Rapor Parası Neden Yatmaz?

Önceki yazılarımızda sgk rapor parası alma şartlarından bahsetmiştik. Bu kapsamda rapor parası neden yatmaz, rapor parası neden yatmadı sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

SGK rapor parası sorgu


Rapor Parası Neden Yatmaz?

Rapor parası neden yatmadı sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. Rapor ödemesi birçok nedene bağlı olarak ödenmeyebilir. Bu bazen hastane kaynaklı, bazen işveren kaynaklı bazen de SGK’dan kaynaklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Aşağıda sıraladığımız faktörler, rapor parasının yatmama nedenleri arasında en çok öne çıkanlar arasındadır.

♦ Rapor parası alma şartları arasında hastalık rapor parası alabilmek için rapor başlangıç tarihinden itibaren geriye dönük son bir yıl içinde en az 90 gün sgk prim günü yatırılmış olması gerektiğini belirtmiştik. Eğer ki 90 günlük priminiz yok ise rapor ödemeniz yapılamaz.

♦ Yine hastalık rapor parası alabilmek için aktif olarak çalışıyor olmak ya da işten çıkış tarihinden sonraki 9 gün içinde raporu almış olmak gerekir. Eğer ki işten çıkıp 9 gün geçtikten sonra hastalık raporu alınırsa bu rapor için ödeme yapılamaz.

♦ SGK tarafından hastalık rapor ödemesi yapılabilmesi için sigortalıya ait raporun ilgili hekim tarafından online olarak sistem üzerinden göndermesi gerekmektedir. Eğer ki sigortalıya ait rapor online sistem üzerinden girilmezse SGK memurları bu raporu göremez ve doğal olarak ödemesi de yapılamaz.

♦ Hastalık raporunun ilgili hekim tarafından sisteme girilmesi sonrasında hastalık başhekimi tarafından da online ortamda onaylanması gerekmektedir. Başhekim onayı yapılmayan raporlara SGK tarafından ödeme yapılamaz.

♦ Sistem üzerinden online olarak girilen hastalık raporlarına işveren(muhasebeci) tarafından da rapor süresinde çalıştı ya da çalışmadı şeklinde online onay verilmesi gerekmektedir. Işveren tarafından sistem üzerindeki ilgili hastalık raporunun onaylanmaması ya da rapor süresinde çalıştı şeklinde onaylaması da rapor ödemesinin yapılmasını engeller.

♦ Sağlık kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen hastalık raporunda, rapor bitiş sonrası hastanın durumuna yönelik kontrol ya da çalışır olarak durumu da işaretlenir. Eğer bu kısım ilgili hekim tarafından kontrol şeklinde işaretlenirse ödeme yapılmaz. Nitekim kontrollü raporlara ödeme yapılmaz.

♦ Rapor türünün hatalı girilmesi gibi nedenler de rapor parasının ödenmemesine sebep olabilmektedir. Misal normal bir hastalık raporunun yanlışlıkla iş kazası türünde düzenlenmesi, ilgili raporun ödenmesine engel oluşturabilmektedir.

 

Okudunuz Mu?  Rapor Parasını Erken Almak Mümkün Mü?

Rapor paranızı henüz alamadıysanız bağlı olduğunuz SGK’nın rapor parası sorgulama telefon numaralarını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 81 ile ait sgk rapor parası sorgulama telefon numarasını aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Rapor parası sorgulama telefon numaraları → TIKLAYIN

Yazımıza oy verebilirsiniz


Bir önceki yazımız olan Emzirme Ödeneği(Süt Parası) Alma Şartları Nelerdir? başlıklı makalemizde emzirme ödemesi ve emzirme ödemesi alma şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

rapor parası hesaplama
rapor parası sorgulama

4 Comments

Soru/Görüş Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DMCA.com Protection Status
Sitede Tüm İçerikler Yasal Koruma Altındadır. İzin alınmadan ve kaynak link gösterilmeden alıntı yapılamaz.
jk