmadı sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Rapor ödemesi birçok nedene bağlı olarak ödenmeyebilir. Bu bazen hastane kaynaklı, bazen işveren kaynaklı bazen de SGK’dan kaynaklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Aşağıda sıraladığımız faktörler, rapor parası neden yatmadı sorusuna cevap niteliğindedir;

♦ Rapor parası alma şartları arasında hastalık rapor parası alabilmek için rapor başlangıç tarihinden itibaren geriye dönük son bir yıl içinde en az 90 gün sgk prim günü yatırılmış olması gerektiğini belirtmiştik. Eğer ki 90 günlük priminiz yok ise rapor ödemeniz yapılamaz.

♦ Yine hastalık rapor parası alabilmek için aktif olarak çalışıyor olmak ya da işten çıkış tarihinden sonraki 9 gün içinde raporu almış olmak gerekir. Eğer ki işten çıkıp 9 gün geçtikten sonra hastalık raporu alınırsa bu rapor için ödeme yapılamaz.

♦ SGK tarafından hastalık rapor ödemesi yapılabilmesi için sigortalıya ait raporun ilgili hekim tarafından online olarak sistem üzerinden gönderilmesi gerekmektedir. Eğer ki sigortalıya ait rapor online sistem üzerinden girilmezse SGK memurları bu raporu göremez ve doğal olarak ödemesi de yapılamaz.

♦ İş göremezlik raporunun ilgili doktor tarafından sisteme girilmesi sonrasında sistem üzerinden başhekim onayının da verilmedi gerekmektedir. Başhekim onayı yapılmayan raporlara SGK tarafından ödeme yapılamaz.

♦ Sistem üzerinden online olarak girilen hastalık raporlarına işveren(muhasebeci) tarafından da rapor süresinde çalıştı ya da çalışmadı şeklinde online onay verilmesi gerekmektedir. Işveren tarafından sistem üzerindeki ilgili iş göremezlik raporunun onaylanmaması ya da rapor süresinde çalıştı şeklinde onay verilmesi halinde, sgk tarafından rapor ödemesi yapılmaz.

♦ Sağlık kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen iş göremezlik raporunda, rapor durumu için çalışır ya da kontrol maddesi işaretlenir. Eğer bu kısım ilgili hekim tarafından kontrol şeklinde işaretlenirse ödeme alamazsınız. Çünkü SGK sistemlerinde kontrollü raporlara ödeme yapılmaz.

♦ Rapor türünün hatalı girilmesi gibi nedenler de rapor parasının ödenmemesine sebep olabilmektedir. Misal normal bir hastalık raporunun yanlışlıkla iş kazası türünde düzenlenmesi, ilgili raporun ödenmesine engel oluşturabilmektedir.

 

Okudunuz Mu?  Doğum Parası Sorgulama ve Hesaplama

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Rapor parası neden yatmadı diye soranlar, yukarıdaki örnekleri dikkate alarak hareket etmelidir. Eğer ödeme alma şartlarını sağlıyorsanız eksik veya hatalı olan şeyleri düzelttirip ödeme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Normalde rapor parası ne zaman yatar sorusuna ortalama 1 hafta diyebiliriz. Fakat rapor ödemesi yapan SGK’nın yoğunluğuna ve işlemlerin tamamlanma sürecine göre bu süreç 5 güne de inebilir iki haftaya da çıkabilir.

Rapor paranızı henüz alamadıysanız bağlı olduğunuz SGK’nın rapor parası sorgulama telefon numaralarını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 81 ile ait sgk rapor parası sorgulama telefon numarasını aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Rapor parası sorgulama telefon numaraları

TIKLAYIN

 

EN ALTTAKİ BUTONLARI KULLANARAK;

*Hastalık Rapor Parası

*Analık Rapor Parası

*İş Kazası Rapor Parası

SGK Hesaplama ve Sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

↓ ↓ ↓

Bir önceki yazımız olan Emzirme Ödeneği(Süt Parası) Alma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde emzirme ödemesi ve emzirme ödemesi alma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası

4 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir