Rapor Parası Neden Yatmadı, Ne Zaman Ödenir?

Bilindiği üzere sgk rapor parası alma şartlarını sağlayan sigortalı çalışanlara, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik rapor ödemesi yapılmaktadır. Fakat bazı durumlarda, rapor ücreti almayı hak etmesine rağmen sigortalılara ödeme yapılmamakta ya da rapor ödemesi gecikmektedir. Bu kapsamda yoğun olarak sorulan; rapor parası yatmamış, rapor parası neden yatmadı, rapor parası neden ödenmez şeklindeki soruları bu yazımızda cevaplandıracağız.

rapor parası neden yatmaz

SGK rapor parası sorgu


Rapor Parası Neden Yatmadı, Rapor Parası Neden Ödenmez?

Rapor parası neden yatmadı sorusuyla sıkça karşılaşıyoruz. SGK rapor parası, birçok nedene bağlı olarak ödenmeyebilir veya ödeme işlemleri gecikebilir. Peki rapor parası neden ödenmez? SGK rapor parası sorgulama yapmanıza henüz rapor parası yatmamış diyorsanız muhtemelen rapor parasını almak için gerekli şartları sağlamıyorsunuzdur. Fakat bazen de tüm şartlar uygun olmasına rağmen; bazen hastane kaynaklı, bazen işveren kaynaklı bazen de SGK’dan kaynaklı nedenlere bağlı olarak rapor ödemeniz yapılmayabilir ya da gecikebilir. Aşağıda sıraladığımız faktörler, rapor parası neden yatmadı, rapor parası neden ödenmez sorularına cevap niteliğindedir;

 


Rapor Ücreti Alma Şartlarınız Tutmuyor Olabilir!

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere rapor parasını almak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlar; bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor olmak, rapor başlangıç tarihinden itibaren geriye dönük son bir yıl içinde en az 90 gün sgk prim günü yatırılmış olmak şeklindedir. Durumunuz buna uymuyorsa rapor ücreti ödenmez. Ayrıca işten çıktıktan sonra alınan raporlar en fazla 9 gün geçerli olacağı için bu süreden sonra alınan raporlara da ödeme yapılmaz.

 

Hastane Tarafından İşlemler Eksik Yapılmış Olabilir!

Rapor ödeme işlemleri internet üzerinden yani online olarak yürütülmektedir. Herhangi bir kağıt ya da belgeye gerek yoktur. Hekim tarafından adınıza istirahat belgesi düzenlendiyse ödeme alabilmeniz için bu raporun sisteme yüklenmesi gerekir. Sisteme yüklendikten sonra da yine sistem üzerinden başhekim onayının verilmesi gerekir. Eğer bunlar yapılmazsa ödeme alamazsınız ya da ödeme işlemleriniz çok gecikir. Bunun yanı sıra doktor tarafından raporunuzun hatalı düzenlenmesi de ödeme işlemlerini aksatır.

Okudunuz Mu?  Rapor Parasını Erken Almak Mümkün Mü?

 

İşveren Tarafından Onay Verilmemiş Olabilir!

Rapor ödeme işlemlerinin devam edebilmesi için ilgili raporun işveren tarafından onaylanması gerekir. Bu işlemi özel sektörde genellikle iş yerinin muhasebecisi yapmaktadır. Eğer raporunuz işveren tarafından henüz onaylanmadı ise ödeme işlemleriniz gecikir.

 

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Eğer ki rapor parası neden yatmadı diye soruyorsanız yukarıdaki açıklamaları okuyarak bağlı olduğunuz SGK müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. Eğer ödeme alma şartlarını sağlıyorsanız eksik veya hatalı olan şeyleri düzelttirip ödeme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Peki normal şartlarda rapor parası ne zaman yatar? Rapor ücreti ödeme işlemleri ortalama 7-10 gün sürmektedir. Fakat rapor ödemesi yapan SGK’nın yoğunluğuna ve işlemlerin tamamlanma sürecine göre bu süreç 5 güne de inebilir 15 güne de çıkabilir.

Rapor paranızı henüz alamadıysanız bağlı olduğunuz SGK’nın rapor parası sorgulama telefon numaralarını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. 81 ile ait sgk rapor parası sorgulama telefon numarasını aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Rapor parası sorgulama telefon numaraları

TIKLAYIN

Bir önceki yazımız olan Rapor Parası Ödeme Yeri ve Ödeme Zamanı Değişti! başlıklı makalemizde rapor parası ödeme süresi ve rapor parası ödeme yeri hakkında bilgiler verilmektedir.

SORU GÖNDERMEK için <<TIKLAYIN>>

4 Adet Yorum Var >>>

SORU SORMAK için TIKLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir